Benchtop Protectors
- (11)
- (4)
- (6)
- (3)
- (12)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
Current Technologies Bio-Screen™ Biohazard Wipes, Liners, and Rolls
Low-linting, white, absorbent wipes bonded to an orange plastic backing
| Color | White and Orange |
|---|---|
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Used for cleaning up small or large spills, to wipe pipets, probes, slide prep devices, and to pop caps from blood and specimen tubes. Wipes and Liners are non-sterile and not intended for use on patients. |
Fisherbrand™ Absorbent Surface Liners
Economical, highly absorbent bench liners protect surfaces from spills, allowing for safe and easy cleanup.
| Product Type | Bench Liner |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cellulose/Poly Backing |
| For Use With (Application) | Protects benchtops, floors and carts with this highly absorbent cover |
| Absorbancy | 380 mL/m2 |
Fisherbrand™ Absorbent Surface Liners
Economical, highly absorbent bench liners protect surfaces from spills, allowing for safe and easy cleanup.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 20 in. |
| Product Type | Bench Liner |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Protect benchtops, floors and carts |
| Width (Metric) | 510 mm |
| Absorbancy | 380 mL/m2 |
Fisherbrand™ Polyethylene Foam Surface Liners
Fisherbrand Polyethylene Foam Surface Liners protect against glass breakage in sinks and can be used as titration backgrounds, among hundreds of other uses around a laboratory.
| Product Type | Surface Liner |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polyethylene Foam |
| For Use With (Application) | Provides surface protection from chemicals, heat, dirt, and broken glass |
Thermo Scientific™ Nalgene™ CleanSheets™ Polyethylene Bench/Drawer Liner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Find a variety of uses for these polyethylene bench/drawer liners, such as sink liners or titration backgrounds.
| Description | Polyethylene bench/drawer liners |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.2 m |
| Product Type | Bench/Drawer Liner |
| No. per Case | 2 |
| Length (English) | 50 ft. |
| Material | Polyethylene |
| No. per Pack | 1 |
Bel-Art™ SP Scienceware™ LabMat™ Bench Liners
Simplify cleanup and safeguard work surfaces from stains, spills and wear. Bel Art™ SP Scienceware™ LabMat™ Bench Liners can be rolled up and discard after contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 20 in. |
| Product Type | Bench Protector |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Simplify cleanup and safeguard work surfaces from stains, spills and wear |
| Width (Metric) | 508 mm |
| Absorbancy | 400 mL/m2 |
Fisherbrand™ Clinical Lab Mat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Clinical Lab Mat safely facilitates workflow processes with organization and easy clean up, while keeping benchtops clean and safe from stains or spills.
Bel-Art™ SP Scienceware™ LabMat™ Bench Liners
Science Education
A science education product.
A science education product.
Simplify cleanup and safeguard work surfaces from stains, spills and wear. Bel Art™ SP Scienceware™ LabMat™ Bench Liners can be rolled up and discard after contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 20 in. |
| Product Type | Bench Protector |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Simplify cleanup and safeguard work surfaces from stains, spills and wear |
| Absorbancy | 420 mL/m2 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Versi-Dry™ Surface Protectors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Quickly absorb spills and cushion breakable labware with these surface protectors. Use as a bench protector, shelf liner or cabinet liner to protect against the harshest of chemicals.
| Product Type | Surface Protector |
|---|---|
| Absorbancy | 750 mL/m2 |
Grainger Laboratory Liner Wh Pp 24X24 Pk10
Liner, Bench; Lab Safety Supply; Polypropylene made; White, Protect benchtops, Shelves and drawers from hot/cold spills, Polypropylene resists Temperatures from 29 to 230 deg.; Superior chemical resistance, Autoclavable; Size: 24 x 24 in.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cytiva Benchkote Sheet for ÄKTA Systems
Protects the top buffer trays from buffer spillages and salt deposits
| Product Type | Absorbent Liner |
|---|---|
| Material | Paper, Laminated Polyethylene |
| Thickness | 9 mm (0.036 in.) |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Product Type | Lab Mat |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Protects drawers, shelves, and benches from chemicals, spills, and dirt |
| Width (Metric) | 762 mm |
Heathrow Scientific™ Silicone Lab Mat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Silicone Lab Mat is an economical solution to help keep benchtops clean and safe from stains, spills and wear. Save money by eliminating the need for repeated purchases and disposal costs associated with disposable mats. Made from a durable silicone material that creates a stain resistant washable working surface.
Bel-Art™ Covamat™ Polyethylene Mats
Clear, versatile ribbed matting can be used for lining laboratory tables, shelves, trays and more
Chemglass Life Sciences Absorbent Bench-Top Liner, 20" x 50'
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Absorbent Bench-Top Liner, 20" x 50'. Absorbent liner keeps spills from spreading and protects benchtops, floors, and carts. Cushions surfaces while absorbing liquids. Made of highly absorbent three-ply tissue with a waterproof polypropylene backing that is resistant to most chemicals.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More