Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Remel™ GC Agar Base
Use with hemoglobin and GCHI enrichment for the isolation and cultivation of Neisseria/gonorrhoeae and other fastidious microorganisms.
| Description | GC Agar Base |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
Thermo Scientific™ Dry-Bags™ 24 Listeria Enrichment Broth (LEB)
Simplify media preparation in food laboratories with this high quality dehydrated medium in a convienient bag format; just open-fill-dispense, saving precious time in the lab.
MP Biomedicals™ Peptone I from Bovine Tissue
Used in cultivation for indole production and diptheroids
| Includes | High amount of Tryptophan |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
| Product Type | Peptone |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Cultivation of for indole production and Cultivation of diptheroids |
| Form | Liquid |
|---|---|
| Packaging Type | Plastic Bottle |
Thermo Scientific™ Cold Filterable Tryptone Soya Broth (Dehydrated)
Carry out microbiological Media Fill Trials (MFT) in the pharmaceutical industry with this gamma-irradiated medium.
| Description | Cold Filterable Tryptone Soya Broth |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Powder |
MP Biomedicals™ YEP Broth, Large Capsules
Rich medium for the growth of S. cereviseae in liquid medium
MP Biomedicals™ YES Powder
Molecular biology certified yeast growth medium for the growth of S. pombe in liquid medium
BD Dehydrated Media Luria-Bertani Broth
For propagation and maintenance of E. coli for molecular biology
Thermo Scientific™ Oxoid™ Brilliance™ Listeria Agar (ISO) Bottle
Listeria spp. and L. monocytogenes enumeration made simpler with the pour plate method. Superior colony identification and counting without the hassle. Results you can count on.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Dextrose Tryptone Agar
For cultivation of thermophilic flat-sour microorganisms associated with food spoilage
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Nutrient Gelatin
For determination of gelatin liquefaction by proteolytic microorganisms
BD Bacto™ Dehydrated Culture Media: Heart Infusion Broth
Isolation and cultivation of wide variety of fastidious microorganisms
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Nutrient Agar with MUG
Fluorogenic assay for detection and enumeration of E. coli in water
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Beef extract 3g/L, Peptone 5g/L, Agar 15g/L, 4-Methylumbelliferyl-beta-D-glucuronide 0.1g/L |
| Shelf Life | 1095 Days |
| For Use With (Application) | Fluorogenic assay for the detection and enumeration of Escherichia coli in Water |
| Media Type | Nutrient Agar |
BD Difco™ LB Broth, Lennox
Used to propagate and maintain recombinant strains of Escherichia coli in molecular biology procedures. BD™ Difco™ LB Broth, Lennox is a nutritionally rich media developed by Lennox for growth of pure E. coli cultures.
| Content And Storage | Refrigerate at <30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Color | Light beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | For maintaining and cultivating recombinant strains of Escherichia coli |
| Media Type | LB Broth, Lennox |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Azide Dextrose Broth
For selective isolation of streptococci from water and sewage