Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
MP Biomedicals™ DOBA Medium, Powdered Media
Can be used to create SD or SDA by combining with the appropriate amino acid mixture
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Formulation | Nitrogen Sources : Ammonium Sulfate 5g/L, Carbon Source: Dextrose 20g/L, Vitamins : Biotin 0.002mg/L, Calcium Pantothenate 0.4mg/L, Folic Acid 0.002mg/L, Inositol 2mg/L, Niacin 0.4mg/L, P-Aminobenzoic Acid 0.2mg/L, Pyridoxine Hydrochloride 0.4mg/L, Riboflavin 0.2mg/L, Thiamine Hydrochloride 0.4mg/L, Trace Elements: Boric Acid 0.5mg/L, Copper Sulfate 0.04mg/L, Potassium Iodide 0.1mg/L, Ferric Chloride 0.2mg/L, Manganese Sulfate 0.4mg/L, Sodium Molybdate 0.2mg/L, Zinc Sulfate 0.4mg/L, Salts: Potassium Phosphate, Monobasic 1000mg/L, Magnesium Sulfate 500mg/L, Sodium Chloride 100mg/L, Calcium Chloride 100mg/L, Agar 17g/L |
| Grade | Molecular biology |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For Yeast cell culture, gene expression, transcription regulation |
Thermo Scientific™ QuickBag™ Half Fraser Broth
Shorten your workflow with easy-to-prepare 2.7L or 4.5L media bags: simply merge the segments to reconstitute in two minutes.
| Content And Storage | 10°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Convenience Format |
| Description | QuickBag Half Fraser Broth |
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Shelf Life | 2 years (rehydrated 10 Days) |
MP Biomedicals™ LB Medium, Dehydrated (Powder): Pouches
Formulations of the E. coli growth media known as LB Medium typically contain 10g of tryptone and 5g of yeast extract per liter; contains 10g NaCl per liter
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Pouch |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, NaCl 10g/L |
| Grade | Molecular Biology |
| Certifications/Compliance | Molecular Biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of bacteria |
MP Biomedicals™ Circlegrow™ Agar
Circlegrow™ Agar is designed for rapid growth of E. coli and high yields of plasmid DNA.
| Preparation Method | Reagents are tested and chosen for their ability to promote optimum growth of E. coli when combined in Circlegrow™ Agar formulations. Chosen reagents are combined in the accurate proportions according to the proprietary Circlegrow™ Agar formula and thoroughly blended for a uniform distribution. |
|---|---|
| Form | Powder |
| Formulation | Proprietary formulation containing Yeast Extract, Tryptone Broth, and Vitamins. Biological buffers have been added for proper pH adjustment. |
| Solubility | Soluble in water, 55 g/L |
| Synonym | Enhanced Bacterial Media |
| Grade | Molecular Biology Certified™ |
| Concentration | 55 g/L |
| For Use With (Application) | Cell Culture, Proteomics, Purification and Detection, Recombinant Protein Expression and Analysis, Bacterial Culture, Plasmid Production, Protein Expression, Gene Expression, Cloning, Genetic Manipulation |
| Media Type | Circlegrow |
Thermo Scientific™ Middlebrook 7H9 Broth (Dehydrated)
Isolate and cultivate Mycobacterium spp. using Middlebrook 7H9 Broth.
| Description | Middlebrook 7H9 Broth |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
MP Biomedicals™ CIRCLEGROW™ Capsules, Molecular Biology Certified
Designed for rapid growth of E. coli and high yields of plasmid DNA.
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Capsule |
| Product Type | Microbiology Media |
| Formulation | Yeast extract, Tryptone broth, Vitamins, Biological Buffers have been added for proper pH adjustment |
| For Use With (Application) | For growth of Escherichia coli and certified for plasmid and other bacterial cultures in liquid medium |
Thermo Scientific Chemicals Yeast Extract
Used as food additive, flavor enhancer in processed foods of all kinds and as nutrient for bacterial culture media. It is used to create savoury flavors and umami taste sensations.
| Form | Powder |
|---|---|
| Packaging Type | Plastic Bottle |
Thermo Scientific™ Tryptone Bile X-Glucuronide (TBX) Medium (Dehydrated)
Detect and enumerate Escherichia coli in food and animal feed samples with this chromogenic medium while adhering to ISO 11133:2014.
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Form | Powder |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Fluid Thioglycollate Medium, Alternative
For sterility testing of biologics and cultivation of anaerobes, aerobes and microaerophiles
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Sabouraud Brain Heart Infusion Agar Base
Use with chloromycetin and blood (optional) in cultivation and isolation of pathogenic fungi
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Lowenstein Medium Base
Used with Glycerol to prepare variety of coagulated egg media for isolation and differentiation of mycobacteria
Thermo Scientific™ MacConkey Sorbitol Agar (Dehydrated)
Selectively detect sorbitol-negative Escherichia coli O157:H7 (VTEC) with MacConkey Sorbitol Agar.
| Description | MacConkey Sorbitol Agar |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Remel™ Yeast Nitrogen Base
Thermo Scientific™ Remel Yeast Nitrogen Base is used for carbohydrate assimilation testing of yeast.
Thermo Scientific™ Columbia Agar MLT (Dehydrated)
Cultivate fastidious and non-fastidious organisms, including Clostridium sporogenes using Columbia Agar MLT.