Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (250)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (473)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD Difco™ YPD Agar
Used for maintaining and propagating yeasts. BD™ Difco™ YPD Agar is a dehydrated powder for preparing culture media in molecular microbiology procedures.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Yeast extract 10g/L, Peptone 20g/L, Dextrose 20g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | For maintaining and propagating Yeasts in molecular microbiology procedures |
| Media Type | YPD Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Baird-Parker Agar Base
Use with EY Tellurite Enrichment for the detection and enumeration of coagulase positive staphylococci in foods and other materials
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 10g/L, Beef extract 5g/L, Yeast extract 1g/L, Glycine 12g/L, Sodium Pyruvate 10g/L, Lithium Chloride 5g/L, Agar 20g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | For coagulase positive Staphylococcus |
| Media Type | Baird-Parker Agar Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Buffered Listeria Enrichment Broth Base
Used for the isolation of Listeria
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Dey/Engley (D/E) Neutralizing Broth
Tests efficiency of disinfectants and sanitation. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Dey/Engley (D/E) Neutralizing Broth is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Peptone water Minimal Medium
For cultivation of nonfastidious organisms, for studying carbohydrate fermentation and for performing the indole test
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Xylose Lysine Deoxycholate (XLD) Agar
Moderately selective medium recommended for isolation and differentiation of enteric pathogens, especially Shigella species
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Xylose 3.5g/L, L-Lysine 5g/L, Lactose 7.5g/L, Saccharose 7.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Yeast extract 3g/L, Phenol red 0.08g/L, Sodium Desoxycholate 2.5g/L, Ferric Ammonium Citrate 0.8g/L, Sodium Thiosulfate 6.8g/L, Agar 13.5g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, ISO, JP, MCM9, SMD, SMWW, USP |
| For Use With (Application) | Isolation and differentiation of enteric pathogens |
| Media Type | XLD Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: DRBC Agar (Dichloran Rose Bengal Chloramphenicol)
Supports good growth of yeasts and molds
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Middlebrook 7H9 Broth
Use with Tween™ 80 or Glycerol and Middlebrook ADC Enrichment for cultivation of mycobacteria and preparation of tubercle emulsion for susceptibility testing. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Middlebrook 7H9 Broth
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Lactobacilli MRS Agar
For cultivation of lactobacilli. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Lactobacilli MRS Agar is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Reinforced Clostridial Medium
For cultivating and enumerating clostridia, other anaerobes, and other species of bacteria from foods and clinical specimens
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Elliker Broth (LactoBacilli broth)
For cultivating streptococci and lactobacilli, particularly in dairy procedures
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Pseudomonas Isolation Agar
Used with Glycerol for selective isolation and differentiation of P. aeruginosa based on pigment formation
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: MYP Agar Mannitol Yolk Polymyxin B
Used with Egg Yolk Enrichment 50% and Antimicrobic Vial P for presumptive identification of B. cereus in foods
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: M 17 Broth
Selective isolation and enumeration of streptococci. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: M 17 Broth is part of a large selection of dehydrated media.
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Demi-Fraser Broth Base
For use with Fraser broth supplement in selectively and differentially enriching Listeria, reduced Acriflavine and Nalidixic Acid levels