DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (24)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (104)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Promega Maxwell RSC Tissue DNA Kit, 48 preps
The Maxwell RSC Tissue DNA Kit is a simple, automated method for extraction of DNA from up to 50mg of mammalian tissue using the Maxwell RSC Instrument.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Vac-Man Jr.™ Laboratory Vacuum Manifold
The ideal system for rapid, effective nucleic acid purification. Each manifold comes with 2 individually controlled One-Way Luer-Lok Stopcocks; up to 2 samples can be processed at a time.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Cell Lysis Solution (CLA)
Cell Lysis Solution is a component of the Wizard™ MagneSil™, Wizard™ Plus and Wizard™ SV 96 and SV 9600 Plasmid DNA Purification Systems and the PureYield Plasmid Midiprep System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Multiwell |
| For Use With (Equipment) | Wizard™ Magnesil™ plasmid purification system |
| Quantity | 500 mL |
| For Use With (Application) | Rapid isolation of plasmid DNA in a 96-well, high-throughput format |
Promega ReliaPrep™ Blood gDNA Miniprep System
The ReliaPrep Blood gDNA Miniprep System provides a complete, ready-to-use method for purification of gDNA from up to 200ul of blood or body fluid, consistently isolating pure, intact gDNA without the use of alcohol washes or precipitations.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Purifies genomic DNA from up to 200μL of Blood or body fluid, consistently isolating pure, intact genomic DNA without the use of Alcohol washes or precipitations |
Promega Wizard™ MagneSil™ Sequencing Reaction Clean-Up System
The Wizard™ MagneSil Sequencing Reaction Clean-Up System is designed for high-throughput purification of sequencing reactions, including BigDye Terminator reactions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Purifies sequencing reactions in a high-throughput system |
Promega Wizard™ SV 96 Plasmid DNA Purification System
The Wizard™ SV 96 and SV 9600 Plasmid DNA Purification Systems provide a simple and reliable method for the rapid isolation of plasmid DNA using a silica-membrane, 96-well, high-throughput format.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|
Promega ReliaPrep™ Large Volume HT gDNA Isolation System
The ReliaPrep Large Volume HT gDNA Isolation System isolates genomic DNA (gDNA) from 1-10mL of blood in a scalable format. The chemistry eliminates tedious centrifugation steps as well as the use of hazardous chemicals.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Thermal Printer Paper
An ultra sensitive, compact laboratory instrument for measuring luminescent materials
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Maxwell™ 16 FFPE Plus LEV DNA Purification Kit
The Maxwell 16 FFPE Plus LEV DNA Purification Kit is designed to extract DNA rapidly from FFPE samples using the Maxwell 16 Instrument (Cat.# AS2000 and AS3000).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Maxwell™ 16 LEV Cartridge Rack
Accessories for the Maxwell(R) 16 and Maxwell(R) 16 Forensic Instruments in either SEV or LEV Configuration
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega MagneSil™ ONE, Fixed Yield Blood Genomic System
The MagneSil™ ONE, Fixed Yield Blood Genomic System purifies 1μgof DNA (+/- 50%) from 60μL of anti-coagulated whole blood.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Plate Clamp 96
Recommended for automated protocols. Designed to ensure that nonskirted PCR plates are uniformly flat for liquid transfer on a robotic platform.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Quantity | 1/Ea. |
Promega Reagents for ReliaPrep™ 96 gDNA Miniprep HT System
Tris-EDTA and Tris-HCl buffer solutions that are quality tested and certified free of DNase and RNase activity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | ReliaPrep™ 96 genomic DNA Miniprep HT System |
|---|
Promega MagneSphere™ Technology Magnetic Separation Stand
Use in conjunction with the PolyATtract Systems. Ideal for applications requiring multiple paramagnetic isolations of biomolecules.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | MagneSphere™ and PolyATtract™ system components |
| For Use With (Application) | Ideal for applications requiring multiple paramagnetic isolations of biomolecules |
Promega Maxwell RSC Buffy Coat DNA Kit, 48 preps
The Maxwell RSC Buffy Coat DNA Kit is a simple, automated method for extraction of genomic DNA from 50-250ul of buffy coat samples using the Maxwell RSC Instrument.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More