Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human Basic FGF; Flex Set, Bead C5
For detecting human Fibroblast Growth Factor in serum, plasma, and cell culture samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-3; Flex Set, Bead A8
Immunoassay for measuring mouse interleukin-3 in serum and cell culture supernatant samples
BD BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6)
CCR6 is predominantly expressed by B lymphocytes, certain subsets of effector and memory T cells and by immature dendritic cells but not by monocytes, NK cells, or granulocytyes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6) gene has been mapped to chromosome 6q27. CCR6 is a receptor for the CC chemokine CCL20/MIP-3alpha/LARC/Exodus and also binds with lower affinity to and mediates responses to beta-defensin2/hBD-2.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6) |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human; Tested in Development: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Novus Biologicals™ Uterine Cervix Slides (Adult Tumor)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
BD BV480 Rat Anti-Mouse CD44
CD44 is widely expressed on hematopoietic and non-hematopoietic cells. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Mouse CD44 isoforms encoded by variable exons are expressed on epithelial cells, but only at low levels on most leukocytes. Mice with the Ly-24.1 alloantigen (e.g., BALB/c, CBA/J, DBA/1, DBA/2) have relatively large subsets of CD44H+ T lymphocytes.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Mouse CD44 |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Mouse |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
R&D Systems™ Human IL-4 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Porcine IL-10 ELISpot Kit
Sufficient for at least one 96-well plates
BD BV480 Mouse Anti-Human CD31
CD31 has wide tissue distribution and is expressed on platelets, monocytes, granulocytes, NK cells, T cell subsets, and in high amounts on endothelial cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD31 functions as a vascular endothelial cell adhesion molecule and is involved in the transendothelial migration of leucocytes in inflammatory responses.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD31 |
| Gene ID (Entrez) | 5175 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Human IL-4 ELISA Kit II
For quantitative determination of human IL-4 in serum, plasma, and cell culture supernatant
R&D Systems™ Human IFN-gamma ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse MIG; Flex Set, Bead D9
For detecting mouse monokine induced by gamma interferon in serum and cell culture samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human CD121a (IL-1 RI); Flex Set, Bead B6
For measuring soluble human soluble sCD121a in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Glycoprotein Deglycosylation Kit
Removes N-linked, simple complex O-linked oligosaccharides from glycoproteins in single reaction.