Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-4 Enhanced Sensitivity Flex Set (Bead A5)
Measures human Interleukin-4 (IL-4) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
BD BV480 Mouse Anti-Human CD11c
CD11c is expressed on dendritic cells, monocytes, macrophages, granulocytes, NK cells and subsets of B and T cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD11c associates with CD18 to form the CD11c/CD18 complex that binds fibrinogen and has been reported to be a receptor for iC3b and ICAM-1.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD11c |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-17A Standard
Lyophilized recombinant Human Interleukin-17A (IL-17A) protein
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-8 Enhanced Sensitivity Flex Set (Bead A9)
Measures human Interleukin-8 (IL-8) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
R&D Systems™ Primate IFN-gamma ELISpot Kit
Sufficient for at least one 96-well plates
Invitrogen™ LanthaScreen™ TR-FRET PPAR delta Competitive Binding Assay Kit, goat
LanthaScreen™ TR-FRET PPAR delta Competitive Binding Assay Kit, goat
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BD Human C4a ELISA Kit
Quantitative determination of human C4a and C4a-desArg in human EDTA plasma, serum and other biological samples
BD Human C3a ELISA Kit
For in vitro quantitative determination Human C3a-desArg in human EDTA plasma, serum and other biological samples
BD BV480 Rat Anti-Mouse IFN-γ
IFN-γ is a pleiotropic cytokine, of approximately 15-17 kDa, involved in the regulation of inflammatory and immune responses. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Mouse IFN-γ plays an important role in activation, growth, and differentiation of T and B lymphocytes, macrophages, NK cells and other non-hematopoietic cell types.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Mouse IFN-γ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Mouse |
| For Use With (Application) | Intracellular Staining (Flow Cytometry) |
BD BV480 Rat Anti-Mouse CD11b
CD11b serves as the alpha chain of the heterodimeric Mac-1 integrin (CD11b/CD18, αMβ2), also known as complement receptor 3 (CR3). BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Mouse CD11b is a 170-kDa type 1 transmembrane glycoprotein and belongs to the Integrin alpha chain family.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Mouse CD11b |
| Gene ID (Entrez) | 16409 |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Mouse |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Invitrogen™ Alexa Fluor™ 555 Tyramide SuperBoost™ Kit, goat anti-rabbit IgG
Features poly-HRP-conjugated goat anti-rabbit IgG secondary antibody. Alexa Fluor™ 555 Tyramide SuperBoost™ Kit combine brightness of AlexaFluor dyes with high signal amplification of a poly-HRP-mediated tyramide labeling reaction to produce s
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human CD62E (E-Selectin); Flex Set, Bead D9
Bead-based immunoassay capable of measuring human soluble CD62E (E-Selectin) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
BD Human C5a ELISA Kit II
For the in vitro quantitative determination of Human C5a-desArg in human EDTA plasma, serum and other biological samples
Molecular Probes™ TRA-1-60 Alexa Fluor™ 594 Conjugate Kit for Live Cell Imaging
TRA-1-60 Alexa Fluor™ 594 Conjugate Kit for Live Cell Imaging
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-4 Enhanced Sensitivity Flex Set (Bead A7)
Measures mouse Interleukin-4 (IL-4) in cell culture supernatant samples