Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Invitrogen™ MagniSort™ Mouse CD49b Positive Selection Kit
Designed for the magnetic separation of CD49b+ cells by positive selection. It has been optimized for the isolation of CD49b+ cells from mouse spleens or lymph nodes utilizing a biotinylated Anti-Mouse CD49b antibody and streptavidin-coated magnetic beads.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| dimMatrix | Magnetic Beads |
| For Use With (Application) | Immunoprecipitations, purifying Nucleic Acids, isolating cells/organelles, Protein-protein interactions |
Cytiva™ HiTrap™ Capto™ Adhere
The HiTrap Capto adhere is prepacked with a strong anion exchange multimodal resin for removing contaminants in post-protein A purification.
Cytiva™ HiTrap™ Capto™ MMC ImpRes
The HiTrap™ Capto™ MMC ImpRes is a ready-to-use column pre-packed with BioProcess Capto MMC ImpRes weak cation exchange multimodal resin for screening and small-scale protein purifications using ion exchange chromatography (IEX).
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaXP Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaXP Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of human Fab fragments or Ig's with a kappa light chain that have been purified using CaptureSelect KappaXP Affinity Matrix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Product Line | CaptureSelect |
MilliporeSigma™ PureProteome™ Kappa Ig Binder Magnetic Beads
PureProteome magnetic beads are a powerful system to isolate antibodies faster, easier and with better reproducibly then ever before.
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Mega, 15mL, MWCO 3.5 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
| Includes | 10 or 50 tubes and one or 5 floating racks to hold one D-Tube Mega in the exchange buffer |
|---|---|
| Content And Storage | +15°C to +30°C |
| Product Type | D-Tube Dialyzer Mega, 15mL, MWCO 3.5 kDa |
Thermo Scientific™ AminoLink™ Coupling Resin
Covalently immobilize proteins and antibodies by lysine residues or other primary amines (-NH2) via reductive amination with these aldehyde-activated agarose beads.
| Stationary Phase | Aldehyde |
|---|---|
| Type | Resin |
| Target | Antibody, Proteins through Primary Amine |
| Content And Storage | Store at 4°C. |
| Format | Bottle |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | AminoLink |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-AdV5 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-AdV5 Conjugate consists of a 13-kDa recombinant single domain antibody fragment that specifically binds with high affinity and selectivity to hexon capsomeres of Adenovirus serotype 5 (AdV5) particles as well as free hexon proteins thereof.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Alexa Fluor™ 647 Anti-AAV9 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Alexa Fluor™ 647 Anti-AAV9 Conjugate contains a 13-kDa recombinant single-domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity to adeno-associated virus particles type 9 (AAV9).
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VII Select Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIISelect Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of human Factor VII purified using VIISelect affinity resin (Cytiva).
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | VIISelect Affinity Ligand |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc (Human) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc (Hu) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the Fc part (CH3 domain) of all four human IgG subclasses.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgG (Fc region) |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG-Fc (Multispecies) Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG-Fc (Multispecies) Affinity Matrix has been specifically designed to purify IgG through high-affinity binding of the IgG Fc region.
| Particle Size | 65 ±10 μm |
|---|---|
| Ligand Type | IgG-Fc (multispecies) affinity ligand |
| Flow Rate | 50 to 200 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Type | Affinity Matrix |
| Matrix | Agarose-based, epoxide activated |
| Form | Resin Slurry |
| Binding Capacity | >25 g IgG/L resin |
| Product Line | CaptureSelect |