Chromatography Media
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (22)
- (2)
- (8)
- (3)
- (6)
- (6)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Cytiva SOURCE™ 15S Chromatography Media
Chemically stable cation exchanger for high resolution polishing purification of proteins, peptides and oligonucleotides
| Stability | Stable in common Ion Exchange Buffers |
|---|---|
| Storage Buffer | 20% Ethanol, 0.2 M Sodium Acetate |
| pH Range | 1 to 14 |
| Height (English) Bed | 3.93 in. |
| Storage Requirements | 4°C to 30°C |
| For Use With (Application) | For High Resolution Polishing PurifiCatIon of Proteins, Peptides and Oligonucleotides |
| Max. Pressure | 100 kPa |
| Particle Size | 15 μm |
| Ligand Type | Sulphonate Group |
| Flow Rate | 400 cm/Hoμr |
| Matrix | Polystyrene/Divinylbenzene |
| Product Type | Source 15 S Media |
| Ion Exchange Type | Strong CatIon Exchanger |
| Height (Metric) Bed | 10 cm |
Cytiva SP Sepharose™ High Performance Media
Use for high intermediate and polishing steps in downstream processing. Cytiva Life Sciences™ SP Sepharose™ High Performance Media is composed of crosslinked agarose beads.
Cytiva Blue Sepharose™ 6 Fast Flow Chromatography Media
Blue dye binds to proteins such as albumin and lipoproteins as well as enzymes like kinases and dehydrogenases
Cytiva Capto™ SP ImpRes BioProcess Media
A strong cation exchange BioProcess medium for efficient and cost-effective protein purification.
Cytiva His MultiTrap™ TALON™
For high-throughput screening of histidine-tagged proteins from clarified cell lysates
Cytiva HiTrap™ Capto™ PlasmidSelect
For the purification of supercoiled DNA to high quality for gene therapy and DNA vaccine applications
| Matrix | Capto™ PlasmidSelect |
|---|---|
| Length (Metric) | 2.5 cm |
| Product Type | Chromatography Resin |
| For Use With (Application) | Purification of Supercoiled DNA From Research Scale to cGMP Production |
| Max. Pressure | 5 bar (0.5 MPa) |
Cytiva Strep-Tactin™ XT Sepharose™ Chromatography Resin
Chromatography resin for purification of recombinant proteins tagged with a Strep-tag™ II and Twin-Strep-tag™.
| Particle Size | 34 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Strep-Tactin XT |
| Density (Metric) | Approx. 5 mg/mL resin |
| Matrix | Rigid, cross-linked agarose, spherical |
| Stability | Stable in all commonly used aqueous buffers |
| pH Range | 6 to 10 pH |
| Binding Capacity | Approx. 10 mg protein with Strep-tag II or Twin-Strep-tag/mL of resin |
| Storage Requirements | 2 to 8°C in 20% ethanol |
| For Use With (Application) | Purification of recombinant proteins tagged with Strep-tag II and Twin-Strep-tag |
Cytiva Butyl-S Sepharose™ 6 Fast Flow Chromatography Media
The least hydrophobic medium in the Sepharose Fast Flow hydrophobic interaction chromatography (HIC) range and is particularly useful during the initial stages of purification process
Cytiva Capto™ MMC ImpRes Multimodal BioProcess™ Chromatography Medium
For high-resolution polishing of monoclonal antibodies (MAbs) and other biomolecules
| Particle Size | 40 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Multimodal Weak CatIon Exchanger |
| Matrix | High-flow Agarose |
| Stability | 1 M Acetic Acid, 1 M NaOH, 2 M NaCl, 5% 1-Propanol, 30% Isopropanol, 70% Ethanol |
| Storage Buffer | 20% Ethanol, 0.2 M Sodium Acetate |
| pH Range | 3 to 12 |
| Product Type | Capto MMC ImpRes Media |
| Binding Capacity | 60 to 90 mg Mab/mL |
| Anion Exchange Capacity | 25 to 39 μM/mL |
| Storage Requirements | 4°C to 30°C |
| For Use With (Application) | For High Resolution Polishing of Monoclonal Antibodies (MAbs) and Other Biomolecules |
| Max. Pressure | 300 kPa |
Cytiva His SpinTrap™ TALON™
Single-use spin column for high purity purification of histidine-tagged proteins
Cytiva Q Sepharose™ High Performance Chromatography Media
Designed for high intermediate and polishing steps in downstream processing
Cytiva Capto™ Adhere Media
A multimodal anion exchanger to follow the Protein A capture step, making for a streamlined process
Cytiva SOURCE™ 30S Chromatography Media
Chemically stable cation exchanger for high resolution polishing purification of proteins, peptides and oligonucleotides