Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (4)
- (62)
- (4)
- (6)
- (162)
- (169)
- (4)
- (4)
- (71)
- (41)
- (261)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (134)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (100)
- (1)
- (359)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (83)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (146)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (46)
- (52)
- (45)
- (38)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (15)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (88)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Assembled Caps and Septa for 8-425 Standard-Opening Vials
Thermo Scientific™ National Assembled Caps and Septa for 8-425 Standard-Opening Vials are available in a variety of colors and septum materials.
| For Use With (Equipment) | 8-425 Standard Opening Vials |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
Thermo Scientific™ 10mm Autosampler Vial Screw Thread Caps
10mm Wide Opening Screw Caps and Septa feature a 10-425 thread finish and are available in an assortment of styles to match your application needs.
| For Use With (Equipment) | 10-425 Screw Thread Vials |
|---|---|
| Closure Size | 10 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 24 mm Level 2 Screw Caps for High-throughput Applications
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 24 mm Screw Caps with screw vials that have a 24 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Closure Size | 24 mm |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 8 mm Crimp Caps, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 8 mm Crimp Caps with crimp vials that have an 8 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
MilliporeSigma™ Supelco™ Black Plastic Caps
Used as a closure for containers used to contain substances in order to prevent contamination, designed to ensure the ultimate in product safety
| Material (Liner) | PTFE-Faced Rubber |
|---|---|
| Product Type | Solid Top Cap |
| Color | Black |
| Material | Phenolic |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Seals with Pressure Release
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
DWK Life Sciences™ Wheaton™ Caps for 12 x 32 mm Large Opening ABC Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These closures for ABC Vials feature the Wheaton™ Super Septa, which is low extractable and optimal for GC/MS.
| Quantity | 100 Caps/Pk., 10 Pk./Cs. |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Center Tear-Off Aluminum Seals, Color Coded
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tamper-evident center tear-off feature protects target area
| Quantity | 1000 Cs. |
|---|---|
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ 20mm Flip-Off Button-Top Aluminum Seals, Color Coded
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Two-piece, tamper-evident flip-off feature protects target area
| Product Type | Flip-up Button-top Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Aluminum |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Seals With PTFE/Grey Butyl Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ 10 mm Autosampler Vial Screw Thread Black Caps, Silicone Septa with 8.5 mm Hole
Fisherbrand™ 10 mm screw thread polypropylene caps are chemically inert and suitable for most chromatography applications.
| Product Type | Phenolic Hole Cap |
|---|---|
| Color | Black |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Seals with PTFE/Silicone Septa
Used as an air-tight seal, and prevents contamination
| Material | Silicone,PTFE,Aluminum (Seal) |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with White PTFE/Silicone Septa Silver Aluminum Seal
Crimp seals with silver aluminum seal
| Description | Open center |
|---|---|
| Color | White,Silver |
| Diameter (Metric) Inner | 20 mm |
| Color | Black |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | Temperature limit 149°C |