Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (54)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (271)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (42)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (145)
- (2)
- (7)
- (395)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (281)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (138)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Crimp Top Headspace Vials, 23 mm Outer Diameter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Every 20 mm Crimp Top headspace glass vial is precleaned and packaged in an ISO Class 7 (Class 10,000) cleanroom, in a box bearing the Class 10K seal, resulting in a vial that exceeds most OEM requirements at no additional cost.
| Height (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Tekmar Autosamplers |
| Closure Size | 20 mm |
| Material (Coating) | Untreated |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Insert Type | Curved Bottom |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Total Recovery Glass Screw Top Microvials for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 1.5 mL Total Recovery Glass Screw Top Microvials, Performance Level 3, to maximize injection volume when analysing samples of less than 2 mL.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Fisherbrand™ 8 mm Glass Standard Opening Screw Thread Vials (8-425)
Fisherbrand™ 8 mm screw thread vials feature superior glass design and available with a write-on patch and graduations for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 8 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 8 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vial™ with Step
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available wth or without writing patch
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 10-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Both GC and HPLC applications |
| Height (English) | 1.25 in. |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Large opening (with glass insert) |
| Product Type | Step Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.25 mL |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials, 4 mL
Suitable to inject samples from an autosampler. Closure not included, thread size 13-425.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 8 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 1000/Pk. |
| Closure Type | Not Included |
MilliporeSigma™ Supelco™ Shell Vials with Plugs
Vials are manufactured from chemically resistant, low extractable borosilicate glass
| Height (Metric) | 35 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 8 mm |
| Volume (Metric) | 0.75 mL |
| Material | Clear Glass |
MilliporeSigma™ Supelco™ Silanized Crimp Top Vials, 2 mL
Clear or amber vials with a large, 6 mm diameter opening
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 11 mm |
| Description | Silanized |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Style | Large Opening |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
MilliporeSigma™ Supelco™ Headspace Vials with Flat Top
Headspace vials with flat top and rounded bottom
| Diameter (Metric) Outer | 22.5 mm |
|---|---|
| Material | Clear Glass |
| No. per Pack | 100 |
Wheaton™ Clear Crimp Top Vials, 2 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Choose from standard, or large size openings. Vials are available with or without a marking spot.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Amber Glass Crimp Top Autosampler Vials With Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials With Inserts are cleaned and packaged in a certified Class 10,000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials. Vials and inserts meet strict tolerances.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ Autosampler Vials with Cone Shaped Bottom
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made from polypropylene
WISP™ Autosampler Vials, 1 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with WISP™ 96-position Autosampler. Vials include snap-plug caps.
Thermo Scientific™ 18 mm Headspace Vials & Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vials are available in 10 mL and 20 mL usable volumes with screw thread closure styles that require no tools for closure.
| Closure Size | 18 mm |
|---|