Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (53)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (270)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (41)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (144)
- (2)
- (7)
- (394)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (279)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (136)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ 8mm Plastic Screw Thread Vials
Choose from these chemically inert polypropylene vials that are suitable for most chromatography applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 8 mm |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Closure Size | 8-425 |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Wheaton™ 15mm x 45mm Screw-Top Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wheaton 15 x 45 Screw Top Vials are designed primarily for use in the Waters WISP™ 48-position and other autosamplers. The vials are manufactured from Type I borosilicate glass and packaged in shrink- wrapped trays of 100 for convenience and cleanliness
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ SureSTART™ GOLD-Grade Polypropylene Microvials for <2 mL Samples (Level 3)
Use SureSTART™ GOLD-Grade Polypropylene Microvials, Performance Level 3, for analysis of <2 mL samples that are prone to non-specific binding
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Marking Spot | No |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 3 |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Insert Vial, Conical |
WHEATON™ Polypropylene Vial With Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polypropylene vial made of chemical resistant polypropylene
MilliporeSigma™ Supelco™ Snap Ring Polypropylene Autosampler Microvial
Autoclavable, easy to maintain. A vial is used to store or as a closure type.
| Style | Large opening, (6 mm) |
|---|---|
| Material | Natural Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ Headspace Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glass, Clear KG-33
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| Color | Clear |
| No. per Case | 1000 |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Silica Glass |
| Certifications/Compliance | OEM |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 0.2 mL TPX Screw Top Microvial with Glass Insert for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this special SureSTART™ TPX Screw Top Microvial with Glass Insert, Performance Level 3, to maximize injection volume when analysing samples of less than 2 mL.
DWK Life Sciences Wheaton™ 8 x 40mm Autosampler Vials, Convenience Pack with caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Chromatography vials designed for trouble-free operation in most autosamplers
Thermo Scientific™ Chromacol™ GOLD-Grade Inert Vials and Inserts
Ensure sample security and integrity with inert vials that have the highest recovery rates, an ultra-low pH shift, and lowest alkali content.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Glass |
Wheaton™ Amber Screw Top Vial, 2 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable to inject samples from an autosampler. Amber color protects sensitive samples from exposure to UV-light.
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Clear Glass Crimp Top Autosampler Vials With Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials With Inserts are cleaned and packaged in a certified Class 10,000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials. Vials and inserts meet strict tolerances.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Headspace Vial with Beveled Top
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
Thermo Scientific™ SureSTART™ 16 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Level 2 for High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 16 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 70 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 16 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 15 mL |
| Marking Spot | No |
| Certifications/Compliance | EPA Certified |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Screw Top Vials with Marking Spot
Amber vials protect sensitive samples from exposure to UV light. Closures are not included.
| Product Type | Screw Thread Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Type | Not Included |
ABC Vial™, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Use with autosamplers that require 12 x 32 mm screw top or crimp top vials. 40% wider opening than standard screw cap vials. Superior thread design ensures a secure seal. Compatible with most GC autosamplers that accept crimp top. Can be used with robotic systems. VialsCaps and septa are not included.
| Volume (English) | 2 mL |
|---|---|
| Material | Glass |