Microtube Racks
- (5)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (135)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (9)
- (3)
- (2)
- (20)
- (13)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (29)
- (43)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (10)
- (8)
- (4)
- (21)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (37)
- (23)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (63)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (55)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (10)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (14)
- (8)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (13)
- (1)
- (24)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (24)
- (6)
- (1)
- (1)
- (35)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Eppendorf™ Stackable PCR Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For handling and storing tubes and plates
BRANDTECH™ BRAND™ Adapter for Microcentrifuge Tube Rack
Designed for BRAND™ 1.5 mL microcentrifuge tube racks. Insert securely accommodates 0.5 mL tubes, providing seamless compatibility.
Bel Art™ Polystyrene Microcentrifuge Tube Ice Racks
For temperature-stabilized benchtop procedures or storage
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Microcentrifuge Tube Ice Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Color | Gray/White |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel-Art™ Centrifuge Tube Rack, 5 mL
For 5 mL centrifuge tubes, including Eppendorf brand, this rack will also accommodate other tubes with diameter of 13-16 mm
Eppendorf™ Transfer Rack for Eppendorf SmartBlock™
Transfer rack suitable for individually sensor-controlled SmartBlock™ heating/cooling/mixing blocks.
| Temperature (Metric) Range | −86°C to 121 °C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | SmartBlock, ThermoMixer |
Simport™ Scientific S500-80 UniRack™ Universal Tube Racks
S500-80 UniRack™ Universal Tube Racks are autoclavable and chemicals resistant polypropylene tube holders.
| Height (Metric) | 2.7 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 9 x 2.5 x 1 in. (23 x 6.5 x 2.7 cm) |
| Width (English) | 2.5 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| For Use With (Equipment) | Screw cap microtubes |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 6.5 cm |
| Holds | Microtubes (0.5 to 2 mL, or 0.2 to 0.5 mL) |
| Height (English) | 1 in. |
Simport™ Scientific S500-80 UniRack™ Universal Tube Rack Lid
Lid for use with Simport Scientific S500-80 UniRack Universal Tube Racks.
Globe Scientific Float Racks for Microtubes
Autoclavable polypropylene (PP) construction for strength, buoyancy, and temperature resistance
| Product Type | Floating Microtube Rack |
|---|---|
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microcentrifuge Tubes (1.5 to 2 mL) |
Globe Scientific Snap-N-Racks Microcentrifuge Tube Racks
Specially designed to incubate samples at same temperature
| Height (Metric) | 4.5 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 10.35 x 4.29 x 1.77 in. (26.3 x 10.9 x 4.5 cm) |
| Width (English) | 4.29 in. |
| Length (Metric) | 26.3 cm |
| Length (English) | 10.35 in. |
| Positions | 100 |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 10.9 cm |
| Height (English) | 1.77 in. |
Poltex Hood Mount Tube/Vial Rack Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds microtube/cryovial racks up and out of the way.
| Height (Metric) | 99 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Cryovial tube rack, microcentrifuge rack |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Quantity | 1 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Cryovial Tube Rack, Microcentrifuge Rack |
| Weight (Metric) | 226 g |
Poltex™ Micro Rack for Benchtop Stack System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Part of the Benchtop Storage System, each segment of the benchtop storage rack for microtube racks fits one small and one large (fliprack) rack.
Poltex Small Microtube Rack Holder - 8 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds small microtube racks in an 8 position design. Durable and cleanable PETG construction.
Simport™ Scientific T100 BIOTUBE™ Tube Racks
T100 BIOTUBE™ Tube Racks are suitable for use in refrigerators, freezers or water baths. Ideal for freezing and storing samples.
| Product Type | T100 BIOTUBE Tube Rack |
|---|---|
| Positions | 96 |
| Quantity | 10/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Holds | Microtubes (1.2 mL) |
Globe Scientific PCR/Microtube Workstation Racks
Holds 4 different sizes of microtubes, screwcap microtubes, PCR tubes and microcentrifuge tubes
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microtubes (0.2, 0.5, and 1.5 mL) |