Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
Velp™ Scientific Sample Rack for DK6 Digestion Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sample rack for use with the DK6 Digestion Unit.
Globe Scientific Snap-N-Rack Tube Racks: 40-Place
Shipped flat to reduce shelf space and easily snaps together for use
| Diameter (Metric) Opening | 25 mm |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Positions | 40 |
| Material | Polypropylene |
Globe Scientific Wireless Tube Rack - Half size, 20 mm, 20 place
Reinforced nylon for strength and durability with no coatings to chip, peel, or rust with stable racking of tubes
| Array | 4 x 5 |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Test Tube Half Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 20 |
| Material | Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (20 mm) |
Poltex Hamilton Tube Rack Stabilizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Hamilton Tube Rack Stabilizer holds and stabilizes sample tube racks for Qiasymphony, Hamilton or other related extraction/processing machines.
Globe Scientific Test Tube Peg Racks
Manufactured from durable reinforced polypropylene designed to allow easy viewing of tube contents
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Peg Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Globe Scientific Snap-N-Rack Tube Racks: 90-Place
Shipped flat to reduce shelf space and easily snaps together for use
| Height (Metric) | 6.4 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 13 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 9.68 x 4.13 x 2.51 in. (24.6 x 10.5 x 6.4cm) |
| Width (English) | 4.13 in. |
| Length (Metric) | 24.6 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Length (English) | 9.68 in. |
| Positions | 90 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.5 cm |
| Holds | Tubes (12 to 13 mm) |
| Height (English) | 2.51 in. |
Cole-Parmer™ Essentials Microcentrifuge Tube Rack, 5 mL, 20 Place; 1/Ea
Crystal-clear color allows for easy sample viewing.
Globe Scientific Grip Racks with Tube Ejector
Designed with rubber grips to hold test tubes in place when decanting liquids
| Height (Metric) | 8.2 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 16 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 10.2 x 5.5 x 3.2 in. (26 x 14 x 8.2cm) |
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 26 cm |
| Product Type | Test Tube Grip Rack |
| Length (English) | 10.2 in. |
| Positions | 50 |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 14 cm |
| Holds | Tubes (16 mm) |
| Height (English) | 3.2 in. |
Globe Scientific Polypropylene Test-Tube Racks
Takes up less benchtop space to provide larger work area
| Material | Polypropylene |
|---|
Globe Scientific Full Size Nylon Wireless Test Tube Racks
These fully autoclavable racks are molded from reinforced nylon for strength and durability. Feature no coatings to peel or chip, which make them the ideal alternative to wire coated racks where the formation of rust can be an issue.
| Array | 6 x 12 |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 200 x 102 x 57 mm |
| Positions | 72 |
| Material | Reinforced Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (13 mm) |
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Globe Scientific Snap-N-Rack Tube Racks: 24-Place
Shipped flat to reduce shelf space and easily snaps together for use
| Height (Metric) | 8.5 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 30 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 11.61 x 4.41 x 3.34 in. (30 x 11.2 x 8.5 cm) |
| Width (English) | 4.41 in. |
| Length (Metric) | 30 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Length (English) | 11.61 in. |
| Positions | 24 |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 11.2 cm |
| Holds | Tubes (30 mm) |
| Height (English) | 3.34 in. |
Globe Scientific Low-Profile Grip Racks
Designed with rubber grips to hold test tubes in place when decanting liquid
| Diameter (Metric) Opening | 17 mm |
|---|---|
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 25.4 cm |
| Product Type | Low-profile Test Tube Grip Rack |
| Length (English) | 10 in. |
| Positions | 50 |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 14 cm |
| Holds | Tubes (17 mm) |
| Height (English) | 2 in. |
Poltex Hamilton Tube Rack Stabilizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Hamilton Tube Rack Stabilizer holds and stabilizes sample tube racks for Qiasymphony, Hamilton or other related extraction/processing machines.