Recirculating Chillers
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (16)
- (2)
- (31)
- (30)
- (11)
- (3)
- (12)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (23)
- (1)
- (7)
- (1)
- (11)
- (4)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (7)
- (29)
- (40)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (34)
- (8)
- (1)
- (9)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (60)
- (1)
- (15)
- (65)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (18)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (31)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (17)
- (3)
- (1)
- (82)
- (63)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ ThermoFlex™ Recirculating Chillers
Optimized for the most demanding applications, Thermo Scientific™ ThermoFlex Recirculating Chillers are reliable, easy-to-use, and easy-to-maintain. The ThermoFlex platform was developed with customer input from concept to design. This high-performance platform is configurable to meet application demands.
| Condenser Type | Air-cooled |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 7.2 L |
| Communications | RS232 & RS485 Digital/Analog |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Range | 5°C to 40°C |
| Certifications/Compliance | CE and CSA |
Heidolph™ Hei-CHILL Chillers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heidolph™ Hei-CHILL Chillers offer a comprehensive spectrum of services for demanding temperature control tasks
| Flow Rate | 20 L/min. |
|---|---|
| Temperature Accuracy | ± 0.05 K |
| Capacity (Metric) | 20 to 33 L Thermal Fluid Fill Volume |
| Temperature Range | -20°C to +40°C |
| Dimensions (D x W x H) | (650 x 550 x 970 mm) |
| Max. Pressure | 2 bar |
Heidolph™ Hei-CHILL Compact Chillers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heidolph™ Hei-CHILL Compact Chillers fit effortlessly on a laboratory bench; available in varying levels of cooling capacity
| Noise Level | < 70 dB(A) |
|---|---|
| Electrical Requirements | 230 V (50 Hz) or 115 V (60 Hz) |
| Temperature Accuracy | ±0.5 K |
| Output Power | Max: 30 V DC, 0.2 A |
| Refrigerant | R-143a |
| Voltage | Overvoltage Category: II |
| Temperature Range | -10°C to +40°C |
| For Use With (Application) | Tempering and Delivering Heat Transfer Liquids |
| Ambient Temperature | 5°-40°C |
| Display | 7-Segment, LED |
Fisherbrand™ Isotemp™ Cooling/Heating Recirculating Circulators
Designed with a focus on high performance, small footprint and quiet operation.
| Height (Metric) | 63.5 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V 60 Hz |
| Depth (English) | 19 in. |
| Heating Capacity | 1000 w |
| Width (English) | 9 in. |
| Capacity (English) | 0.73 gal. |
| Capacity (Metric) | 2.8 L |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Width (Metric) | 22.8 cm |
| USB Connections | Yes |
| Depth (Metric) | 48.2 cm |
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Weight (English) | 66 lb. |
| Weight (Metric) | 29.93 kg |
| Height (English) | 25 in. |
Thermo Scientific™ Polar Series Accel 500 LC Cooling/Heating Recirculating Chillers
Designed based on customer input, these easy-to-use cooling/heating recirculating chillers offer full-range cooling for quick ramp-up and cool-down of your application. To ensure ease of use, all operational and preventative maintenance takes place through the front panel interface.
| Shipping Weight (Metric) | 30 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 62 cm |
| Depth (English) | 19.2 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Capacity (English) | 0.74 gal. |
| Capacity (Metric) | 2.8 L |
| Communications | Digital |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Width (Metric) | 23.2 cm |
| Cooling Capacity | 500 W |
| Includes | Low Level Switch |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Depth (Metric) | 48.7 cm |
| Connection Type | USB |
| Temperature Range | -10°C to +80°C |
| Certifications/Compliance | UL listed, CE marked/CSA,WEEE, RoHS |
| Shipping Weight (English) | 66 lb. |
| Height (English) | 24.8 in. |
Heidolph™ RotaChill Chillers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Compact chiller provides cooling power for demanding applications and serves as an economical alternative to tap water cooling systems
| Voltage | 115 V |
|---|
Heidolph™ Hei-Chill 35 Package
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hei-CHILL 35 Package includes chiller, wooden crate, and 20 L of glycol water cooling fluid.
Thermo Scientific™ ThermoChill II Recirculating Chillers
Choose these recirculating chillers for reliable liquid temperature control, with cooling capacity up to 1000W/3415 BTU.
| Refrigerant | R134A |
|---|---|
| Temperature Stability | ±0.1°C |
Thermo Scientific™ TSC Series TSC90 Extended Temperature Range Recirculating Chillers
The TSC Series TSC90 Extended Temperature Range Recirculating Chillers - Reliable, mid-capacity chiller with advanced thermal controls and low-GWP refrigerants for high performance thermal management workflows and process cooling applications
| Shipping Weight (Metric) | 170.1 kg |
|---|---|
| Electrical Requirements | 400/460 V |
| Warranty | 2 Years |
| Heating Capacity | 6 kW @ 460V |
| External Circulation | External Circulation Only |
| Capacity (English) | 3 gal. |
| Refrigerant | R454C (GWP: 148, ODP: 0) |
| Capacity (Metric) | 11.3 L |
| Controller Type | LCD Multi-line Alphanumeric Display |
| Color | White |
| Communications | RS485, Modbus, Analog I/O |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Green Features | Water-cooled condenser options and Low-GWP refrigerants |
| Temperature (Metric) Maximum | 90°C |
| Cooling Capacity | Up to 9000 W (60 Hz); 7470 W (50 Hz) |
| Ambient Temperature | 10°C to 40°C (50°F to 104°F) |
| Type | Recirculating Chiller |
| Voltage | 400/460 V |
| Model | TSC90 |
| Frequency | 50 or 60 Hz |
| Temperature Range | -5°C to +90°C (23°F to 194°F) |
| Weight (English) | 325 lb. |
| Certifications/Compliance | cETLus, CE, UKCA, RCM, KC |
| Shipping Weight (English) | 375 lb. |
| Weight (Metric) | 147.4 kg |
IKA™ HRC 2 lite
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Compact refrigerated and heating circulator with powerful 400 W cooling and 1000 W heating capacity, designed for simple tempering tasks down from -10 to 100°C.
| Height (Metric) | 385 mm |
|---|---|
| Heating Capacity | 1000 W |
| Description | Compact refrigerated and heating circulator |
| Capacity (Metric) | 1 to 3.5 L |
| Temperature Stability | ±0.1 K |
| Width (Metric) | 225 mm |
| Cooling Capacity | 400 W |
| Max. Pressure | 0.35 bar |
| Ambient Temperature | 5°C to 32°C |
| Pump Type | Pressure/Suction Pump |
| Noise Level | 51 dBA |
| Includes | HRC 2 lite, Olive for DN 8 hoses (2/Cs), USB A-B Cable |
| Safety Class | IP21 |
| Flow Rate | 18 L/min. |
| Type | Refrigerated and Heating Circulator |
| Max. Suction | 0.15 bar |
| Depth (Metric) | 430 mm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range | -10°C to +100°C |
| Weight (Metric) | 24.9 kg |
| Display | LED |
Thermo Scientific™ ThermoChill I Recirculating Chillers
Experience reliable liquid temperature control, with cooling capacity up to 700W/2391 BTU. ThermoChill I innovative design features maximize product reliability.
| Refrigerant | R134A |
|---|---|
| Model | ThermoChill I LR |
| Temperature Range | -10°C to +30°C |
| Certifications/Compliance | CE marked/UL listed |
| Temperature (Setpoint) | -10°C to +30°C |
Thermo Scientific™ Thermoflex™ Recirculating Chillers
For critical applications that require large-batch process cooling, a recirculating chiller is versatile and dependable for years of steady, reliable operation. With its easy-to-use interface and simplified internal engineering more focus can be placed on the application, rather than the output.
| Includes | Internal Pressure Reducer |
|---|---|
| Condenser Type | Air-cooled |
| Voltage | 115 V |
| Controller Type | Basic |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range | 5°C to 40°C |
| Dimensions (D x W x H) | 24.6 x 14.2 x 27.3 in. |
| Type | Recirculating Chiller |
|---|---|
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 60 Hz |
Thermo Scientific™ Polar Series Accel 500 LT Cooling/Heating Recirculating Chillers
Easy-to-use recirculating chillers offer full-range cooling for quick ramp-up and cool-down of your application
METTLER TOLEDO™ TC100 MT Intracooler
Mettler Toledo's DSC combined with the TC100 MT Intracooler extends the temperature range at the sample down to -85°C.