Cell Culture Dishes
- (3)
- (8)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (284)
- (1)
- (2)
- (60)
- (231)
- (2)
- (226)
- (4)
- (41)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (75)
- (6)
- (7)
- (8)
- (10)
- (5)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (24)
- (21)
- (4)
- (14)
- (8)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Greiner Bio-One CELLCOAT™ Poly-D-lysine Coated Cell Culture Dish
For cultivation in serum-free and serum reduced medium
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ Multiwell Plates for Cell Culture Inserts, - 6-well Specialized Plate
Sterile and individually wrapped and available with either untreated or cell culture treated surface.
| Height (Metric) | 19.5 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Insert System |
| Culture Area | 855 mm2 |
| For Use With (Equipment) | Insert system |
| Color | Transparent |
| Capacity (Metric) | 10 mL |
| Well Count | 6 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| For Use With (Application) | 3D tissue culture |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Greiner Bio-One Advanced TC treated 6-well Cell Culture Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For high-throughput screening in cell based test systems.
Greiner Bio-One Terasaki Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For microbatch protein crystallography. Greiner Bio-One Terasaki Plates are supplied with fitting lid.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Microtest Plate |
| Shape | Rectangular |
| Volume (Metric) Working | 11.5 mL |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Greiner Bio-One CELLSTAR Cell-Repellent Surface Cell Culture Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for suspension, spheroid cultures and stem cell aggregate formation. Greiner Bio-One CELLSTAR Cell-Repellent Surface Cell Culture Dishes effectively inhibit cell adhesion.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Cell Repellent |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Greiner Bio-One Advanced TC Treated Sterile Cell Culture Multi-well Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For cultivation of fastidious cells. Grenier Bio-One Advanced TC Treated Sterile Cell Culture Multi-well Plates are free of detectable DNase, RNase, human DNA.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Length (Metric) | 127.76 mm |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Width (Metric) | 85.48 mm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Dimensions (L x W x H) | 127.8 x 85.5 x 16.5 mm |
| Surface Treatment | Advanced TC |
| No. per Pack | 1 |
| Closure Color | Clear |
Greiner Bio-One CELLCOAT™ Collagen Type 1-Coated Multiwell Plates
Suitable for serum-free and serum-reduced cell cultivation and transfection
| Type | Multi-well Cell Culture Plate |
|---|---|
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Collagen Type I Protein |
Greiner Bio-One ThinCert™ CELLCOAT™ 24 Well Cell Culture Inserts
Suitable for transport, secretion, diffusion study. Improved cell adhesion through physical surface treatment.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 0.1 to 0.35 mL (ThinCert), 0.4 to 1.2 mL (Well) |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 1.2 mL (Well) |
| RNase Free | Yes |
| Well Count | 24 |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Type | Cell Culture Insert |
| Culture Area | 33.6 mm2 |
| Surface Treatment | Tissue Culture |
| Shelf Life | 5 Years |
| No. per Pack | 1 |
| Certifications/Compliance | Free of detectable DNase/RNase, human DNA and pyrogens. Contents non-cytotoxic |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ Insert Strips With Inlet Opening System
Available with either polycarbonate (PC) or polyethylene terephthalate (PET) membranes.
| Type | Insert Strips with Inlet Opening System |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ Smooth-Walled Insert Strips
Available with either polycarbonate (PC) or polyethylene terephthalate (PET) membranes.
| Height (Metric) | 13.4 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Insert Strip |
| Culture Area | 0.6 cm2 |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 400 μL |
| Surface Treatment | cellGrade plus |
| Quantity | 12/Pk. |
| Well Count | 4 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One CELLCOAT™ PDL-Coated Multiwell Plates
Suitable for serum-free and serum-reduced cell cultivation and transfection.
Greiner Bio-One CELLCOAT™ Collagen Type I Cell Culture Dishes
For cultivation in serum-free and serum reduced medium. Greiner Bio-One CELLCOAT™ Collagen Type I Cell Culture Dishes are used for studies of cellular differentiation, cell-matrix interactions, receptor-ligand binding, gene expression and regulation.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Greiner Bio-One Lid for Polystyrene Plant Tissue Container
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For aseptic germination of seeds or spores.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Culture Container |
| Shape | Round |
| Description | Closure (accessory) |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Greiner Bio-One CELLCOAT™ Poly-D-Lysine Protein Coated Cell Culture Multiwell Plates
Ideal for low-serum, serum-free cultivation and cell differentiation. Greiner Bio-One CELLCOAT™ Poly-D-Lysine Protein Coated Cell Culture Multiwell Plates helps in promotion of cell adhesion and proliferation.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 127.76 mm |
| Color | Clear |
| No. per Case | 50 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Width (Metric) | 85.48 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Multi-well Cell Culture Plate |
| Dimensions (L x W x H) | 128 x 85 x 19 mm |
| Surface Treatment | Poly-L-Lysine |
| No. per Pack | 5 |
| Closure Color | Clear |
| Temperature Range (Metric) | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Greiner Bio-One CELLSTAR FourWell Plate
With four rectangular subdivisions, vents and single-position high-profile lid