HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
TSKgel™ Sugar AXI HPLC Column, 8 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Sugar AXI columns are packed with 8 μm porous spherical PS/DVB particles which are modified with a strong anion exchanger. They are used for the isocratic separation and analysis of monosaccharides, disaccharides, and sugar alcohols.
TSKgel™ SP-NPR HPLC Column, 2.5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel SP-NPR columns are packed with non-porous, hydrophilic polymer beads which are surface modified with a strong cation exchanger. They are used for the separation and analysis of proteins and peptides.
TSKgel™ Amide-80 HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Target applications include the analysis of saccharides, glycans, oligosaccarides, peptides and polar compounds from natural products.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Carbamoyl |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Max. Pressure | 200 bar |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L68 |
TSKgel™ UltraSW Aggregate HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ UltraSW Aggregate columns have a slightly larger pore size and smaller (3 μm) particle size than the industry-leading TSKgel™ G3000SWxl (5 μm) and SuperSW3000 (4 μm) columns. These 30 cm x 7.8 mm I.D. silica-based, stainless steel columns offer reduced lot-to-lot variation, long column life, reduction of unspecified adsorption, and superior recovery of aggregates.
TSKgel™ G5000HXL HPLC Column, 9 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G5000HXL Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are applied to the non-aqueous separation of polymers with molecular weights less than 4,000,000 Da.
Thermo Scientific™ Acclaim™ AmG C18 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet today’s demands for aminoglycoside antibiotic analyses, including drug purity characterization & quantification. They have unique tolerance to harsh conditions.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | <80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Spherical, High Purity Silica |
| Column Type | Aminoglycoside Analysis |
| pH | 0.5 to 10 |
| Green Features | FSC |
| Max. Pressure | 8000 psi (550 bar) |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ ODS-80Tm HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel ODS-80Tm is a general purpose column for the analysis of low MW pharmaceuticals, bases, nucleosides and nucleotides. Common applications include purity checks and peptide mapping.
TSKgel™ G3000HXL HPLC Column, 6 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G3000HXL Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are applied to the non-aqueous separation of polymers with molecular weights of less than 60,000 Da.
TSKgel™ Phenyl-5PW RP HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Phenyl-5PW RP offers similiar selectivity to its hydrophobic interation counterpart TSKgel Phenyl-5PW, although a higher degree of cross-linking allows for increased stability in aqueous/organic mobile phase gradients. Provides an advantage over silica when high pH buffer systems are needed.
TSKgel™ ODS-80Ts HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A general purpose column for low MW pharmaceuticals, bases, nucleosides, and nucleotides.
| Shipping Condition | Shipped in 70% Methanol, 30% Water |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Carbon Load | 15% |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Silica Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 7.5 |
| Surface Area | 425 m2/g |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ Octadecyl-2PW HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Highly cross-linked polymethacrylate base material provides excellent stability in high pH buffer systems. Withstands rigorous cleaning with either acid or base, 125 Å pores allow for analysis of peptides up to 8,000 Da.
| Shipping Condition | Shipped in 55% Acetonitrile, 45% Water |
|---|---|
| Pore Size | 125 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Ligand Type | 1 meq/mL (Estimated Ligand Density) |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 4°C to 50°C |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Polymer Particle Platform |
| Length (Metric) | 15 cm |
| Material | Stainless Steel Hardware |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Superspher™ Silica Normal Phase HPLC Column, 4 μm
A high-performance spherical silica carrier with a mean particle size of 4 μm provides an excellent pressure/separation performance ratio
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 4 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Normal Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Normal Phase |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 700 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
TSKgel™ G1000HHR HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G1000HHR Columns are packed with rigid, porous polymer beads. They are used for the non-aqueous separation of small molecules and oligomers less than 1,000 Da.
| Shipping Condition | Shipped in THF |
|---|---|
| Pore Size | 15 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Polystyrene-divinylbenzene |
| Matrix | Polystyrene-divinylbenzene Phase/Polymer Particle Platform |
| Length (Metric) | 30 cm |
| Diameter (Metric) | 7.8 mm |
| Technique | SEC |
| Max. Pressure | 50 bar |
TSKgel™ G3000HHR HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G3000HHR Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are from a class of columns used for the non-aqueous separation of oligomers and polymers less than 60,000 Da.
TSKgel™ G2500HHR HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G2500HHR Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are used for the non-aqueous separation of oligomers with molecular weights less than 20,000 Da.