General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Pyramex™ Integra™ Safety Glasses
Pyramex™ Integra™ Safety Glasses features single lenses and adjustable temples to ensure reliable performance.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| Temple Style | Adjustable |
| For Use With (Application) | Eye protection |
Pyramex™ Venture Gear Tactical - Overwatch™ Safety Glasses
Venture Gear Tactical - Overwatch™ Safety Glasses with ANSI Z87.1 safety compliance
| Frame Color | Gray |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Impact-resistant |
| Frame Material | PCB |
| Certifications/Compliance | MIL-PRF 32432, ANSI Z87.1 |
| For Use With (Application) | Eye Safety |
| Width (Metric) | 131.5 mm |
Bollé Safety Baxter Polarized Safety Glasses
Baxter safety glasses deliver total comfort with wrap around frame and removable waterproof foam straps, offer effective protection from solid and liquid sprays and dust
Bollé Safety Mercuro Safety Glasses
Mercuro safety glasses have a stylish, wrap around frame combined with the best lens technology for maximum comfort during all outdoor activities
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Full Frame |
| Height (Metric) | 2.5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 1 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Frame Color | Clear |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 1.13 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1 in. |
Pyramex™ VentureGear™ Pagosa™ Safety Eyewear
Stylish, sunglass look safety glasses with wide, straightback temples
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 32 g |
Pyramex™ Sitecore - Safety Glasses
Pyramex™ Sitecore - Safety Glasses with ANSI Z87.1+ safety compliance
Pyramex™ Crossovr™ Anti-Fog Safety Glasses
Pyramex™ Crossovr™ Anti-Fog Safety Glasses with ANSI Z87 safety compliance
| Frame Type | Rubber Gasket |
|---|---|
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87 |
| Temple Style | Strap |
| For Use With (Application) | Eye Safety |
Pyramex™ Venture Gear - Monteagle™ Safety Glasses
Venture Gear - Monteagle™ Safety Glasses with ANSI Z87.1 safety compliance
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ASNI Z87.1 |
| Temple Style | Co-Injected, Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Eye Safety |
| Width (Metric) | 138 mm |
Pyramex™ VentureGear™ Waverton Safety Eyewear
Packaged in a VentureGear™ branded polybag with retail tag
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 24.4 g |
| Frame Color | Black, Tan |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+,CSA Z94.3 |
| Weight (Metric) | 31 g |
Bolle Safety Seamless Demo Kit
Demo box of Bolle Safety Seamless Rx Program safety glasses frames, frames only.
Bollé Safety IRI-s Safety Glasses
IRI-s safety glasses fit perfectly to every face using a memory form B-Flex bridge, fully adjustable in height, depth and width, an ultra-enveloping frame with pivoting ergonomic temples
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Height (English) | 2 in. |
MSA™ Sightgard™ Luxor™ Protective Safety Glasses
Comfortable, stylish and safe to guard against myriad eye hazards
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
Ergodyne™ Skullerz™ Odin Safety Glasses/Sunglasses
Full-frame, protective work safety sunglasses feature tough scratch-resistant lenses that filter 99.9% of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep eyes safe in the sun.
| Lens Coating | Scratch-resistant,UV-treated |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |