Heat Resistant Gloves
- (4)
- (13)
- (5)
- (4)
- (2)
- (5)
- (3)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (9)
- (5)
- (6)
- (2)
- (3)
- (4)
- (17)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (3)
- (10)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
MAPA™ TempDex 720 Nitrile-Coated Thermal Protection Gloves
Aramid Fiber knit construction provides cut resistance, while also offering protection from temperatures up to 150°C.
| Series | TempDex 720 |
|---|---|
| Coating Material | Nitrile |
| Temperature (Metric) Max | 150°C |
| Color | Orange |
| Material | Aramid Fiber |
| For Use With (Application) | Ceramic, Hot Material Handling, Steel Manufacturing, and Vulcanization |
| Glove Cuff Style | Knit |
MAPA™ TempDex 710 Sandy Nitrile-Coated Thermal Protection Gloves
Thin, anatomically-shaped gloves ensure dexterity and provide thermal protection from temperatures up to 150°C.
| Series | TempDex 710 |
|---|---|
| Coating Material | Sandy Nitrile |
| Temperature (Metric) Max | 150°C |
| Color | Yellow |
| For Use With (Application) | Construction, Ceramics, Heat Processing, and Pipe/Steel Handling |
| Glove Cuff Style | Knit |
PIP™ Aramid Fiber Hot Mill Gloves with EverGrip™ Nitrile Coating
EverGrip™ coating is made of specially formulated nitrile to resist melting and enhance grip capabilities. Aramid Fiber/Cotton blend shell provides protection against high temperatures, cuts, and abrasions.
| Accelerator Free | Yes |
|---|---|
| Series | 43-552 |
| Applications | Industrial |
| Product Type | Hot Mill Gloves |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Yellow |
| Latex Free | Yes |
| Yarn Weight | 24 oz. |
| Material | Aramid Fiber |
| Liner Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Hot Metal Handling, Glass Handling, Foundries, and Forging Operations |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Hand | Ambidextrous |
SHOWA™ Neoprene-Coated Heat Resistant Gloves - 14 in.
Textured neoprene coating enhances tactile dexterity to protect hands when working in damp or greasy environments. Gloves are designed to withstand temperatures up to 500°F (260°C), even after multiple washings.
| Series | 8814 |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420: 2003 + A1 2009 |
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Coating Material | Neoprene |
| Temperature (Metric) Max | 260°C |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Cotton/Polyester Blend |
| For Use With (Application) | Automotive Maintenance, Bakeries, Casting, Engineering, Mechanics, and Metal Stamping |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Ansell HyFlex™ 11-423 Hi-Vis Polyurethane Coated Heat-Resistant Industrial Gloves
Highly visible, high performance fibers resist temperatures up to 212°F (100°C). Polyurethane coating on the palm enhances grip capabilities in dry or slightly oily environments.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Latex Free | Yes |
PIP™ Double-Layered Cotton Hot Mill Gloves with EverGrip™ Nitrile Coating
EverGrip™ coating is made of specially formulated nitrile to resist melting and enhance grip capabilities. Seamless, double-layer construction increases comfort, breathability, and heat protection.
Ansell ActivArmr™ 42-474 Industrial Gloves
Heat-resistant full-length gloves offer complete protection and added comfort
| Chlorinated | No |
|---|---|
| EN388 Standard | 2241B |
| Temperature (Metric) Max | 250°C |
| Resistant To | Heat |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Press Injection Molding, Testing, Welding |
| Hem Color | Gray |
| Glove Cuff Color | Gray |
| Exterior Finish | No Texture |
| Liner Material | Non- woven Polyester, Polycotton |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Construction | Knit |
| Applications | Industrial |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Color Code | Gray |
| Thumb Style | Straight |
| Material | Polyester |
| Coated Area | Uncoated |
| Accelerator Free | No |
| Series | ActivArmr™ 42-474 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| Product Type | Heat-resistant Gloves |
| Model | 42-474 |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
Honeywell™ North™ Grip N™ Hot Mill Gloves with Double-Sided Nitrile Dot Grip
Knit cotton gloves feature nitrile dots on both sides for enhanced grip, and protection against heavy or sharp objects.
Grainger GRAINGER COOK HOOK
Grainger Coat Hook Silver 1 5/8 in projection 20lb wt
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ironclad Performance Wear Heatworx Heavy Duty XL
This item must be ordered in multiples of 12 pair per supplier requirements.
Ironclad HEATWORX HEAVY DUTY Work Gloves; , Molded Silicone Palm Protects Heat up to 600°, DuPont™ Kevlar Back of Hand, Slip On Cuff, Kevlar™ Liner & Stitching, Silicone Coated FR Knuckle, Reinforced Thumb Saddle, Sized S - XXL (1 pair) - HW6X-05-XL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ironclad Performance Wear Heatworx Heavy Duty LARGE
This item must be ordered in multiples of 12 pair per supplier requirements.
Ironclad HEATWORX HEAVY DUTY Work Gloves; , Molded Silicone Palm Protects Heat up to 600°, DuPont™ Kevlar Back of Hand, Slip On Cuff, Kevlar™ Liner & Stitching, Silicone Coated FR Knuckle, Reinforced Thumb Saddle, Sized S - XXL (1 pair) - HW6X-04-L
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ironclad Performance Wear Heatworx Heavy Duty Small
This item must be ordered in multiples of 12 pair per supplier requirements.
Ironclad HEATWORX HEAVY DUTY Work Gloves; , Molded Silicone Palm Protects Heat up to 600°, DuPont™ Kevlar Back of Hand, Slip On Cuff, Kevlar™ Liner & Stitching, Silicone Coated FR Knuckle, Reinforced Thumb Saddle, Sized S - XXL (1 pair) - HW6X-02-S
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ironclad Performance Wear Heatworx Heavy Duty Medium
This item must be ordered in multiples of 12 pair per supplier requirements.
Ironclad HEATWORX HEAVY DUTY Work Gloves; , Molded Silicone Palm Protects Heat up to 600°, DuPont™ Kevlar Back of Hand, Slip On Cuff, Kevlar™ Liner & Stitching, Silicone Coated FR Knuckle, Reinforced Thumb Saddle, Sized S - XXL (1 pair) - HW6X-03-M
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Worldwide™ Protective Products Aramid Fiber Heat Resistant Gloves with Nitrile Coating
Seamless knit, cut resistant gloves provide conductive heat protection from temperatures up to 608°F. Nitrile coating is resistant to high temperatures for enhanced grip capabilities.
| Series | M2CP30-NW2 |
|---|---|
| Yarn Gauge | 7 |
| Coating Material | Nitrile |
| Temperature (Metric) Max | 320°C |
| Color | Natural |
| Cut Resistance Rating | ANSI A3 |
| Material | Aramid Fiber |
| Liner Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Metal Fabrication, Glass Handling, Plastic Manufacturing, High Conductive Heat Areas, and Low Temperature Environments |
| Glove Cuff Style | Knit |
Wells Lamont™ Flextech™ Sandy Nitrile-Coated Hi-Vis Heat Resistant Gloves
Gloves are rated ANSI Level 2 for conductive heat to offer protection from temperatures up to 350°F. Sandy nitrile coating on the palm enhances grip in wet or oily conditions.
| Series | Y9241T |
|---|---|
| Coating Material | Sandy Nitrile |
| Temperature (Metric) Max | 175°C |
| Color | Hi-vis Orange |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Latex Free | No |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |