Apparel Storage and Accessories
- (38)
- (1)
- (1)
- (71)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (10)
- (4)
- (13)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (4)
- (3)
- (4)
- (16)
- (9)
- (25)
- (1)
- (30)
- (13)
- (15)
- (6)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Poltex Bulk Loose PPE Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and dispenses PPE including masks, gowns, beard covers, hair nets, bouffants, booties, etc.
| Product Style | Sliding Lid |
|---|---|
| Material | PETG |
Poltex PPE Station 2 - Gown, Wall Mount
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This PPE Isolation Station holds disposable gowns, two boxes of ear loop masks, and gloves. Mounts to wall with keyhole slots. Wall mount (screws/anchors included).
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
|---|---|
| Product Type | Lab Coat Dispenser |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 13 x 12 x 10 in. |
| Edges | Flame Treated |
S-Curve™ Bulk Dispensers
Freestanding units hold everything from bouffant caps to shoe covers— each in its own compartment
| Depth (English) | 13 in. |
|---|---|
| Depth (Metric) | 33 cm |
| Color | Clear |
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 30.5 cm |
| Depth (English) | 8 in. |
| Product Type | Bouffant Cap Dispenser |
| Depth (Metric) | 20.3 cm |
| Color | Clear |
| Edges | Flame Treated |
S-Curve™ BD-25 Bulk Dispenser with 2 Compartments – Extra Large
Multiple use opportunities for gloves, face masks, hair nets, bouffants, shoe covers, etc.
Keystone Safety Wall Mountable Hair Net Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reduce wastage of hairnets, bouffant and beard covers with this functional dispenser. Constructed from sturdy and durable High Impact PETG, making it 19 times stronger than regular acrylic. Holds 100 hair nets/bouffant or 300 beard covers inside it and is wall mountable to better utilize your space.
Fisherbrand™ Acrylic Three In One Dispenser
Three-compartment dispenser for easy loading and dispensing of supplies.
Fisherbrand™ Acrylic Soft Covers Dispenser
Acrylic dispenser to store and dispense supplies with ease.
Fisherbrand™ Cleanroom Badge Clips
Secure badges or ID cards to garments. Fisherbrand™ Cleanroom Badge Clips are made of three inch poly for badges or garments with no pockets. These swivel clips are metal-free.
Brady™ SecurAlert Clip-On Badges
Prevent unauthorized use of visitor, contractor and temporary passes. Brady™ SecurAlert Clip-On Badges are self-expiring, which prevents unauthorized use beyond their intended use periods.
| Width (English) | 3 in. |
|---|---|
| Length (English) | 3 in. |
| Dimensions (L x W) | 3 in. x 3 in. |
Brady™ Rearview Mirror Hanging Tags
Control parking with an economical and effective solution. Brady™ Rearview Mirror Hanging Tags are a durable solution that make parking control easy.
| Width (English) | 2.75 in. |
|---|---|
| Material | Vinyl |
| Dimensions (L x W) | 4.75 in. x 2.75 in. |
Brady™ Sanitary Head Wear Dispenser
Head wear dispensers remind employees to wear protective equipment and save much-needed room by storing the equipment in space-efficient containers.