Utility Carts
Carts designed for the storage and transport of various supplies and objects.
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (41)
- (10)
- (20)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (13)
- (9)
- (16)
- (15)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (7)
- (9)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (4)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (33)
- (30)
- (2)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
Metro™ MetroMax i 2-Shelf and 3-Shelf Industrial Polymer Shelving Lab Utility Carts, Solid Shelf Mats
Durable materials and total-guard polymer/stainless steel casters ensure MetroMax i 2-Shelf and 3-Shelf Industrial Polymer Shelving Lab Utility Carts, Solid Shelf Mats provide long life in laboratory environments. Includes solid shelf mats on all shelves.
| Load Bearing Capacity (English) | 750 lb. |
|---|---|
| Product Type | Lab Utility Cart |
| Color | Taupe/Blue |
| Capacity (Metric) | 340 kg |
| Material | Stainless Steel, Polypropylene |
| Includes | 5 Stainless Steel autoclave shelves with swedged posts and aluminum split sleeves |
|---|---|
| Height (Metric) | 175.3 cm |
| No. of Shelves | 5 |
| Length (Metric) | 152.4 cm |
| Product Type | Utility Cart |
| Color | Silver |
| Length (English) | 60 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Hi-temp, Washable Applications |
| Height (English) | 69 in. |
Metro™ MetroMax i Basket Glassware Cart
Level 2 cart with built-in Microban antimicrobial product protection allows arrangement configuration, ensuring storage and movement won't disrupt your workday.
| Load Bearing Capacity (English) | 800 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 362.8 kg |
| Width (English) | 18 in. |
| Length (Metric) | 91.4 cm |
| Product Type | Glassware Cart |
| Color | Taupe, Blue |
| Capacity (Metric) | 362.8 kg |
| Length (English) | 36 in. |
| Material | Polymer |
| For Use With (Application) | Glassware Transportation |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
Rubbermaid™ Heavy-Duty Utility Cart with Aluminum Uprights
Versatile, functional cart for easy transport
Rubbermaid™ Xtra™ White Utility Cart
Large shelves of the Rubbermaind Xtra™ White Utility Cart can hold small baths, centrifuges, pH meters, and many other types of equipment.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 96.01 cm |
| Width (English) | 20 in. |
| Length (Metric) | 103.17 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 40.62 in. |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Used to carry large loads |
| Width (Metric) | 50.8 cm |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 40.62 x 20 x 37.8 in. (103.17 x 50.8 x 96.01 cm) |
| No. of Shelves | 3 |
| Capacity (Metric) Shelf | 45.4 kg |
| Height (English) | 37.8 in. |
Rubbermaid™ Xtra™ Black Utility Carts
Large shelves hold small baths, centrifuges, pH meters, and other equipment
Labconco™ Flexi-Bin Cart
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Labconco Flexi-Bin Cart provides for safe transport of glassware and chemical containers.
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 92.4 cm |
| Width (English) | 19 in. |
| Length (Metric) | 88.6 cm |
| Length (English) | 34.88 in. |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Safe transport of Glassware and chemical containers |
| Width (Metric) | 48.3 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 34.88 x 19 x 36.38 in. (88.6 x 48.3 x 92.4 cm) |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Flexi-bin Cart |
| Weight (English) | 44.09 lb. |
| Weight (Metric) | 20 kg |
| Height (English) | 36.38 in. |
Metro™ myCart Series™ Utility Cart, Blue
Make toting things around your workplace easier. Metro myCart Series™ features easy-to-clean, durable, and user-friendly polymer carts.
| Product Type | Utility Cart |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Polymer |
| Certifications/Compliance | NSF |
| For Use With (Application) | Designed for maximum user comfort by reducing painful shin bumps and accidental kicks to the bottom shelf and it is roomy enough to store every day objects, antimicrobial product protection inhibit the growth of bacteria, mold, mildew and fungus that cause odors and product |
| Load Bearing Capacity (English) | 375 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 170 kg |
| No. of Shelves | 2 |
| Color | Silver |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Metro™ MetroMax i 2-Shelf and 3-Shelf Industrial Polymer Shelving Lab Utility Carts, Solid Top Shelf Mat
Durable materials and total-guard polymer/stainless steel casters ensure MetroMax i 2-Shelf and 3-Shelf Industrial Polymer Shelving Lab Utility Carts, Solid Top Shelf Mat provide long life in laboratory environments. Includes solid mat on top shelf.
| Load Bearing Capacity (English) | 750 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 340 kg |
| Product Type | Lab Utility Cart |
| Color | Taupe/Blue |
| Capacity (Metric) | 340 kg |
| Material | Stainless Steel, Polypropylene |
Metro™ Lab Animal Feed (LAR) Cart
Keep feeding efforts to a minimum. Metro Lab Animal Feed Cart is a two-shelf unit on casters making feeding laboratory animals more convenient for staff.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Designed to store and transport animal feed |