Manual Thermometers
Mercury, non-mercury (liquid in glass), or bimetallic thermometers with analog displays, for general and application-specific use, with various temperature-range capacities and accuracies; may be traceable or certified to international standards.
In 1714, the mercury-in-glass thermometer was invented in Europe by physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. Typically, the mercury is contained in a reservoir that opens to narrow glass tube. The distance that the mercury flows into the tube is dependent on the temperature to which the thermometer is subjected. The space above the mercury may be filled with air or an inert gas, or it may be a partial vacuum.
Thermometers are calibrated by exposing them to a known temperature and then marking the height of the mercury at that temperature. For example, one might calibrate to the freezing temperature of water (0°C or 32°F) by placing the thermometer in a mixture of ice and water. Then the thermometer could be submerged in boiling water to determine the point where the water changes from a liquid to a vapor (100°C or 212°F).
Mercury thermometers are still considered to be some of the most accurate temperature indicators. They can be used for a wide range of temperatures, from -37°C to 356°C (-35°F to 673°F). Modifications such as adding an inert gas above the mercury or replacing the glass with fused quartz can extend the upper temperature limit to as high as 800°C (1,470°F).
Mercury cannot be used below -38.83°C (-37.89°F), the temperature at which it becomes a solid. Moreover, nitrogen in the thermometer can flow down into the column and become trapped if the mercury solidifies, which makes the thermometer unusable. Use a thermometer that contains a mercury-thallium alloy for measuring lower meteorological temperatures – it will remain liquid to -61.1°C (-78.0°F).
- (16)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (14)
- (6)
- (2)
- (15)
- (9)
- (43)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (140)
- (4)
- (3)
- (2)
- (136)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (88)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (59)
- (1)
- (1)
- (10)
- (19)
- (6)
- (8)
- (5)
- (11)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (49)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (61)
- (2)
- (1)
- (1)
- (22)
- (87)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (91)
- (1)
- (3)
- (14)
- (12)
- (15)
- (30)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (37)
- (8)
- (3)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (311)
- (49)
- (5)
- (8)
- (2)
- (15)
- (11)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (14)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
H-B Instrument™ Double-Safe™ PFA Safety Coated, Liquid-In-Glass Thermometers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Protect your workplace and ensure a safe environment.
| Includes | Multilanguage instructions, statement of accuracy |
|---|---|
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries. |
H-B Instrument™ Enviro-Safe™ General Purpose Liquid-In-Glass Thermometers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Certified environmentally safe thermometers replace dangerous mercury.
Fisherbrand™ Traceable™ Refrigerator/Freezer Ultra™ Thermometer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Monitor two different areas at the same time with Traceable™ Refrigerator/Freezer Ultra™ Thermometer.
| Length (Metric) | 10.8 cm |
|---|---|
| Bottle Size | 2.5 x 6.3 cm (1 x 2.5 in.) |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Material | ABS Plastic |
| Bottle Fill | Nontoxic Glycol |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| For Use With (Application) | Monitoring temperatures in freezers, water baths, heating blocks, incubators, and refrigerators |
| Width (Metric) | 6.99 cm |
| Includes | Traceable™ Certificate, flip-open stand, 10 ft. micro cable, wall mounting, Velcro™, magnetic strips |
| Accuracy | ±0.5°C (-30°C to +50°C), ±1°C otherwise |
| Dimensions (L x W x H) | 7 x 10.8 x 2 cm (2.75 x 4.25 x 0.75 in.) |
| For Use With (Equipment) | Refrigerators/Freezers |
| Product Type | Refrigerator/Freezer Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 158°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +158°F |
| Weight (English) | 4 oz. |
| Certifications/Compliance | NIST Traceable |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +70°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
| Weight (Metric) | 113.4 g |
| Resolution | 0.1° |
Fisherbrand™ Min./Max. Thermometer
Science Education
A science education product.
A science education product.
A safe alternative to glass thermometers.
Fisherbrand™ Dry Block/Incubator Thermometers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for use in all standard heating blocks and water baths
Fisherbrand™ Laboratory Grade Spirit Thermometers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Check up to five results to perform an action.
| Material | Glass |
|---|---|
| Grade | Laboratory |
| Length (English) Overall | 12 in. |
H-B Instrument™ Easy-Read™ General Purpose Liquid-In-Glass Thermometers: Partial Immersion
Science Education
A science education product.
A science education product.
Easy-to-read partial immersion thermometers.
| Includes | Multilanguage instructions, statement of accuracy |
|---|---|
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
| For Use With (Application) | Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries. |
Fisher Science Education™ Student Grade Spirit Thermometers - Partial Immersion
Science Education
A science education product.
A science education product.
Check up to five results to perform an action.
| Thermometer Fill | Red Spirit |
|---|---|
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Min. Temperature (English) | -4°F |
| Material | Glass |
| Grade | Student |
| Subdivision | 1°C |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
| Product Type | Spirit Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Length (English) Overall | 11.8 in. |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, ANSI/SAMA Z236.1-1983, NIST, DKD |
| Min. Temperature (Metric) | -20°C |
| Immersion Length | 76 mm |
| Length (Metric) Overall | 300 mm |
H-B Instrument™ Durac™ Plus™ Total Immersion Thermometer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries.
Fisherbrand™ Durac™ Red Spirit Thermometers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for use in applications in which a very precise, accurate temperature measurement is required.
United Scientific Supplies Red Spirit Filled Thermometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Student-grade thermometers provide increased safety and economic pricing
| Height (Metric) | 30.5 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Thermometer Fill | Red Spirit |
| Material | Glass |
| Subdivision | 1°C |
| For Use With (Application) | Measuring Temperature |
| Width (Metric) | 6.5 mm |
| Includes | Thermometer, Non-Roll Triangle, Storage Tube |
| Product Type | Student Thermometer |
| Probe Type | Glass |
| Display | Analog |
| Immersion Length | 30 cm |
| Weight (Metric) | 0.03 kg |
| Height (English) | 12 in. |
United Scientific™ Metal-Back Thermometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Alcohol-filled glass Metal-Back Thermometer.
| Product Type | Student Thermometer |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Thermometer Fill | 3 g of Toluene mixed with red color |
| Material | Glass |
| Probe Type | Non Probe |
| For Use With (Application) | Measuring Temperature |
| Immersion Length | No Immersion |
| Weight (Metric) | 9.1 g |
Eisco™ Spirit-Filled Wall Thermometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Mountable wall thermometers for measuring the temperature of any indoor space.
Eisco™ Spirit Filled Aluminum Thermometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Spirit Filled Aluminum Thermometer is a safe alternative to mercury thermometers, and features a solid aluminum backing and a hole for easy hanging.
Eisco™ Wall Thermometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Simple plastic Wall Thermometer provides readings in both Fahrenheit and Celsius.