Nucleic Acid Reaction Assay Microplates
- (7)
- (53)
- (2)
- (229)
- (2)
- (113)
- (228)
- (1)
- (4)
- (2)
- (30)
- (125)
- (3)
- (1)
- (31)
- (11)
- (1)
- (14)
- (7)
- (27)
- (1)
- (4)
- (83)
- (25)
- (2)
- (9)
- (60)
- (201)
- (1)
- (3)
- (11)
- (15)
- (101)
- (8)
- (66)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (30)
Filtered Search Results
Greiner Bio-One UV-Star™ 384-well Microplate Flat Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used for measuring protein concentration at 280nm.
Greiner Bio-One UV-Star™ 96-well Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for measurements of DNA / RNA and protein concentrations at 260 and 280nm, respectively. Greiner Bio-One UV-Star™ 96-Well Microplates are eliminate the use of expensive and fragile quartz glass for routine laboratory work.
BRANDTECH™ BRAND™ 48-Well Non-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Non-skirted |
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Quantity | 20/Pk. |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.2 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 6 x 8 |
| No. of Wells | 48 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, DNA-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Rigid Frame PCR Plates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
For medium and high sample throughput, these 96-well plates are an efficient solution for PCR and qPCR.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 26 cm |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | Bagged |
| Certifications/Compliance | BIO-CERT PCR Quality |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 384-Well Rigid Frame PCR Plates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
384-well PCR plates are an economical solution for automatic, high-throughput analyses.
| Skirt Style | Full |
|---|---|
| Length (Metric) | 26 cm |
| RNase Free | Yes |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Profile | Low Profile |
| Format | Standard |
| Certifications/Compliance | BIO-CERT PCR Quality |
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 9 cm |
| Dnase Free | Yes |
| Lid | No |
| Color | Frosted |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.03 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Product Type | PCR 96-well plate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | Bagged |
| No. per Pack | 50 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Non-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY, Low Profile
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Non-skirt |
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | qPCR |
| Volume (Metric) Well | 0.15 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Profile | Low |
| Includes | Plates only |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | 10 bags of 5 |
| No. per Pack | 50 |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Semi-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY, Low Profile
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Skirt Style | Semi-skirted |
|---|---|
| RNase Free | Yes |
| For Use With (Application) | qPCR |
| Profile | Low |
| Includes | Plates only |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Total Volume (Metric) Well | 14.4 mL |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase-free |
| Disposable | Single-use |
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 0.15 mL |
| Lid | Without Lid |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.15 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | Untreated |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | 10 bags of 5 |
| No. per Pack | 50 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Greiner Bio-One 384-well Polypropylene PCR Microplates
Features alphanumeric printing for rapid sample identification.
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Greiner Bio-One Roche LightCycler Compatible 96-well Microplates
For use with Roche LightCycler system. Greiner Bio-One Roche LightCycler Compatible 96-Well Microplates is free of RNase, DNase, and human DNA.
Greiner Bio-One 96-well No Bottom Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made of polystyrene. Greiner Bio-One 96-Well No Bottom Microplates are designed without bottoms.
Greiner Bio-One 96-well Full Skirt Microplates
For use with PCR System. Greiner Bio-One 96-Well Full Skirt Microplates are suited for sensitive PCR reactions
Greiner Bio-One Sapphire 96-well Polypropylene Microplates
For use with Real Time PCR such as the LightCycler™ 480 System. Greiner Bio-One Sapphire 96-Well Polypropylene Microplates are suited for sensitive PCR reactions
Greiner Bio-One 96-well Sapphire Microplates
Features optimal heat transfer from thermoblock to reaction solution.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
BRANDTECH™ BRAND™ 384-Well Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Fully skirted |
| RNase Free | Yes |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.03 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Total Volume (Metric) Well | 0.03 mL |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | Bagged |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |