Balances and Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 78 cm |
| Dimensions (L x W) | 24 x 24 in. |
OHAUS™ Scout™ SPx Portable Balances PROMO
Ideal for laboratory and industrial applications, the OHAUS Scout comes in a slim, stackable design with large backlit LCD.
OHAUS CalPak Certified Calibration Weight Set, ASTM Class 1
ASTM Class 1 Certified Calibration Weight Set with an Accredited Certificate
| Product Type | Calibration Weight |
|---|---|
| Tolerance | Uncertainties of less than 1/4 of the tolerance. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II Ultra-High Resolution Semi-Micro Balances MCA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II laboratory balances are modular, therefore they allow to choose between applications and configurations which suit the best to the needs. These balances can be configured at the level of display, draftshields, software applications, and hardware functions.
| Type | Semi-micro Balance |
|---|---|
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Keypad Type | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Sensor Types | Rear side for tare function |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (English) Pan | 7.5 in. |
| Range | 4% to 20% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IPX8 Washdown |
| Depth (Metric) Pan | 24.2 cm |
| Type | Food Processing Bench Scale |
| Depth (English) Pan | 9.5 in. |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Battery Life | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LED |
| Width (Metric) Pan | 19 cm |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Food-Processing Bench Scales
Water resistant and rapid response food scale. The OHAUS™ Valor 2000 Compact Food-Processing Bench Scale is ideal for use in both dry or washdown environments.
| Protection Class | IPX8 Washdown |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
| Battery Life | Typically 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Display Type | LED |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 10% to 90% relative humidity non-condensing |
| Range | -10% to 10% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
| Weight (Metric) | 24 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
Mettler Toledo™ HS153 Halogen Moisture Analyzer
The Mettler Toledo™ HS153 Moisture Analyzer offers accurate results for numerous sample types with high-performance weigh cell and innovative hanging weighing pan design. Compliance features such as user management, combined with network connectivity and versatile reporting options make it an ideal instrument for any data management needs.
Sartorius Cubis™ II Balance PROMO
The Cubis™ II can be individually configured from different components. The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a range of accessories allows the individual adaptation to all weighing tasks.
OHAUS™ Valor™ 7000 Compact Bench Scales
Reliable and durable scale that will increase food weighing and proportioning productivity
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 31.1 cm |
| Includes | AC Power, Rechargeable Battery |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Built-in RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12-46), (Class 3, nmax 3000), CSA-C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1, NSF/ANSI 169, NSF/ANSI /3-A 14159-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IP43 |
| Type | Valor™ 7000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 31.1 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Valor™ 3000 Compact Food Scales
Stainless-steel design in a high-performance, easy-to-use, portable scale
| Height (Metric) | 7.7 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Width (English) | 7.3 in. |
| Length (Metric) | 21.8 cm |
| Automation Interface | 3 Mechanical switch |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Stabilization Time | <3 sec. |
| Material | Stainless Steel |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (Metric) | 18.6 cm |
| Battery Type | 4 C |
| Includes | AC adapter, adjustable leveling feet and bubble, load cell lock |
| Type | Valor™ 3000 Compact Food Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 8.5 x 7.3 x 3 in. (21.8 x 18.6 x 7.7 cm) |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound, fluid ounce |
| Display Type | LCD |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NSF/ANSI 169-2005, USDA/AMS, HACCP, CE, AS/NZS4251.1 Emission/AS/NZS4252.1 Immunity, FCC Class B Part 15 operation, Industry Canada Class A, cULus AC power pack, Directive 2002/96/EC, NTEP CoC No. 08-008 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Height (English) | 3 in. |
| Width (English) | 12.4 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (Metric) | 31.5 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 22.5 x 30 cm |
| Includes | Stainless steel platform, integral weigh-below hook, sealed front panel, menu lock switch, up front level indicator, adjustable leveling feet, selectable environmental and auto-print settings, stability indicator, overload and underload indicators, low ba |
| Battery Life | 100 hr continuous use with 12 hr recharge time |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | White LED, 6-digit, 7-segment |
| Voltage | 100/240 VAC |
| Connection Type | Standard RS232 with optional Ethernet, second RS232 and USB |
| Weight (Metric) | 5.9 kg |
| Height (English) | 4.8 in. |
| Height (Metric) | 12.2 cm |
| Construction | Stainless steel platform, Die cast aluminum housing |
| Keypad Type | 5 mechanical keys |
| Automation Interface | Built-in RS232, optional 2nd platform, 2nd RS232, USB, Ethernet |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | Die-cast Sealed Metal Housing and Slip-resistant Rubber Feet |
| Calibration | External, with user-selectable calibration weight |
| Range | Zero range: 4% or 20% of full scale capacity; Tare range: Full capacity by subtraction |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ 4000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 32.7 x 31.5 x 12.2 cm (12.9 x 12.4 x 4.8 in.) |
| Frequency | 50/60 Hz internal universal power supply |
| Weight (English) | 13 lb. |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Weighing Modes | kg, lb, g, oz, lb:oz |