Calibration Weights
Accurate and stable reference standards for calibrating weighing equipment, including variously certified/accredited weights and weight sets from different classes. Products may be constructed of aluminum, stainless steel, brass, iron, and other alloys.
Calibration weights (also known as reference weights or test weights) are manufactured to meet high tolerances and accuracy. They are used to spot-check the performance and verify the calibration of analytical balances, precision balances, and general-purpose scales in research laboratories, educational settings, and other working environments. Some calibration weights may also be used as reference weights for the calibration of improvised or non-certified weights.
How Are Calibration Weights Made?
Calibration weights may be take the form of simple discs, cylinders, wires, or leaves. Sold separately or as sets, they may also be supplied with tweezers, gloves, and a protective case. Calibration weights are often supplied as accessories for specific balance brands and models.
Calibration weights are made from polished brass, aluminum, special stainless steels, or other metals for durability, anti-magnetization, and resistance to corrosion or wear that may affect their accuracy.
Available in nominal values from a few milligrams to 10 kg or more, they may be supplied with certificates or statements of accuracy, compliance, and traceability.
How Are Calibration Weights Classified?
Calibration weights are classified based on accuracy by organizations such as ASTM, OIML, and NIST. The appropriate classification depends on the resolution of the balance and the degree of accuracy needed to satisfy a particular weighing application.
Principal Classes of Calibration Weights:
• Class M1: For standard scales
• Class F1: For precision electronic balances
• Class E2: For highly accurate analytical balances
- (44)
- (2)
- (1)
- (21)
- (944)
- (70)
- (23)
- (56)
- (12)
- (1)
- (74)
- (42)
- (23)
- (2)
- (2)
- (10)
- (11)
- (24)
- (20)
- (49)
- (51)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (273)
- (19)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (6)
- (15)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (4)
- (9)
- (23)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (52)
- (5)
- (15)
- (14)
- (40)
- (1)
- (14)
- (45)
- (8)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (90)
- (61)
- (47)
- (64)
- (69)
- (3)
- (2)
- (25)
- (11)
- (1)
- (50)
- (34)
- (3)
- (32)
- (2)
- (9)
- (42)
- (31)
- (1)
- (21)
- (17)
- (11)
- (23)
- (9)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (16)
- (9)
- (21)
- (11)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (31)
- (29)
- (31)
- (15)
- (1)
- (21)
- (2)
- (41)
- (1)
- (8)
- (35)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (29)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (46)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (11)
- (4)
- (4)
- (5)
- (12)
- (5)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (32)
- (53)
- (29)
- (2)
- (44)
- (1)
- (32)
- (1)
- (44)
- (1)
- (30)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Troemner™ Economical Stainless Steel Weight Set, 2000g-10mg, Class 7, No Certificate,
For rough weighing operations in physical and chemical laboratories, such as force measuring apparatus.
Troemner™ Analytical Precision UltraClass Weight, NVLAP Accredited Certificate
Combine high precision with the advantage of two-piece construction with the most precise two-piece weights available with weight tolerances that equal ANSI/ASTM E617 Class 0 or OIML R 111 Class E2 tolerances.
| For Use With (Equipment) | Calibration of high-precision analytical balances with readability as low as 0.01 mg |
|---|---|
| Classification | UltraClass |
| Quantity | 1 Each |
| Certifications/Compliance | NVLAP Accredited Certificate |
| For Use With (Application) | Reference standard calibration |
Troemner™ Alloy 8 Metric Precision Weight Sets, UltraClass
Excellent for high-precision calibrations and reference standards
| Product Type | Medium Metric Analytical Weight Set |
|---|---|
| Classification | UltraClass |
Troemner™ 20 g-1 g Analytical Precision UltraClass Weight Set
Combine high precision with the advantage of two-piece construction. UltraClass weights, exclusive to Troemner™ are the most precise two-piece weights available with weight tolerances that equal ANSI/ASTM E617 Class 0 or OIML R 111 Class E2 tolerances.
| Includes | Cylindrical Weight: 20 g, 10 g, 5 g, (2) 2 g, 1 g, Polycarbonate Case, Forceps, Brush |
|---|---|
| Mass | 20 g to 1 g |
| Length (Metric) | 20.32 cm |
| For Use With (Equipment) | Calibration of high-precision analytical balances with readability as low as 0.01 mg |
| Height (Metric) Case | 8.89 cm |
| Classification | UltraClass |
| Quantity | 6/Set |
| Material | Troemner Alloy 8 |
| For Use With (Application) | Reference standard calibration |
| Case Material | Polycarbonate |
| Density | 8.03 g/cm3 at 20°C |
Troemner™ Alloy 8 Metric Precision Weight Sets, Class 2 with NVLAP Certificate
Excellent for high-precision calibrations and reference standards
| Product Type | Medium Metric Analytical Weight Set |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 2 |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | NVLAP, ISO9001 |
Troemner™ Stainless Steel Class 7 Hook Weight
Manufactured from stainless steel. The Troemner™ Stainless Steel Class 7 Hook Weight is used for rough weighing operations in physical and chemical laboratories.
Troemner™ Analytical Precision UltraClass Weight Set, No Certificate
Combine high precision with the advantage of two-piece construction with the most precise two-piece weights available with weight tolerances that equal ANSI/ASTM E617 Class 0 or OIML R 111 Class E2 tolerances.
| Length (Metric) | 20.32 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Calibration of high-precision analytical balances with readability as low as 0.01 mg |
| Height (Metric) Case | 8.89 cm |
| Classification | UltraClass |
| Certifications/Compliance | No Certificate |
| For Use With (Application) | Reference standard calibration |
| Case Material | Polycarbonate |
Troemner™ ASTM Class 3 Weight with Traceable Certificate
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Calibration Mass |
| Material | Troemner Alloy 8 |
| Certifications/Compliance | Traceable Certificate |
| Case Material | Polycarbonate |
Troemner™ Individual Analytical Precision Weights, Class 3 with NVLAP Certificate
Designed for your most demanding weighing applications
| Includes | Polycarbonate case |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 3 |
| Quantity | Each |
| Certifications/Compliance | NVLAP, ISO9001 |
Troemner™ Electronic Balance ASTM UltraClass Weight with Traceable Certificate
Reference Calibration Weights and Mass Standards Adjusted to Troemner UltraClass Tolerances
| Shape | Grip Handle |
|---|---|
| Product Type | Calibration Mass |
| Material | Stainless Steel (303) |
| Certifications/Compliance | Traceable Certificate |
| Density | 7.85 g/cm3 |
Troemner™ Individual Analytical Precision Weights, UltraClass with Traceable Certificate
Highly polished kilogram and gram weights
| Includes | Polycarbonate case |
|---|---|
| Classification | UltraClass |
| Quantity | Each |
| Certifications/Compliance | Traceable certificate, ISO9001 |
Troemner™ ASTM Analytical Precision Class 4 Weight Set
Calibration Weight Sets Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
| Product Type | Calibration Mass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | No Certificate |
| Case Material | Polycarbonate |
Troemner™ Aluminum ASTM Class 2 Weight with ISO/IEC 17025 Accredited Certificate
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
Troemner™ ASTM Class 4 Weight
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
Troemner™ ASTM Class 4 Weight Set with Traceable Certificate
Troemner Calibration Weight Sets Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances