Centrifuge Tubes
Glass and plastic tubes designed for use in centrifuges; available in a variety of volume capacities, materials, configurations, RCF ratings, and closure types; may be sterile or non-sterile; may have graduations indicating volume on the tube.
Centrifuge tubes are used to contain liquids during centrifugation, which separates the sample into its components by rapidly rotating it around a fixed axis.
Most centrifuge tubes have conical bottoms, which help collect any solid or heavier parts of the sample being centrifuged. Centrifuge tubes must also be able to withstand the centrifugal pressure created during their use, and their specifications may indicate the maximum speed at which they can be safely used.
Centrifuge tubes are available in various styles, sizes, and materials
- Capacities: Range from 0.1mL to more than 100mL; the most common sizes are 15mL and 50mL (centrifuge) and 1mL and 2mL (microcentrifuge)
- Closures: Screw-on plugged or flat caps; may be attached or separate
- Markings: May have writing areas, graduations, or other markings
- Shape: Conical- or round-bottomed; if conical, choose skirted free-standing versions
- Material: Glass or plastic resin; the latter include polypropylene, polystyrene, PET, and PPCO
- Sterility: Sterile or nonsterile; may be heat- or gas-sterilized
- Packaging: Bulk or racked tubes
- Color: Choose amber or black plastics for light-sensitive samples
- (8)
- (10)
- (16)
- (16)
- (18)
- (1)
- (2)
- (131)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (5)
- (2)
- (14)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (30)
- (161)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (73)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (296)
- (19)
- (2)
- (28)
- (3)
- (2)
- (187)
- (201)
- (325)
- (2)
- (2)
- (4)
- (52)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (2)
- (4)
- (15)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (21)
- (2)
- (5)
- (3)
- (6)
- (3)
- (24)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (26)
- (26)
- (23)
- (4)
- (13)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (27)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Greiner Bio-One Leucosep Polypropylene Centrifugation Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For efficient separation of lymphocytes and mononuclear cells from peripheral blood and bone marrow.
| Includes | Porous barrier |
|---|---|
| For Use With | Separation of lymphocytes and mononuclear cells from peripheral blood and bone marrow |
| Material | Polypropylene |
Eppendorf™ Conical Tubes with SnapTec™ Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eppendorf™ Conical Tubes with SnapTec™ Cap offer secure sample containment for diverse applications. The innovative SnapTec™ Cap ensures easy, secure sealing, making them ideal for molecular biology, genomics, and more. The conical design aids optimal sample recovery, enhancing efficiency and reliability in your lab.
| Diameter (Metric) | 30 mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 17,000 x g |
| Closure Type | SnapTec Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Max. RCF | 1500 x g |
Globe Scientific 12mL Centrifuge Tubes
Polystyrene and Polypropylene tubes with conical bottoms and rim
| Diameter (English) Outside | 0.6 in. |
|---|---|
| For Use With | Bayer™ analyzers for urinalysis procedures to make pouring off easy |
| Capacity (English) | 0.405 oz. |
| Diameter (Metric) | 16 mm |
| Capacity (Metric) | 12 mL |
| Bottom Shape | Conical |
| Graduations | 0.5, 1, 2, 5 and 10 mL |
Caplugs™ (Evergreen Scientific) 15mL Conical Polypropylene Centrifuge Tubes
Precision-molded from premium-grade, chemically inert plastics
| Diameter (English) Outside | 0.7 in. |
|---|---|
| Capacity (English) | 0.507 oz. |
| Diameter (Metric) | 17 mm |
| Capacity (Metric) | 15 mL |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 5400 x g |
| Graduations | 0 to 1 mL in 0.1 mL increments, 1 to 5 mL in 0.5 mL increments, 5 to 15 mL in 1 mL increments |
Eppendorf™ Protein LoBind™ Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to minimize sample binding and elevate recovery, Eppendorf™ Protein LoBind™ Tubes safeguard your valuable proteins during processing. With cutting-edge LoBind technology, ensure optimal yields for your Western blotting, mass spectrometry, and protein purification applications.
| Purity or Quality Grade | PCR Clean (Non-sterile) |
|---|---|
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | HDPE |
Kimble™ Graduated Centrifuge Tube with Screw Thread Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reusable large capacity 100mL tube with screw thread cap and PTFE-faced rubber liner.
United Scientific™ Centrifuge Tubes PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Identify your samples easily with these write-on Centrifuge Tubes.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | Clear |
| No. per Case | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 9000 RCF |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | HDPE |
| Includes | Black graduations |
| Graduated | Yes |
| No. per Pack | 50 Pk. |
| Closure Color | Blue |
| Closure Type | Screw Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 5 to 50 mL |
Corning™ PYREX™ Conical-Bottom Glass Centrifuge Tubes: 40 mL Capacity
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonsterile; reusable.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 29 mm |
| Capacity (Metric) | 40 mL |
| No. per Case | 12 |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Oak Ridge White Polycarbonate Conical Centrifuge Tube Adapter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily remove the Thermo ScientificTM NalgeneTM Oak Ridge White Polycarbonate Conical Centrifuge Tube Adapter from rotors after use.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Centrifuge Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With snap cap
Corning™ PYREX™ Conical-Bottom Glass Centrifuge Tubes: 50 mL Capacity
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonsterile; reusable.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |