Portable pH Meters
Instruments used to measure the acidity or alkalinity of a sample, and designed for portability and durability.
Portable pH meters are most often used away from the physical lab to measure the acidity or alkalinity of liquids in more remote locations.
A pH meter actually measures hydrogen-ion activity in water-based solutions. The liquid’s acidity or alkalinity is expressed as a pH unit. The pH scale ranges from 0 to 14, meaning a liquid with a pH below 7 is acidic and a pH above 7 is basic. A pH of 7 is considered neutral.
Also called electrochemistry meters, pH meters are potentiometric and determine the difference in electrical potential between the measuring electrode and a reference electrode.
Some portable pH meters accomplish routine tasks, often used to determine the pH of swimming pools and meet other commercial needs. These are sometimes called pH testers. Indicators or litmus papers can also be used to qualitatively measure pH.
Modern portable pH meters are typically digital and may detect more than pH. Some are equipped to measure specific ions, dissolved oxygen content, or conductivity.
Many portable pH meters are waterproof to protect against accidental dropping or adverse environmental conditions like rain or snow. Some electrodes are also equipped with longer cables to allow for submersion in a reservoir of water or other liquid.
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (2)
- (8)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (8)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (7)
- (9)
- (14)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Orion Star™ A121 Portable pH Meter
Take simple pH and temperature measurements with our portable pH meter with easy operation for basic field testing.
| Memory | Non-volatile memory preserves log and settings |
|---|---|
| Resolution (pH) | 0.01, 0.1 |
| Languages | English |
| Measurement Modes | pH,mV,Relative mV with Temperature |
| Range (pH) | -2 to 16 |
| Channels | 1 |
| Accuracy (pH) | ±0.01 |
| Power Supply | 4 AA batteries (included) or universal AC adapter (sold separately) |
| Battery Life | 2000 hr. |
| Data Management Details | Internal Data Point Memory |
| Display Type | LCD |
| Resolution (mV) | 0.1mV |
| Data Points | 50 |
| Certifications/Compliance | CE, TUV 3-1, FCC Class A |
| Temperature Probe Calibration | 1 point temperature offset calibration |
| Inputs | BNC (pH or ORP electrode), 8 pin MiniDIN (ATC temperature probe) |
| Accuracy (Temperature) | ±0.1°C |
| Weight (Metric) | 0.5 kg |
| Accuracy (mV) | ±0.2 or ±0.05%, whichever is greater |
| Stability | Smart Stability and Smart Averaging |
| Warranty | 3 Year Meter Warranty |
| Temperature (English) Operating | 41°F to 113°F (ambient) |
| Isopotential Point | 7.00pH |
| AC Adapter | Universal 50-60 Hz, 100-240 VAC power adapter (sold separately, Cat. No. 1010003) |
| Log Function Type | Automatic with Auto-Read Measure Mode, Manual with Continuous Measure Mode |
| Calibration | pH, relative mV (RmV) and temperature |
| Battery Type | 4 x AA |
| Relative Humidity Range | 5 to 85%, non-condensing |
| Calibration Points | 1 to 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 24 cm x 10 cm x 6.5 cm (9.5 in. x 3.9 in. x 2.6 in.) |
| IP Rating | IP67 |
| Temperature Selection | Manual or automatic with ATC temperature probe |
| Keypad | Simple with highlighted measure key, scroll and shortcut keys |
| Model | Orion Star A121 Portable pH/mV/RmV/Temperature Meter |
| Outputs | None |
| Range (Relative mV) | ±1999.9mV |
| Temperature Range (English) | 22.0°F to 221.0°F |
| Weight (English) | 2 lb. |
| Resolution (Temperature) | 0.1°C, 0.1°F |
| Temperature (Metric) Operating | 5°C to 45°C (ambient) |
| Temperature Range (Metric) | -5°C to +105°C |
| Range (mV) | ±1600.0 |
Thermo Scientific™ Elite ORP Pocket Testers and Replacement Sensors
Flexible on-the-go ORP testing using durable Elite ORP pocket testers with replaceable sensors for a variety of applications including hydroponics, food and beverage, environmental and more!
Oakton™ ORPTestr™ 5 Waterproof Pocket Tester
Oakton™ ORPTestr™ 5 Waterproof Pocket Tester features a large easy-to-read LCD with a three-color backlight
Oakton™ Waterproof Big Display pHTestr™ 10 BNC
Pocket pH meter with large display; accepts pH combination electrode with BNC connector
Oakton™ CTSTestr™ 5 Waterproof Pocket Tester
Oakton™ CTSTestr™ 5 Waterproof Pocket Tester offers onductivity, salinity, and TDS testing all in one meter
Fisherbrand™ pH Pen
Science Education
A science education product.
A science education product.
pH measurement is easier than ever with the Fisherbrand™ pH Pen™ – an economical range pocket-size tester designed for on-the-go pH measurements.
OHAUS™ Starter Water Analysis Portable pH Meters
Science Education
A science education product.
A science education product.
LCD meters combine portability with precise pH measurement.
| Width (English) | 3.5 in. |
|---|---|
| Resolution (pH) | 0.01 |
| Measurement Modes | pH with mV and Temperature |
| Range (pH) | 0 to 14 |
| Width (Metric) | 9 cm |
| Accuracy (pH) | ±0.01 |
| Battery Life | >500 hr. |
| Data Management Details | 30 Sets, most recent calibration data |
| Display Type | LCD |
| Resolution (mV) | 1mV |
| Data Points | 30 |
| Inputs | BNC, NTC |
| Accuracy (Temperature) | ±0.5°C |
| Height (English) | 1.3 in. |
| Weight (Metric) | 0.18 kg |
| Height (Metric) | 3.5 cm |
| Accuracy (mV) | ±1 |
| Log Function Type | 1000 Measurement, 10 Calibration |
| Material | ABS |
| Calibration | Automatic/Manual |
| Battery Type | AAA |
| Calibration Points | 1 to 3 |
| Type | Portable pH Meters |
| IP Rating | IP54 |
| Depth (Metric) | 17 cm |
| Backlight Option | None |
| Resolution (Temperature) | 0.1°C |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 100°C |
| Range (mV) | -1999 to 1999 |
| Resolution | 0.01pH; 1mV; 0.1°C |
OHAUS™ Starter pH Pen Meters
Science Education
A science education product.
A science education product.
Convenient pH testing. OHAUS Starter pH Pen Meters offer a convenient way to measure pH, or the relative acidity or alkalinity of a sample at a given temperature. The pH pen meters can be completely operated with just one hand, freeing up your other hand to handle samples.
| Calibration Points | 3 |
|---|---|
| Type | Portable pH Meter |
| Log Function Type | Automatic Data Logging |
| Data Points | 30 |
| Backlight Option | None |
| Weight (English) | 0.24 lb. |
| Range (pH) | 0 to 14 |
| Calibration | Automatic/Manual |
| For Use With (Application) | Measuring pH, or the relative acidity or alkalinity of asample at a given temperature |
| Battery Type | 4 x AG13 1.5V Micro Alkaline |
| Weight (Metric) | 110 g |
Fisherbrand™ accumet™ Portable AP110 pH Meter
Science Education
A science education product.
A science education product.
For accurate measurements anytime, anywhere.
| Material | Rugged waterproof IP67 housing |
|---|---|
| For Use With (Application) | pH reading |
Hach Company Pocket Pro+ pH Tester with Replaceable Sensor
Hach Pocket Pro and Pro+ are engineered to deliver accurate results. Backed up with built in performance diagnostics, you never have to guess when to clean or calibrate the sensor. You also get replaceable batteries for convenient field use, and a large, easy-to-read LCD screen.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Myron L Company Myron L 6P Ultrameter 2
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Multi-Parameter Port Digl Meter. This item is sold with a non-dated COA. If a dated COA is needed please also order Fisher part # NC9672510
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer™ Oakton™ EcoTestr™ pH 1 Waterproof Pocket Tester
Science Education
A science education product.
A science education product.
Oakton™ EcoTestr™ pH 1 Waterproof Pocket Tester automatically recognizes pH buffer standards
Andwin Scientific Checker pH Tester with Ph Electrode and Batteries, 0.00 to 14.00 pH, +/-0.2 pH Accuracy, 0.1 pH Resolution
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The pH Checker series supplies users with fast and accurate readings from 0 to 14 pH with a resolution of 0.1 pH. This compact tester features an easy to read LCD and simple to perform two point calibration. The ph electrode of the checker can be easily replaced. You only need to unscrew the electrode from the meter body and screw on a new one. The Checker is fast, accurate, lightweight and with 3000 hours of battery life, you don't have to worry about frequent battery replacement. 0.00 to 14.00 pH range. 0.1 pH resolution. +/-0.2 pH accuracy. Calibration: manual, 2 points. Electrode: HI 1270 (included). Battery Type / Life: 1.5V (2) / approximately 3000 hours of continuous use. Environment: 0 to 50 degree C (32 to 122 degree F); RH max 95 percent. HI 1270 small diameter probe fits easily into a test tube. Measures 2-19/32" length by 2" width by 1" height. Weight: 1.8 oz without probe.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Oakton pH 150 Waterproof Portable Meter with Single-Junction All-in-One Electrode
Rugged, accurate, reliable – Best value for an IP67-rated waterproof meter!
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More