Magnetic Stirrers
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (6)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (51)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (30)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (20)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (1)
- (11)
- (30)
- (17)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (20)
- (45)
- (6)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ RT Basic Series Magnetic Stirrer PROMO
Experience the reliability of our plug-and-play RT Basic Series magnetic stirrers, ideal for routine stirring applications.
Heidolph™ Hei-Tec Magnetic Stirrer Hotplates
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hotplate for smooth to intense mixing and heating of low-viscosity fluids. An excellent choice for decomposing organic and inorganic substances.
DWK Life Sciences Wheaton™ Magnetic Stirrers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for low speed, shear sensitive mixing.
| Type | Magnetic Stirrer |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ Biostir Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Model | Stirrer Heavy Duty, Model Pc-611 |
|---|
OHAUS MultiMagStir Genie 120 V/100 V
The revolutionary 4 position MultiMagStir Genie provides low to high speed stirring and editable memory profiles.
Thermo Scientific™ StirBuddy™ Personal Stirrer
Reduce the risk of spills using this personal stirrer which has a compact and space-saving design with a large stirring surface.
DWK Life Sciences Wheaton™ Single Place Micro-Stir Slow Speed Magnetic Stirrers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermo Scientific™ Cimarec™ Mobil 10 and Mobil 25 Large Volume Stirrer
Stir and mix volumes up to 10L with these large volume stirrers, ideal for hard-to-stir, viscous liquids.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 5 in. |
| Speed | 100 to 1000 rpm |
| Type | Stirrer |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Stainless Steel |
| Capacity | 10 L |
| Diameter (Metric) | 128 mm |
| Wattage | 10 w |
| Certifications/Compliance | CE marked |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +56°C (Operating) |
| Height (English) | 1.3 in. |
Thermo Scientific™ Nuova™ Magnetic Stirrers
Utilize a low profile and a porcelain-coated top plate with Thermo Scientific™ Nuova™ Magnetic Stirrers, a top choice for low-speed stirring.
| Height (Metric) | 11.43 cm |
|---|---|
| Speed | 100 to 1000 rpm |
| Dimensions (L x W x H) | 8.5 x 11.8 x 4.5 in. (21.8 x 29.9 x 11.43 cm) |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Die Cast Aluminum |
| Width (English) | 11.8 in. |
| Length (Metric) | 21.8 cm |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Width (Metric) | 29.9 cm |
| Height (English) | 4.5 in. |
Corning™ Slow-Speed Stirrers
Full line of stirrers offers choice of single or multiple positions with integral control to best fit your application.
| Height (Metric) | 70 mm |
|---|---|
| Speed | 10 to 150 rpm |
| Electrical Requirements | 120V 60Hz |
| Voltage | 120 V |
| Model | Ss2i |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Height (English) | 2.75 in. |