Magnetic Stirrers
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (24)
- (1)
- (5)
- (2)
- (15)
- (1)
- (6)
- (5)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (17)
- (17)
- (6)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Analog Stirrer
Fisherbrand stirrers are designed to be rugged and reliable for routine stirring. They offer exceptional safety and temperature performance for general purpose stirring..
Fisherbrand™ Ultra Thin Magnetic Stirrer (Digital)
Digital display, spill safe, maintenance-free, slim profile magnetic stirrer with pulse mode.
Cole-Parmer Mono-Mold Slim-Line Stir Bar with Spinning Ring, 2"L x 5/16" dia
Slim-Line stir bars feature a slimmer profile and larger length to diameter ratio. Available with or without spinning rings.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ RT Touch Series Magnetic Stirrers
Stay in control with our low-profile, digital display stirrers, ideal for routine stirring applications where visible stir speed is required.
| Height (Metric) | 72 mm |
|---|---|
| Speed | 30 to 2000 rpm |
| Type | Stirrer |
| Electrical Requirements | 100 to 240V 50/60Hz |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Voltage | 100/240 V |
| Wattage | 6 w |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Height (English) | 2.82 in. |
| Display | Digital |
Corning™ PC-410D Stirrer with Digital Display
The Corning™ PC-410D stirrer with exclusive closed-loop stirring control monitors and regulates the stirring speed from 60-1150 rpm for aqueous, viscous or semi-solid solutions.
Thermo Scientific™ RT Basic Series Magnetic Stirrers
Experience the reliability of our plug-and-play magnetic stirrers, ideal for routine stirring applications.
| Height (Metric) | 65 mm |
|---|---|
| Speed | 150 to 2500 rpm |
| Type | Stirrer |
| Electrical Requirements | 100 to 240V 50/60Hz |
| Shape | Round |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Motor Type | Brushless DC |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Height (English) | 2.56 in. |
IKA™ RT 10 Magnetic Hot Plate Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
10-position digital magnetic hotplate stirrer for synchronous heating and stirring. Stainless Steel Digital Magnetic Stirrer provides noiseless and consistent stirring on all positions.
Bel-Art™ Cool Stir™ Large-Volume Magnetic Stirrer
Simplifies large-volume stirring
Eisco™ Portable Magnetic Stir Plate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This portable magnetic stir plate can be used for stirring solutions up to 500 mL
| Height (Metric) | 970 mm |
|---|---|
| Speed | 60 to 1400 rpm |
| Top Plate Width (English) | 11 in. |
| Shape | Square |
| Top Plate Material | Glass-filled Nylon |
| Width (English) | 11 in. |
| Length (Metric) | 432 mm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 75 W |
| Top Plate Length (Metric) | 318 mm |
| Width (Metric) | 279 mm |
| Top Plate Length (English) | 12.5 in. |
| Type | Multi-Position Stirrers |
| Timer | 1 sec. to 160 hr. |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 1.3 A |
| Top Plate Width (Metric) | 279 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 14 lb. |
| Certifications/Compliance | UL, cUL |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C, 80% RH, Non-condensing |
| Weight (Metric) | 6.3 kg |
| Height (English) | 4 in. |
IKA™ Midi MR 1 Digital Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Powerful magnetic stirrer without heating.
Fisherbrand™ Mini Stirrers
Holds 1L. Fisherbrand™ Mini Stirrers have a stirring range of 350 to 2000rpm.
| Height (Metric) | 6.6 cm |
|---|---|
| Speed | 350 to 2000 rpm |
| Electrical Requirements | 120-230V 50/60 Hz |
| Shape | Triangular |
| Top Plate Material | Nylon |
| Width (English) | 5.625 in. |
| Length (Metric) | 14.3 cm |
| Diameter (Metric) Outside | 8.5 cm |
| Length (English) | 5.625 in. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 14.3 cm |
| Stirring Positions | 1 |
| Type | Stirrer |
| Dimensions (L x W x H) | 5.625 x 5.625 x 2.375 in. (14.3 x 14.3 x 6.6 cm) |
| Capacity | 1 L |
| Voltage | 120/220 V |
| Height (English) | 2.375 in. |
| Display | LED |
| Speed | 100 to 1800 rpm |
|---|---|
| Type | Digital Magnetic Stirrer |
| Shape | Round |
| Top Plate Material | Ceramic-coated Aluminum |
| Capacity | 20 L |
| Top Plate Diameter (Metric) | 13.5 cm |
| Stirring Positions | 1 |
| Display | Digital |