Overhead Stirrers
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (21)
- (2)
- (18)
- (2)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (10)
- (4)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (3)
- (14)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (17)
- (7)
- (25)
- (1)
- (10)
Filtered Search Results
Caframo™ High Torque Overhead Stirrers
High Torque Digital Overhead Stirrer offers speed and torque capabilities for wide range of volumes and viscosities.
| Height (Metric) | 22.9 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
| Plug Type | US |
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 33.65 cm |
| Length (English) | 13.25 in. |
| Material | Aluminum |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Includes | Overhead stirrer motor, 1 cm adjustable chuck, chuck guard, chuck key, support rod, power cord, manual in four languages |
| Dimensions (L x W x H) | 13.25 x 4 x 9 in. (33.65 x 10.2 x 22.9 cm) |
| Horsepower | 0.2 hp |
| Motor Type | Brushless DC |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 11 lb. |
| Certifications/Compliance | CSA, CE, RoHS, WEEE |
| Dimensions (L x W) | 33.65 x 10.2 cm (13.25 x 4 in.) |
| Weight (Metric) | 5 kg |
| Height (English) | 9 in. |
| Display | LED |
Fisherbrand™ RealTorqueDigital™ Overhead Stirrer
RealTorqueDigital™ Overhead Stirrer is a high-torque, digital overhead stirrer offering speed and torque capabilities for a wide range of volumes and viscosities.
Fisherbrand™ Electric Analog Laboratory Overhead Stirrers
Variable speed stirrers are electronically controlled and built to handle viscosities ranging from light watery solutions to high viscosity fluids.
| Includes | 10 L x 0.56 in. dia. aluminum support rod and 6 ft. three wire cord with grounded plug |
|---|---|
| Type | Electric Overhead Stirrer |
| Electrical Requirements | 120V 60Hz |
| Motor Type | DC |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | Steel Aluminum |
| Certifications/Compliance | CE, ETL, CSA |
| Display | Analog |
Fisherbrand™ Air-Powered Analog Overhead Stirrers
Variable speed and explosion-proof stirrers ideal for safely mixing all types of solvents, lacquers and volatile chemicals without the possiblity of spark ignition.
| Includes | 10 L x 0.56 in. dia. support rod, 4 ft. air hose with double fittings for connection to air supply |
|---|---|
| Type | Air Powered Overhead Stirrer |
| Voltage | 0/1 V |
| Material | Steel Aluminum |
| For Use With (Application) | Safely mixing all types of solvents, lacquers and volatile chemicals |
| Display | Analog |
Fisherbrand™ CompactDigital™ Overhead Stirrer
CompactDigital™ Overhead Stirrer ideal for continuous, general purpose mixing. Easily fits into fume hoods or enclosed workstations.
BUCHI High Torque Stirrer HTS
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Overhead stirrers designed to deliver strong, consistent mixing for demanding lab workflows and high-viscosity applications.
| Type | Overhead Stirrer |
|---|---|
| Voltage | 115 VAC |
| Display | LED |
Fisherbrand™ RealTorqueDigital™ Overhead Stirrers 220V
High-torque, digital overhead stirrer offering speed and torque capabilities for a wide range of volumes and viscosities
Fisherbrand™ CompactDigital™ Overhead Stirrer PROMO
Compact overhead stirrer, ideal for continuous, general purpose mixing. Easily fits into fume hoods or enclosed workstations.
IKA™ MICROSTAR Digital, Overhead Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Space-saving, easy-to-use, compact overhead stirrer.
| Includes | USB interface |
|---|---|
| Chuck Size | 0.5 to 8 mm |
| Electrical Requirements | 100-240 V, 50/60 Hz, 32 W |
| Dimensions (L x W x H) | 60 x 173 x 126 mm |
| Motor Type | Brushless DC |
| Voltage | 100/240 V, DC Voltage: 24 V |
| Wattage | 32 w |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Alu-Cast Coating/Thermoplastic Polymer |
| Display | LED |
Caframo™ Reversing Digital Overhead Stirrer
Reversing Digital Overhead Stirrer with four working modes for complete mixing control.
Caframo™ Petite Digital Overhead Stirrer
Petite Digital Overhead Stirrer is a complete, compact stirring package.
Caframo™ CompactDigital™ Overhead Stirrer
CompactDigital™ Overhead Stirrer ideal for continuous, general purpose mixing. Easily fits into fume hoods or enclosed workstations.
DWK Life Sciences Wheaton™ Overhead Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for most laboratory operations such as homogenizing or mixing
Caframo™ High Torque Overhead Stirrer, 220 V
High Torque Overhead Stirrer, 220 Volt offers speed and torque capabilities for wide range of volumes and viscosities.
| Height (Metric) | 22.9 cm |
|---|---|
| Plug Type | EU/UK/AUS/CN |
| Length (Metric) | 33.65 cm |
| Voltage | 220/240 V |
| Length (English) | 13.25 in. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | CSA, CE, IEC, EMC RoHS, WEE |
| Height (English) | 9 in. |
| Display | LED |
Fisherbrand™ Compact Digital Overhead Stirrer
Compact Digital Overhead Stirrer ideal for continuous, general purpose mixing. Easily fits into fume hoods or enclosed workstations. Includes chuck, chuck key, support rod, power cord, and instruction manual. Chuck is adjustable to 10 mm (3/8 in.). 220 Volt and includes two cord sets, UK and EU.