Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Vileda Professional™ SafePlus™ MicronRoll Maxi Disposable Wipes
Trust the plus! The SafePlus™ Maxi System is the safe way to dispense single use, microfiber wipes.
| Width (English) | 12 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 28 cm |
| Length (English) | 11 in. |
| Packaging Quantity | 120 Wipes/Roll, 6 Rolls/Cs. |
| Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | Disinfecting a Wide Variety of Surfaces |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 31 cm |
| Dimensions (L x W) | 11 x 12 in. |
Contec™ PROSAT Pi Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polyester and nylon split microfiber wipes presaturated with 70% IPA.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 80.9 gsm |
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | Wipe |
| Color | White |
| Saturation Solution | 70% IPA, 30% DI Water |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Hydroentangled Split Microfiber |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 9 in. |
Vileda Professional™ MicroOne™ Wipes
Single use cleaning wipe, ideal for all wiping tasks on hard surfaces in hygiene sensitive areas or where laundering is not an option.
| Width (English) | 10.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 34.2 cm |
| Product Type | Wipe |
| Length (English) | 13.5 in. |
| Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | General Cleaning |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 26.6 cm |
| Dimensions (L x W) | 13.5 x 10.5 in. |
Vileda Professional™ MicroRoll™ Wipe
Lightweight microfiber wipes offer lint free cleaning performance
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| For Use With (Application) | Dispensing SafePlus™ Disposable Wipes |
| Sterility | Non-sterile |
Vileda Professional™ SafePlus™ Dispenser Cap
SafePlus™ System is the safe way to dispense single use microfiber wipes
Essendant W4 Critical Task Wipers, Flat Double Bag, 12 x 12, Unscented, White, 100/Bag, 5 Bags/Carton
Do you require a wiper for a sensitive environment, like cleanrooms, medical equipment manufacturing or the biotech industry? Kimtech Pure W4 Critical Task Dry Wipers could be right for your business. They are specially designed for ISO Class 4 and higher cleanrooms, since they are anti-stat, double bagged for extra protection and low lint (good for environments where ¿lint-free" is important). Their unique, textured surface is absorbent, so you can use them for a variety of tasks. These disposable wipers are ideal for use in pharmaceutical, high-tech, biotechnology and medical-device industries that require critical tasks.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Essentra Porous Technologies FG Clean Wipes Presaturated Wipes Canister, 6" x 8.5" Wipes, 96% IPA/4% DI Water, 100 Wipes/Canister, 12 Canisters/CS
This item has a minimum order quantity of 3 per supplier requirements. The FG Clean Wipes 6-LS964-685 wipe removes dust, dirt, oxides, and most contaminants from electronic equipment and most surfaces. Wipes are made with strong, durable hydro-entangled fabric that will not tear easily. They are handy, convenient, economical and disposable. Single-use wipes are perfect for cleaning work stations, counter tops, door knobs, conference tables, telephones, surfaces and more. These wipes are perfect for cleaning plastic pipe prior to electrofusion. They are widely used by utility companies.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Scientific Instrument Services Inc Essential wipes, 9inx9in, 300/pk
Disposable, 100% cellulose, lint-free cloths designed for cleaning areas where non-contamination is essential. They are ideal for wiping and cleaning magnetic tape drives, relays, contacts, and delicate electronic components. Non-Contaminating - Lint-free and fuzz-free characteristics of 100% cellulose wipes allow either dry or solvent cleaning without depositing cloth residue on sensitive surfaces. Non-halogen and suitable for use in all critical applications where strict, contamination control is essential. Tightly woven construction of 178 threads per square inch sets the standard for the highest quality lint-free wiper available. The twill weave, designed for particle entrapment, permits particles of dust, grit, and grime to fall from contact surfaces into the weave pattern. The raised portion is then able to produce a gentle burnishing action, free from embedded particles previously removed. 300/pk
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Scientific Instrument Services Inc Lint Free Wipes, 6in x 6in , Package of 600
Wipes are disposable, 100% cellulose, lint-free cloths designed for cleaning areas where non-contamination is essential. They are ideal for wiping and cleaning magnetic tape drives, relays, contacts, and delicate electronic components. Non-Contaminating - The lint-free and fuzz-free characteristics of 100% cellulose wipes allow either dry or solvent cleaning without depositing cloth residue on sensitive surfaces. Wipes are non-halogen and suitable for use in all critical applications where strict, contamination control is essential. Tightly woven construction of 178 threads per square inch sets the standard for the highest quality lint-free wiper available. The twill weave, designed for particle entrapment, permits particles of dust, grit, and grime to fall from contact surfaces into the weave pattern. The raised portion is then able to produce a gentle burnishing action, free from embedded particles previously removed. .
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Vileda Professional™ SafePlus™ MicronRoll Mini Disposable Wipes
Trust the plus! The SafePlus™ Mini System is the safe way to dispense single use microfiber wipes.
| Width (English) | 8 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 cm |
| Product Type | Single Use Wipe |
| Length (English) | 6 in. |
| Packaging Quantity | 50 Wipes/Roll, 10 Rolls/Cs. |
| Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | Disinfecting a Wide Variety of Surfaces |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 20 cm |
| Dimensions (L x W) | 6 x 8 in. |