Personal Hygiene Products
Filtered Search Results
Decon™ Proguard™ Professional Hand Cream
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Specially formulated lotion moisturizes dry, cracked hands and guards against latex glove irritation
| Form | Cream |
|---|---|
| Product Type | Professional Hand Cream |
| Color | White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Latex Free | Yes |
| For Use With (Application) | Specially formulated lotion moisturizes dry, cracked hands and guards against latex glove irritation |
PROVON™ Moisturizing Hand & Body Lotion
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Moisturizing hand and body lotion is a water-based, deep conditioning moisturizer specially formulated to condition dry, irritated skin. Rubs in quickly and aids in preventing drying and cracking.
Purell™ ES4 Push-Style Hand Sanitizer Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reliable and easy to maintain push-style hand sanitizer dispenser.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 358.65 mm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Product Type | Hand Sanitizer Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Open Top |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ADA Compliant |
| For Use With (Application) | Sanitizer Dispenser |
| Width (Metric) | 139.95 mm |
| Holds | Hand Sanitizer |
GOJO™ HAND MEDIC™ Professional Skin Conditioner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Prevent dry, cracked skin by maintaining skin moisture levels. Professional skin conditioner is specially formulated for industrial environments.
GOJO™ TRUE FIT™ Wall Plate for LTX-12™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wall plate fits around LTX-12™ dispenser.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 0.53 cm |
| Width (English) | 8.32 in. |
| Length (Metric) | 10.74 cm |
| For Use With (Equipment) | LTX-12™ Dispenser |
| Product Type | Wall Plate |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Quantity | 12/Pk. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 8.32 cm |
| Holds | Hand Soap |
| Height (English) | 0.53 in. |
GOJO™ LTX-12™ Dispenser for Gojo™ Foam Soap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Touch-free dispenser for GOJO™ foam soap.
| Height (Metric) | 10.69 cm |
|---|---|
| Width (English) | 5.73 in. |
| Length (Metric) | 3.94 cm |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Quantity | 4/Pk. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 5.79 cm |
| Mounting | Wall Mount |
| No. of Compartments | 1 |
| For Use With (Equipment) | GOJO™ Foam Soap |
| Product Type | Soap Dispenser |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Holds | Hand Soap |
| Height (English) | 10.56 in. |
PURELL™ ES10 Automatic Dispenser Accessories
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Choose TRUE FIT and SHIELD™ accessories to accompany ES10 automatic dispensers.
| No. of Compartments | 1 |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Holds | Hand Sanitizer |
GOJO™ SHIELD™ Floor and Wall Protector for LTX™ and ADX™ Dispensers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects floors and walls against splashes and drips caused by typical use.
| No. of Compartments | 1 |
|---|---|
| Height (Metric) | 6.16 cm |
| Width (English) | 3.79 in. |
| Length (Metric) | 3.7 cm |
| For Use With (Equipment) | ADX™ and LDX™ Dispenser |
| Product Type | Floor and Wall Protector |
| Quantity | 12/Pk. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 3.79 cm |
| Holds | Hand Sanitizer |
| Height (English) | 6.16 in. |
Gojo Industries Inc Purell™ ES8 Touch-Free Hand Sanitizer Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ES8 dispenser is an always-ready touch-free hand sanitizer dispenser with energy-on-the-refill.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 365.51 mm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Product Type | Hand Sanitizer Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Open Top |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ADA Compliant |
| Width (Metric) | 139.95 mm |
TFX™ Touch-Free Dispenser for GOJO™ Foam Soap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Touch-free foam soap dispenser.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 10.56 cm |
| Length (Metric) | 10.56 cm |
| For Use With (Equipment) | GOJO™ Foam Soap |
| Product Type | Soap Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Quantity | 12/Pk. |
| Width (Metric) | 4 cm |
| Holds | Hand Soap |
Gojo Industries Inc Purell™ LTX-12™ Dispenser for Purell™ Hand Sanitizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Touch-free dispensing design.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 10.69 cm |
| Width (English) | 3.94 in. |
| Length (Metric) | 3.94 cm |
| For Use With (Equipment) | PURELL™ Hand Sanitizer |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Quantity | 4/Pk. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 5.79 cm |
| Holds | Hand Soap |
Purell™ FMX-20™ Push-Style Soap Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Push-style soap dispenser for Purell™ HEALTHY SOAP™.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 296.16 mm |
| Length (Metric) | 11.66 cm |
| Product Type | Soap Dispenser |
| Capacity (Metric) | 2000 mL |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ADA Compliant |
| Width (Metric) | 118.87 mm |
| Holds | Hand Soap |
PURELL™ CS8 Hand Sanitizer Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
CS8 touch-free hand sanitizer dispenser.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 10.31 cm |
| Length (Metric) | 3.93 cm |
| Product Type | Hand Sanitizer Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 5.79 cm |
| Holds | Hand Sanitizer |
GOJO™ CX™ Push-Style Counter Mount Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Push-style dispenser for GOJO™ foam soap.