Washer and Cleaner Accessories
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (21)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (69)
- (24)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (18)
- (6)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (22)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Acid Resistant Plastic Tubs for Ultrasonic Cleaners
Provide additional tank protection when using harsh chemical cleaning solutions in the ultrasonic cleaner.
| Includes | Plastic cover |
|---|---|
| Type | Acid Resistant Tub |
| Material | Plastic |
Fisherbrand™ Erlenmeyer Flask Clamps for Ultrasonic Units
Safely and securely attach Erlenmeyer flasks to Fisherbrand™ ultrasonic cleaning units. Fisherbrand™ Erlenmeyer Flask Clamps are manufactured using strong and durable stainless steel for superior stability.
| Type | Flask Clamp |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Ultrasonic Cleaner |
Fisherbrand™ Ultrasonic Units Cooling Coils
The Fisherbrand™ Ultrasonic Unit Cooling Coil is designed specifically for use with the Fisherbrand™ 112xx Series of dual frequency ultrasonic cleaners. Maintaining a stabile liquid temperature is critical in ultrasonic cleaning.
| Type | Cooling Coil |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 8 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Tool Holder for Ultrasonic Units
Use this Fisherbrand™ Tool Holder with Fisherbrand™ 112xx Series Dual Frequency Ultrasonic Cleaners. Easily support and handle tools within the ultrasonic cleaner.
Fisherbrand™ Test Tube Holder for Ultrasonic Units
Use this Fisherbrand™ Test Tube Holder with Fisherbrand™ 112xx Series Dual Frequency Ultrasonic Cleaners. Easily support and handle test tubes within the ultrasonic cleaner.
Heidolph™ Tuttnauer™ Clean & Simple Ultrasonic Bath Accessories: Spare Parts Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Parts for use with Heidolph Tuttnauer Clean and Simple Ultrasonic Baths
| Includes | Beaker holder, 2 glass beaker, bands and beaker lid |
|---|---|
| Type | Spare Parts Kit |
Labconco™ Glassware Washer Base Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessories for use with Labconco Glassware Washers with CleanWorks OS.
| Height (Metric) | 43.2 cm |
|---|---|
| Product Type | Base Stand |
| Quantity | 1/Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Holds | 1 washer |
| Height (English) | 17 in. |
Labconco™ Glassware Washer Accessories
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessories for use with Labconco Glassware Washers with CleanWorks OS.
| Product Type | Washer Accessory |
|---|---|
| Quantity | 1/Ea. |
Labconco™ Glassware Washer Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessories for use with Labconco Glassware Washers with CleanWorks OS.
| For Use With (Equipment) | Labconco FlaskScrubber or SteamScrubber |
|---|---|
| Product Type | Washer Dispenser |
| Quantity | 1/Ea. |
| Material | Plastic |
Labconco™ Glassware Carts Accessories
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Baskets for Labconco Glassware Cart.
Labconco™ FlaskScrubber™ / FlaskScrubber™ Vantage Glassware Washer Accessory, Upper Spindle Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Outfit your glassware washer with a Labconco Upper Spindle Rack to provide a secure fit during direct injection cleaning.
Labconco™ SteamScrubber™ Glassware Washer Accessory, Upper Spindle Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hold your laboratory glassware securely and get it extra clean with a Labconco Upper Spindle Rack. This SteamScrubber accessory provides direct-injection cleaning right through the spindles.
Heidolph™ Tuttnauer™ Clean & Simple Ultrasonic Bath Accessories: Sample Baskets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessories for use with Heidolph Tuttnauer Clean and Simple Ultrasonic Baths
| For Use With (Equipment) | Ultrasonic Bath |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Labconco™ Bladder Tank Connect Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
WaterPro Bladder Tanks offer additional storage of reverse osmosis water from an RO system.
Labconco™ Detergent Dispenser Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Automates liquid detergent dispensing