Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (3)
- (12)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (29)
- (1)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (10)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (13)
- (22)
- (22)
- (3)
- (8)
- (4)
- (5)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (148)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (77)
- (126)
- (2)
- (1)
- (4)
- (21)
- (38)
- (3)
- (26)
- (1)
- (2)
- (42)
- (13)
- (158)
- (12)
- (3)
- (32)
- (1)
- (4)
- (62)
- (21)
- (151)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (49)
- (1)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Metro™ Double-Deep qwikTRAK™ Mobile Unit Kits
Kit provides components for shelving units that fit on tracks for added mobility
| Includes | Eight 74 in. high up posts, four V-groove casters, one Stainless Steel center channel caster assembly, donut bumpers, tie bar brackets and other hardware |
|---|---|
| Product Type | Mobile Unit Kit |
Metro™ Double-Deep Top-Track Mobile Unit Kits
Kit provides components for shelving units that fit on tracks for added mobility
| Includes | Posts, casters/channel caster assembly, donut bumpers, roller bearing assemblies, tie-together hardware to connect double-deep Top-Track™ two mobile units |
|---|---|
| Description | Chrome plated |
| Product Type | Mobile Unit Kit |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™, Super Adjustable™ shelving system |
| Material | Chrome |
Metro™ SmartWall Tray Drying Rack
SmartWall Tray Drying Racks can easily create a fast, sanitary drying system.
| Height (Metric) | 258.76 mm |
|---|---|
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 14.5625 in. |
| Product Type | Tray Drying Rack |
| For Use With (Equipment) | SmartWall Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 369.8875 mm |
| Height (English) | 10 in. |
Metro™ SmartWall Flat Grid Shelf, Metroseal Gray Epoxy, 12 x 24 in.
Keep small supplies and tools within reach with the SmartWall Flat Grid Shelf.
Metro™ SmartWall Slanted Lid Holder/Drying Shelf, Metroseal Gray Epoxy
SmartWall Slanted Lid Holder/Drying Shelf is the perfect solution storing and drying larger lids and dishes as part of your SmartWall System.
Metro™ SmartWall Grid Shelf with Retaining Ledge
Create a unique storage and workstation system for often underutilized wall space with the SmartWall Grid Shelf with Retaining Ledge.
| Load Bearing Capacity (English) | 50 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 196.85 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 22 kg |
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Product Type | Shelf with Retaining Ledge |
| For Use With (Equipment) | SmartWall Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 7.75 in. |
Metro™ MetroMax iQ™ Stainless-Steel Stem Casters
For use with MetroMax Q steel mobile stem caster posts
Metro™ Super Erecta Post-Type Wall Mount Double Shelf Support
Super Erecta Post-Type Wall Mount Double Shelf Support for use with post-type wall mounted shelving.
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 187.325 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 113 kg |
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 2.25 in. |
| Product Type | Post-Type Wall Mount Double Shelf Support |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 57.15 mm |
| Height (English) | 7.375 in. |
| Includes | 86 in. Posts, hardware and connecting components |
|---|---|
| Height (Metric) | 2185 mm |
| Product Type | Stationary End Unit Kit |
| For Use With (Equipment) | Metro™ MetroMax i™ and Q™ Top-Track™ system |
| Height (English) | 86 in. |
Metro™ Horizontal Single Glove Box Holder for Super Erecta Wire Shelving and SmartWall Wall Shelving
Make sure your gloves are always within reach with the Horizontal Single Glove Box Holder for Super Erecta Wire Shelving and SmartWall Wall Shelving.
| Product Type | Track Set |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™, Super Erecta Pro™, Super Adjustable™ MetroMax Q™ and MetroMax i™ shelving system |
Metro™ HD Super Stainless Dunnage Shelves Accessory, Foot Plate
For use with HD Super shelving units
Metro™ Super Erecta Wall Mount End Post Bracket, Metroseal Gray Epoxy
Super Erecta Wall Mount End Post Bracket is a replacement end bracket for post-type mount wall shelving.
Metro™ SmartWall Wall Track
Create a unique storage and workstation system for underutilized wall space with SmartWall Tracks.
| Height (Metric) | 39.69 mm |
|---|---|
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Depth (English) | 0.75 in. |
| Product Type | Wall Track |
| For Use With (Equipment) | SmartWall Shelving |
| Depth (Metric) | 19.05 mm |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 1.5 in. |