Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Powder |
| Formulation | Casein Peptone 17g/L, Sodium Chloride 5g/L, Dextrose 2.5g/L, Soy Peptone 3g/L, Dipotassium Phosphate 2.5gm/L |
| For Use With (Application) | Isolation and cultivation of non-fastidious organisms |
MP Biomedicals™ YPD (YEPD) Broth ( Powder)
Rich medium for the growth of S. cerevisiae in liquid medium
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bulk Powder |
| Formulation | Casein Peptone type-M 20g/L, Yeast extract 10g/L, Dextrose 20g/L |
| Grade | Molecular biology |
| Shelf Life | 4 Years |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae in liquid medium |
Thermo Scientific™ Thioglycollate Medium USP (Dehydrated)
Cultivate aerobic and anaerobic organisms in the performance of sterility tests with this medium.
| Description | Thioglycollate Medium, USP |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: MacConkey Agar without Crystal Violet
Less selective than MacConkey Agar, to permit growth of staphylococci and enterococci
Thermo Scientific™ 24 Listeria Enrichment Broth (24 LEB) (Dehydrated)
Selectively enrich Listeria monocytogenes and other Listeria spp. from food and environmental samples.
MP Biomedicals™ Pseudomonas Agar F
Used with glycerol (cat. no. 1004417) for the isolation, cultivation and differentiation of Pseudomonas aeruginosa on the basis of phycocyanin (pigment) production
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Lowenstein Medium Base
Used with Glycerol to prepare variety of coagulated egg media for isolation and differentiation of mycobacteria
MP Biomedicals™ 2XYT-Broth Agar, Capsules
Optimized for the growth and maintenance of M13 phage or other filamentous ssDNA bacteriophages
MP Biomedicals™ YNB w/ Ammonium Sulfate w/o Folic Acid w/o PABA
For use with Yeast Cell Culture and Gene Expression applications
Thermo Scientific™ Dry-Bags™ 24 Listeria Enrichment Broth (LEB)
Simplify media preparation in food laboratories with this high quality dehydrated medium in a convienient bag format; just open-fill-dispense, saving precious time in the lab.
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Cary-Blair Transport Medium
To collect, transport and preserve microbiological specimens, particularly Vibrio cholerae
Thermo Scientific™ Campylobacter Karmali Agar Base (Dehydrated)
Isolate Campylobacter jejuni and Campylobacter coli from clinical specimens with this selective medium.
MP Biomedicals™ LB Medium, Dehydrated (Powder): Pouches
Formulations of the E. coli growth media known as LB Medium typically contain 10g of tryptone and 5g of yeast extract per liter; contains 10g NaCl per liter
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Pouch |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, NaCl 10g/L |
| Grade | Molecular Biology |
| Certifications/Compliance | Molecular Biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of bacteria |
MP Biomedicals™ YEP Broth, Dehydrated Media
Rich medium for the growth of S. cereviseae in liquid medium