DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (19)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (97)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MP Biomedicals™ Yellow Zirconium Oxide Beads
Yellow Zirconium Oxide Beads are effective at breaking very tough and hard samples, including organisms within a tough or dense exterior matrix.
MP Biomedicals™ BigPrep™ Lysing Matrix E, 50 mL Tubes
BigPrep™ Lysing Matrix E contains ceramic spheres, silica spheres and glass beads for grinding soil, feces, sludge and other environmental samples.
| Content And Storage | Room Temperature |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix E |
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| Sample Volume | Up to 7 g per prep |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ Lysing Matrix A, 96-tube Rack
Lysing Matrix A contains garnet matrix and one 4 mm glass grinding sphere. Used to grind animal and plant tissues, insects, nematodes and lyse bacteria, yeast, fungi, algae. For use on FastPrep™ instruments or any bead beater.
MP Biomedicals™ Metal Lysing Tube, 2 mL, with 0.75 x 0.5 in. Grinding Cylinder
Stainless steel lysing matrix tube with the grinding cylinder is ideal for grinding, lysis, and homogenization of resistant samples.
| Includes | 0.75 x 0.5 in. grinding cylinder |
|---|---|
| Bead Type | Stainless Steel |
| Product Type | Metal Lysing Tube |
| Sample Type | Seeds,Wood,Bark,Roots,Bone,Teeth,Tissues,Cartilage,Rocks,Minerals,Plastics,Composites |
Invitrogen™ S.N.A.P.™ Plasmid DNA MiniPrep Kit
The S.N.A.P.™ MiniPrep Kit is plasmid DNA purification system designed to yield pure plasmid DNA for automated sequencing in just 25 minutes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ PureLink™ HiPure Plasmid FP (Filter and Precipitator) Maxiprep Kit
The PureLink™ HiPure Plasmid FP (Filter and Precipitator) Maxiprep Kit isolates plasmid DNA, from cell pellet to ultrapure DNA, in less than one hour.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | The PureLink™ HiPure Plasmid FP Maxiprep Kit includes Equilibration Buffer, Resuspension Buffer, Lysis Buffer, Precipitation Buffer, RNase A, Wash Buffer, Elution Buffer, TE Buffer, HiPure Filter Columns, and a PureLink™ HiPure Precipitator Module. The PureLink™ HiPure Precipitator Module includes HiPure Precipitators, and 5 mL and 30 mL syringes. Store all components at room temperature. |
|---|---|
| Final Product Type | Plasmid DNA |
| Isolation Technology | Anion Exchange Resin |
| Column Type | Filter Column |
| System Type | PureLink™ |
| Purity | Transfection Grade |
| High-throughput Compatibility | Not High-throughput Compatible (Manual) |
| For Use With (Application) | Next-Generation Sequencing, Transfection, Cloning, Sequencing, Transformation, Nucleic Acid Labeling, PCR, In Vitro Transcription |
| Test Time | 1 hr. |
| Prep Scale | > 200 μg (Large-Scale) Plasmid DNA |
| Plasmid | <40kb, Low Copy Plasmid, High Copy Plasmid, BAC |
| Target | Plasmid DNA |
| Format | Column |
| Product Type | Plasmid FP MaxiPrep Kit |
| Sample Type | Bacterial Culture |
| Yield | 1000 μg |
| Elution Volume | 15 mL |
| Product Line | PureLink |
MP Biomedicals™ SPINeasy™ DNA Pro Kit for Feces
Efficient and rapid isolation of high-quality genomic DNA from both fecal and soil samples. Optimized Buffer SF3 enables specific binding of DNA without RNA contamination. New Lysing Matrix YB tubes and Lysis Buffers provide efficient and reproducible sample lysis with FastPrep instruments.
Cytiva Ready-To-Go™ GenomiPhi V3 DNA Amplification Kit
Highly efficient and representative whole-genome amplification with 40 to 60μg yield from nanogram amounts of DNA sample. Cytiva Lifescience™ illustra™ Ready-To-Go™ GenomiPhi V3 DNA Amplification Kit is part of the Phi29 DNA polymerase family of products.
BD MAX™ ExK™ DNA-2
A kit for extracting DNA from cerebral spinal fluid (CSF) or dry swab specimens on the BD MAX™ System.
Cytiva AutoSeq G-50 Columns
Use for rapid removal of unincorporated fluorescent dye-terminators from cycle sequencing reactions prior to automated sequencing. Cytiva Life Sciences™ illustra™ AutoSeq G-50 Columns provide effective purification essential for high-quality sequencing results.
| Product Type | Column |
|---|---|
| For Use With (Application) | Rapid removal of unincorporated Fluorescent dye-terminators from cycle sequencing reactions prior to automated sequencing |
MilliporeSigma™ Montage™ Plasmid Miniprep96 Kits
Generate high-quality plasmid DNA in 50% less time than traditional methods
| Includes | All necessary reagents and disposables |
|---|---|
| Format | Microplate |
| Product Type | Kit |
| For Use With (Application) | Plasmid Miniprep, BAC Prep |
Applied Biosystems™ PrepSEQ™ 1-2-3 Nucleic Acid Extraction Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The PrepSEQ 1-2-3 Nucleic Acid Extraction Kit uses magnetic particle-based separation technology to extract DNA from Mycoplasma cells or Mouse Minute Virus (MMV) isolated from a variety of starting material.
MP Biomedicals™ BigPrep™ Lysing Matrix A, 50 mL Tubes
BigPrep™ Lysing Matrix A contains garnet matrix and ceramic spheres for grinding or lysing animal and plant tissues, insects, bacteria, yeast, fungi and algae.
| Content And Storage | Store at Room Temperature. |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix A |
| Bead Type | Garnet Flakes and Ceramic Spheres |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Animal Tissues,Plants,Insects,Worms,Bacteria,Yeast,Fungi,Algae |
| Sample Volume | Up to 7 g per prep |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | Rnase-free |
MP Biomedicals MagBeads FastDNA Kit
Produces pure, high-quality genomic DNA suitable for downstream molecular biology applications including PCR and qPCR.