Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (119)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (15)
- (48)
- (4)
- (4)
- (44)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (254)
- (13)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (34)
- (79)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (37)
- (1)
- (3)
- (3)
- (8)
- (95)
- (125)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (7)
- (43)
- (11)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (6)
- (3)
- (6)
- (9)
- (35)
- (6)
- (3)
- (10)
- (80)
- (3)
- (11)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG3 (Hu) Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG3 (Hu) Affinity Matrix can be used for the purification and isolation of IgG3, without cross-reactivity to other immunoglobulins.
| Stationary Phase | Anti-IgG3 |
|---|---|
| Type | Affinity Matrix |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Kappa Select Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaSelect Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of human Fab fragments or Ig's with a kappa light chain that have been purified using KappaSelect affinity resin (Cytiva).
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | Kappa Select Affinity Ligand |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Gibco™ Dog (Beagle) Microsomes
Dog (Beagle) Microsomes
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaXP Pre-packed Column
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaXP Affinity Matrix is offered here in a pre-packed format as a set of 5 x 1 mL columns or as a 1 x 5 mL column, with connectors that are compatible with standard chromatography equipment.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Ligand Type | KappaXP |
| Stationary Phase | KappaXP Affinity Matrix with KappaXP Ligand |
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2°C to 8°C). |
| Matrix | KappaXP affinity matrix |
| Binding Capacity | Up to 45 g IgG/L |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ Pierce™ Glutathione Spin Columns, 3 mL
Purify GST-tagged recombinant fusion proteins from cell lysates using glutathione (GSH) beaded agarose affinity purification resins, spin columns and plates.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-AdV5 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-AdV5 Conjugate consists of a 13-kDa recombinant single domain antibody fragment that specifically binds with high affinity and selectivity to hexon capsomeres of Adenovirus serotype 5 (AdV5) particles as well as free hexon proteins thereof.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ Tetraethylene Glycol Monooctyl Ether (C8E4), LC/MS grade
Tetraethylene Glycol Monooctyl Ether (C8E4) is a non-ionic surfactant that possesses unique properties making it suitable for solubilization of sensitive biomolecules without significant denaturation or disruption of their structure and function.
Thermo Scientific™ Neuronal Culture Media Supplement (50X) for Pierce™ Primary Cell Isolation Kits
Easily isolate and culture highly viable functional primary neurons
Thermo Scientific™ GlycoLink™ Micro Immobilization Kit
Immobilize polyclonal antibodies or other glycoproteins, via periodate-oxidized sugars, onto hydrazide-activated polyacrylamide beads for AP, IP or pull-down assays.
Novus Biologicals™ Fluorescent Exosome Standards (LnCAP cell line)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Highly pure fluorescent exosome standards with superior performance, suitable for extracellular vesicle (EV) tracking studies, flow cytometry, and electron microscopy
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ CH1-XL Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ CH1-XL Ligand Leakage ELISA Kit is designed to detect possible leached ligand of antibodies or antibody fragments purified using CaptureSelect CH1-XL Affinity Matrix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Format | Kit |
| Product Line | CaptureSelect |
Novus Biologicals™ EV Precipitation Solution (Blood)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sartorius Vivapure™ LentiSELECT 1000 Purification and Concentration Kit
Fast purification of up to 3 x109 viral particles
Thermo Scientific™ MCF7 (+hIGF-1) Control Lysate (1 mg/mL)
Thermo Scientific™ MCF7 (+hIGF-1) Control Lysate is a stimulated cell lysate that has been validated for the expression levels and phosphorylation of key targets in the AKT signaling pathway.