Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (119)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (15)
- (48)
- (4)
- (4)
- (44)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (254)
- (13)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (34)
- (79)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (37)
- (1)
- (3)
- (3)
- (8)
- (95)
- (125)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (7)
- (43)
- (11)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (6)
- (3)
- (6)
- (9)
- (35)
- (6)
- (3)
- (10)
- (80)
- (3)
- (11)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Transferrin Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Transferrin Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to human transferrin.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ 50 PI Weak Anion Exchange Resin
Thermo Scientific™ POROS™ Weak Anion Exchange Media. POROS 50 micron bulk resins is available for low pressure applications, including large scale downstream bioprocessing.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 500 to 10,000 Å |
| Stationary Phase | PI (Polyethyleneimine) |
| Type | Bulk Resin |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid Suspension |
| Binding Strength | Weak |
| Product Line | POROS |
Cytiva HiScreen™ Sepharose™ Prepacked High Performance HIC Columns
Designed for method optimization and parameter screening
| Height (Metric) | 100mm |
|---|---|
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| Diameter (English) Inner | 0.3 in. |
| Bed Volume | 4.7mL |
| pH Range | 3 to 13 |
| Column Type | Ion Exchange Column |
| Diameter (Metric) Inner | 7.7mm |
| Quantity | 1 x 4.7 mL |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Convenient process development optimization parameter screening |
| Max. Pressure | 3 bar |
| Particle Size | 24 to 44μm |
| Flow Rate | <150 cm/hr. |
| Height (English) | 3.93 in. |
Cytiva HiScreen Prepacked HIC Column, Capto Butyl
Intended for initial and intermediate step purifications that require a medium with low to medium hydrophobicity.
Cytiva HiTrap™ Capto™ Core 700 Columns
HiTrap Capto Core 700 is prepacked with Capto Core 700, a multimodal BioProcess medium for intermediate purification and polishing of viruses and other large biomolecules.
Cytiva SOURCE™ 15Q
Strong anion exchanger with high chemical stability for wide range of working conditions with good resistance to cleaning conditions at high pH
| Particle Size | 15μm |
|---|---|
| Buffer | 20mM N-methylpiperazine, 20mM Piperazine, 20mM Bis-Tris, 20mM Triethanolamine, 20mM Tris, 20mM Diethanolamine, 20mM Ethanolamine, Glycine, 20mM 1,3-diamino-propane, 20mM Piperidine |
| Ligand Type | Quaternary Ammonium |
| Flow Rate | 1800 cm/hr. |
| Height (Metric) | 100mm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| pH Range | 2 to 12 |
| Product Type | Source 15Q chromato graphy media |
| dimMatrix | 15Q Chromatography Media |
| For Use With (Application) | Polishing steps in both research and industrial applications |
| Support Type | Polystyrene/Divinylbenzene |
| Max. Pressure | 5 bar |
| Height (English) | 3.93 in. |
Cytiva MBPTrap™ HP Prepacked Columns
Yield highly pure MBP-tagged recombinant proteins eluted in concentrated form and small volumes. Cytiva Life Sciences™ MBPTrap™ HP Prepacked Columns are prepacked with Dextrin Sepharose™ High Performance.
| Buffer | Aqueous Buffer |
|---|---|
| Height (Metric) | 25mm |
| Content And Storage | 2° to 8°C |
| Bed Volume | 1mL |
| pH Range | >7 |
| Column Type | Ion Exchange Column |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Purification of MBP tagged Proteins |
| Max. Pressure | 3 bar |
| Particle Size | 34μm |
| Ligand Type | Dextrin |
| Product Type | Dextrin Sepharose HP prepacked column |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
| Height (English) | 0.98 in. |
Cytiva HiScreen™ Capto™ S, Capto™ Q and Capto™ DEAE Prepacked IEX Columns
Designed for method optimization and parameter screening
| Buffer | 1M Acetic Acid, 1M NaOH, 8M Urea, 6M Guanidine Hydrochloride, 30% Isopropanol and 70% Ethanol |
|---|---|
| Height (Metric) | 100mm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| Diameter (English) Inner | 0.3 in. |
| Bed Volume | 4.7mL |
| Column Type | Ion Exchange Column |
| Diameter (Metric) Inner | 7.7mm |
| Quantity | 1 x 4.7mL |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Modern large-scale manufacturers for fast, efficient and cost-effective capture and intermediate Protein purification, optimization and parameter screening |
| Max. Pressure | 3 bar |
| Particle Size | 45 to 165μm |
| Flow Rate | <700 cm/hr. |
| Support Type | Highly cross-linked Agarose with Dextran surface extender |
| Height (English) | 3.93 in. |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ TSH Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ TSH Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of thyroid-stimulating hormone (TSH) purified using CaptureSelect TSH Affinity Matrix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Format | Kit |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ Pierce™ Glutathione Spin Columns, 1 mL
Purify GST-tagged recombinant fusion proteins from cell lysates using glutathione (GSH) beaded agarose affinity purification resins, spin columns and plates.
Thermo Scientific™ Pierce™ NHS-Activated Agarose Spin Columns, 0.2 mL
N-Hydroxysuccinimide ester resin and columns to covalently immobilize proteins, peptides and other amine-containing ligands for affinity purification.
Thermo Scientific™ AminoLink™ Plus Micro Immobilization Kit, 0.1 mL
Covalently couple antibodies and other proteins via primary amines (-NH2) for affinity purification with these aldehyde-activated agarose beads.
Novus Biologicals™ Fluorescent Exosome Standards (HT29 cell line)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Highly pure fluorescent exosome standards with superior performance, suitable for extracellular vesicle (EV) tracking studies, flow cytometry, and electron microscopy
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgM Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgM Conjugate consists of a 14 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the μ chain of human, rat, and mouse IgM antibodies.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgM |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Cytiva HiPrep™ IMAC FF 16/10 Column
For optimizing purification of histidine-tagged proteins at laboratory scale