Immunoassay and Immunology Controls
Calibrators, controls, panels, kits, and other materials used to monitor the performance and ensure the accuracy of diagnostic immunoassay and immunology tests.
Detectable Analytes
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Sample Type
- (2)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Form
- (5)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
271
–
285
of
538
results
Fujifilm Medical Systems μTASWako AFP-L3 Control Low
For use with the μTASWako i30 Immunoanalyzer System
| Intended Use | For research use only |
|---|
SeraCare™ ACCURUN™ QC Serology Single Analyte Positive Controls
Offer the ultimate in flexibility and convenience
| Stability | 60 Days Open Vial |
|---|---|
| Format | Vial |
| Certifications/Compliance | IVD, CE |
| Source | Human Serum or Plasma |
| Type | Seroconversion Panel |
|---|---|
| Intended Use | For research use only |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Stability | 60 Days Open Vial |
| Format | Vial |
| Quantity | 1 x 5 mL |
| Certifications/Compliance | IVD, EU, CE |
| Source | Human Serum or Plasma |
SeraCare™ ACCURUN™ 155 Anti-Treponema pallidum (Syphilis) Positive Control
Designed to closely mimic human samples for accuracy and efficiency
| Type | ACCURUN 155 Anti-Treponema Pallidum Positive Control |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Certifications/Compliance | IVD, CE, HC |
| Intended Use | Qualitative determination of IgG Antibodies to Treponema pallidum (Syphilis) |
SeraCare™ ACCURUN™ HPV Positive and Negative Controls
Independent positive and negative controls to enhance quality control and quality assurance in the diagnostic testing lab
| Intended Use | Detect Human Papilloma Virus DNA in Human Cervical samples |
|---|
SeraCare™ Anti-HTLV I/II Qualification Panel
Six member panel of samples with established reactivity in anti-Human T-Lymphotropic Virus Types I and/or II
SeraCare™ HCV Seroconversion Panel, Modified
Consists of undiluted aliquots from a single individual's plasma units, genotype 1a
SeraCare™ ACCURUN™ QC Serology Multi-Marker Negative Controls
Simplify testing by using one control vial for analytes commonly grouped in one laboratory area
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Any system |
| Certifications/Compliance | IVD, CE, HC |
SeraCare™ ACCURUN 1™ Multi-Analyte Independent Positive Controls
Independent, multi-analyte control that helps with compliance of regulatory requirements
| Stability | 60 Days Open Vial |
|---|---|
| Source | Human Serum or Plasma |