Applicators and Swabs
- (45)
- (2)
- (2)
- (9)
- (6)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (192)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (55)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (4)
- (9)
- (31)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (13)
- (4)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (2)
- (1)
- (2)
- (70)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (146)
- (62)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (71)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (48)
- (2)
- (8)
- (5)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (5)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (8)
- (3)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Berkshire™ Open-Cell Foam Lab-Tips™ Swabs
General-purpose swab for cleaning small and confined areas
Foamtec MiraSWAB™ 1500 Series Cleanroom Swabs
Offers cleaning performance of micro fiber fabrics with scratch-free properties of foam for Optics, HDD, Semiconductor and Life Science applications
| Handle Color | Blue |
|---|---|
| Product Type | Swab |
| Tip Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | The cleaning performance of micro Fiber Fabrics with the scratch-free properties of Foam for optics, HDD, semiconductor and life science applications |
| Adhesive Type | Thermal |
| Handle Material | Polypropylene |
| Includes | Plastic Tamper-evident labeled transport tube |
|---|---|
| Product Type | Swab |
| Tip Material | Dacron |
| For Use With (Application) | General-use swabs |
| Sterility | Sterile |
Puritan™ Cotton-Tipped Plastic-Shaft Sterile Applicators
Cotton-tipped sterile applicators with 6 in. plastic shafts
| Tip Style | Regular |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.2 cm |
| Product Type | Applicator |
| Tip Material | Cotton |
| Length (English) | 6 in. |
| For Use With (Application) | All purpose general swab, wound care, specimen collection |
| Sterility | Sterile |
| Handle Material | Polystyrene |
Puritan™ PurFlock™ Ultra Sterile Flocked Swabs
Packaged in a reclosable dry transport tube for ease in transport to the lab
| Product Type | Flocked Swab |
|---|---|
| Packaging | Dry transport tube |
| Quantity | 500/Cs. |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003 |
| Sterility | Sterile |
| Handle Material | Polystyrene |
Puritan™ Sterile Standard Cotton Swab, Wood Handle
Puritan's sterile cotton swab is an ideal general purpose applicator and collection device for medical and forensics applications.
Puritan™ Puritan 8 in. Oversized Rayon OB/GYN Swab w/Paper Handle
Oversized Extra-Absorbent Rayon Tipped Applicator with Paper Handle
Puritan™ HydraFlock™ Sterile Revised Ultrafine Flock Swab
Ultrafine Flock Tipped Applicator with Plastic Handle
| Diameter (Metric) Tip | 3.6 mm |
|---|---|
| Product Type | Swab |
| Tip Type | Ultrafine |
| Color | White |
| Diameter (English) Tip | 0.14 in. |
| Tip Material | Flocked Polyester |
| Quantity | 10 boxes of 50 individually wrapped swabs = 500/cs |
| Shelf Life | 5 Years |
| Sterility | Sterile |
| Handle Material | Polystyrene |
Puritan™ Standard Cotton Swab, Polystyrene Handle
Puritan™ Standard Cotton Swab features a cotton tip and a plastic handle
| Product Type | Swab |
|---|---|
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, FDA GMP's |
| Sterility | Sterile |
| Handle Material | Polystyrene |
| Product Type | Swab |
|---|---|
| Tip Material | Flocked |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, FDA GMP's |
| Sterility | Sterile |
| Handle Material | Polystyrene |
Puritan™ HydraFlock™ Sterile Flocked Swabs Packed in Dry Transport Tube
Packaged in a reclosable dry transport tube for ease in transport to the lab
| Product Type | Flocked Swab |
|---|---|
| Packaging | Dry transport tube |
| Grade | Medical |
| Shelf Life | 3 Year(s) |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003 |
| For Use With (Application) | Buccal cell collection, forensic evidence collection, rapid diagnostic testing, DNA collection and testing, collection of Bacteria or microorganisms |
| Sterility | Sterile |
| Handle Material | Polystyrene |
Puritan™ Sterile Thin Tip Foam Swab, Tapered Acetal Handle
Puritan's 6 in. thin tip foam foam has a tapered acetal handle and is an ideal swab for diagnostic specimen collection.
Puritan™ Sterile DNA-Free Standard Cotton Swab, Wood Handle
This 6 in. high-quality cotton tipped applicator is tested to the most stringent standards and is certified tro be DNA-free, Dnase-free and RNase-free.
| Diameter (Metric) Handle | 0.21 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Handle | 0.083 in. |
| Length (Metric) | 14.7 cm |
| Product Type | Applicator |
| Length (English) | 5.81 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, FDA GMP's |
| For Use With (Application) | Multi-use applicator stick, for applying or stirring medicines |
| Handle Material | Wood |