Microbiological Specimen Transport and Collection Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (34)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (17)
- (3)
- (28)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (29)
- (106)
- (27)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (76)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (20)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (8)
- (12)
- (3)
- (30)
- (54)
Filtered Search Results
Hardy Diagnostics™ Viral Transport Medium VTM
Hardy Diagnostics™ Viral Transport Medium is recommended for the collection and transport of clinical specimens.
ITL BioMedical SampLok™ Sampling Kit
SampLok™ Sampling Kit provides a more straightforward, safer, and efficient way to collect and transfer platelet samples for bacterial testing.
| Format | Tube |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Culture Bottles and Vacuum Tubes |
| Product Type | Collection and Transport System |
| Closure Type | Inegrated Safety Lid |
| Sterility | Sterile |
ITL BioMedical SCU Wide Cap Sampler
SCU Wide Cap Sampler is a needleless device used to transfer samples from blood culture bottles for subculture and other microbiology tests.
Great Lakes Diagnostics ARX Viral Transport Media
The ARX Liquid Amies Collection and Transport System (ARX) is intended for use in the collection of clinical specimens.
| Color | Clear |
|---|---|
| pH | 7.4 |
| Quantity | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | 2 to 30°C |
| Shelf Life | 18 months |
| Closure Color | Red |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Transport Temperature | 2 to 30°C |
| Sterility | Sterile |
Cenmed™ Fine Needle Aspiration Kit
The Fine Needle Aspiration Kit provides a customizable solution to optimize your sample preparation.
PrimeStore™ MTM Molecular Transport Media
PrimeStore™ MTM is a FDA Cleared Microbial nucleic acid storage and stabilization device. It inactivates microbes (to include SARS-CoV-2), stabilizes RNA/DNA and is on the US FDA list of primary sample collection devices for SARA-CoV-2 molecular testing.
| Quantity | 50 Tubes/Pk. |
|---|---|
| Storage Requirements | Ambient |
| Shelf Life | 2 Years |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
Great Lakes Diagnostics ARX Liquid Amie's Collection and Transport System
Liquid Amie's Transport System contains three different swabs in convenient color coded tops.
| Length (Metric) | 101 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Quantity | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Fill Volume | 1 mL |
| Storage Requirements | 2 to 30°C |
| Transport Temperature | 2 to 30°C |
| Sterility | Sterile |
| Format | Swab |
| For Use With (Equipment) | WASP or Other Automated Systems |
| Product Type | Liquid Amies Transport System |
| pH | 7.3 |
| Tube Size | 16 x 101 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Certifications/Compliance | FDA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Media Type | Liquid Amies |
| Handle Material | PP |
Thermco Products PerformaTherm™ Validated Medical Transport Carrier
Performa-Therm validated medical transport carrier is ISTA 7E Validated. Zipper closure with carry handles and shoulder strap.
| Product Type | Medical Transport Tote |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Diasorin™ LIAISON NES™ Swab Tube for Sample Collection, Pack of 100
LIAISON NES™ Swab Tube BP 60 mm consists of 100 swabs in tubes for patient sample collection, and can be used for anterior nasal sample collection.
Cenmed™ Nerve Biopsy Kit with Glutaraldehyde 3% in 0.1 Phosphate Buffer
Ensure precise specimen preservation during nerve biopsies using this Glutaraldehyde 3% in 0.1 Phosphate Buffer Kit.
Puritan™ Puritan Fecal Opti-Swab Collection & Transport System
2 ml Cary-Blair Medium Filled Vial w/ One Sterile Elongated HydraFlock™ Swab (25-3506-H)
| Material | Plastic |
|---|---|
| Storage Requirements | 2°C to 25°C |
| Shelf Life | 12 Months |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
Medschenker™ Smart Transport Medium & AccuSwab Nasopharyngeal Bundle
For collection, transport and maintenance of viruses.
| Description | Breakpoint: 100 mm |
|---|---|
| Tip Material | Nylon Fiber |
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 |
| Closure Type | Screw Cap |
Cenmed™ 3 mL PBS in 10 mL Sterile Tubes
10 mL sterile tubes filled with 3 mL PBS (Phosphate Buffered Saline).