Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (20)
- (4)
- (15)
- (8)
- (14)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ Doodleduster Disposable Dusting Cloth Holder
3M™ Doodleduster Disposable Dusting Cloth Holder is a rugged yet lightweight holder for 3M™ Doodleduster Cloth.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 3.9 in.. |
| Product Type | Disposable Dusting Cloth Holder |
| Color | Tan |
| Quantity | 1/Cs. |
| For Use With (Application) | Hard Floors |
| Height (English) | 3 in. |
Vileda Professional™ CE Duo™ CleanTech™ Sterile Mop with Bucket Liner
Single-use, double-sided microfiber cleanroom foam mop for cleaning and disinfecting floors, walls and ceilings. Now available in a convenient 6 pack with included bucket liner.
Contec™ MicroGenesis™ Mop Frame
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
100% synthetic, disposable microfiber mop pad effectively removes fine particles and large debris from floors. Designed to be used wet or dry for general facilities cleaning in ISO Class 8 environments and above. Compatible with a wide range of disinfectants, including quats, peroxides and bleach.
Contec™ VertiKlean™ MAX™ Hands Free Mop Removal Tool
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hands-free stainless-steel mop removal tool for Compact Bucket System
Micronova™ NovaSorb™ PolyCellulose™ String Mop
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This highly absorbent and lightweight, flat-strand string mop features a polyester/cellulose disposable material that outperforms standard cotton and rayon mops and is designed to cover large surface areas quickly and efficiently.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 38.1 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 15 in. |
| Quantity | 12/Cs. |
| Dimensions | 38.1 x 15.2 cm (15 x 6 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature |
| Product Type | String Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Vileda Professional CE Duo™ CleanTech™ with Bucket Liner, 6 Pack
The CE Duo™ CleanTech™ Mop is a single-use, double-sided microfiber cleanroom foam mop for cleaning and disinfecting floors, walls, and ceilings.
Contec™ VertiKlean™ Sox Mop Head Covers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increases durability of VertiKlean mop when used on abrasive surfaces. Contec™ VertiKlean™ Sox Mop Head Covers are available in regular, medium and large to fit all VertiKlean mop heads.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Cover |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Removable cover increases durability of VertiKlean mop when used on abrasive surfaces |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Berkshire Corporation EasyClean™ 360 Isolator Knitted Polyester Padded Covers
The EasyClean™ 360 Isolator Cleaning System includes a light-weight, maneuverable cleaning tool along with knitted polyester covers.
Vileda Professional™ CE MicroIntensive Duo™
Double-sided, single-use mop to speed-up the cleaning process, while also reducing the risk of cross-contamination.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polyester Microfiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
Vileda Professional CE MicroIntensive Duo™ Plus Mop
Single-use mop for IPA rinsing and the removal of disinfectant residue on glass and stainless steel.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Mop |
| Color-coded | No |
| Color Code | White |
| Material | Microfiber Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ PowerHead™ Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A block sponge mop, with a large absorption capacity, that is excellent for laying down disinfectant and picking up liquids in large surface areas. Available with a polyester cover or as an exposed urethane foam block.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature |
| Width (English) | 4 in. |
| Product Type | Mop Head |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
HYDROFLEX AMERICA INC PurMop EF40-S Sterile Disposable Cleanroom Mop, Case of 100
PurMop EF40-S Sterile Disposable Cleanroom Mop 100% Polyester Microfiber pile for high cleaning performance. Cleanroom mop with pockets, 40 cm system .Highest cleaning ability due to special microfiber technology. High area performance through multiple fluid absorbing inserts. Even and fine fluid distribution on the surface. Ergonomic handling through ideal gliding properties. Packaged 5 pcs/pack, 20 packs/case = 100 pcs/case
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Nci Inc HANDLE, TACK ROLLER
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Handle for disposable sticky rollers with 3 inch ID can accommodate 12 in. and 18 in. rolls.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
HYDROFLEX AMERICA INC PURMOP STERILE DISP 100CS
PurMop® EC20-SSterile Disposable Cleanroom Mop Padfor Isolator Cleaning Tool ICT100% Polyester knit, bonded material
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Contec™ 100% Polyester Disposable String Mop Head
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Contec Disposable String Mop Head made from 100% polyester fabric, these mop heads absorb liquids quickly leaving mopped surfaces almost dry.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Color-coded | Yes |
| Head Type | String |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |