Beakers
Glass beakers can be heated to much higher temperatures than the plastic counterparts, while offering higher clarity for content visibility and measuring. Glass beakers feature uniform sidewalls and bottom thicknesses with a flat bottom and a beak, or small spout, for easier pouring. Glass beakers may have graduated markings on their side that are accurate within 10 percent, though a graduated cylinder or volumetric flask is recommended for precise volume measurements.
Laboratory are available in a range of materials and in sizes from 10 mL to 6 L. Although glass beakers are common, beakers are also made from a variety of plastic resins (PMP, polystyrene, polypropylene, PFA, polymethylpentene, HDPE, ETFE, PTFE, and more). You may also find beakers made from stainless steel, quartz, and carbon.
A variety of beaker types are available:
- Griffin or Low Form: Shorter versions, with or without pouring lips and made of standard weight or heavy-duty borosilicate glass or polypropylene plastic
- Berzelius or Tall Form: Taller and narrower than Griffin beakers, but with similar characteristics
- Pharmaceutical: Taller and more narrow, these beakers are usually graduated in both milliliters and ounces and may have double pouring spouts
- Tri-Cornered: Plastic, disposable, and stackable, these beakers feature a triangular top opening that offers three dripless pouring spouts
- Handled: Glass beakers can have attachable handles and plastic beakers may have molded-in handles; larger handled beakers with spouts may be called pitchers
- Colored Markings: Most beakers have areas on the side suitable for writing; these marking spots are also available in white or your choice of colors
- (4)
- (311)
- (96)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (12)
- (66)
- (20)
- (3)
- (3)
- (253)
- (10)
- (29)
- (10)
- (1)
- (10)
- (1)
- (10)
- (15)
- (1)
- (3)
- (74)
- (83)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (42)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (7)
- (59)
- (13)
- (93)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (6)
- (30)
- (1)
- (61)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (58)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (53)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (58)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (48)
- (716)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (47)
- (6)
- (14)
- (13)
- (22)
- (1)
- (78)
- (31)
- (38)
- (6)
- (5)
- (6)
- (73)
- (8)
- (13)
- (1)
- (11)
- (24)
- (8)
- (6)
- (12)
- (5)
- (30)
- (29)
- (31)
- (91)
- (20)
- (1)
- (1)
- (39)
- (17)
- (2)
- (37)
- (192)
- (14)
- (110)
- (25)
- (29)
- (82)
- (14)
- (6)
- (12)
- (31)
- (15)
- (7)
Filtered Search Results
Supertek™ Tall Form Glass Beakers with Graduation and Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Uniform wall thickness distribution makes it ideal for heating liquids with these reusable Tall Form Glass Beakers. Easy-to-read scale and labeling field for marking.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Tall Form Beakers |
| Color | Transparent |
| Style | Tall Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | White Graduated Scale |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Supertek™ Clear Glass Beaker Mug
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Add a little fun to your product line with these Beaker Mugs. Great for your morning coffee or tea. Great gift idea too!
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Beaker Mug |
| Color | Transparent |
| Style | Conical |
| Graduated | No |
| Scale | White Graduated Scale |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Bel-Art™ Griffin Low Form Polypropylene Beakers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Rugged beakers have permanent, raised numeric graduations and no-drip pour spout for easy pouring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Beaker |
| Accuracy | ±5% |
| Temperature (English) Max. Operating | 250°F |
| Color | Transparent |
| Style | Griffin, Low Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | Raised Scale |
| Material | Polypropylene |
| Temperature (Metric) Max. Operating | 121°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | For Pouring Large Volumes, Chemical Resistant |
Supertek™ Polypropylene Low Form Raised Graduation Beakers with Generous Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
The Polypropylene Raised Graduated Beakers have excellent clarity and good chemical resistance.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Low Form Beakers |
| Color | Translucent White |
| Style | Euro |
| Graduated | Yes |
| Scale | Molded Graduations |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 7056 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Supertek™ Polypropylene Low Form Graduation Beakers, Set of 5
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
This set of 5 Polypropylene Graduated Beakers contains the most popular sizes. Graduations printed in blue.
Supertek™ Easy to Read Graduated PMP Stackable Beakers with Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Easy to Read Graduated PMP Stackable Beakers are manufactured using superior quality molds on state of the art automatic injection molding machines. Highly transparent and chemically resistive.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Stackable Beaker |
| Color | Translucent |
| Style | Nesting |
| Graduated | Yes |
| Scale | Red Printed Graduations |
| Certifications/Compliance | ISO 7056 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Supertek™ Low Form Glass Beakers, Set of 5
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Low Form Glass Beaker Set of 5 consists of the most popular sizes. Set includes one each of 50, 100, 250, 600, and 1000 mL resusable beakers. Nestled together in one box.
Supertek™ Easy to Read Graduated Polypropylene Stackable Beakers with Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Easy to Read Graduated Polypropylene Stackable Beakers are manufactured using superior quality molds on state of the art automatic injection molding machines.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Stackable Beakers |
| Color | Translucent White |
| Style | Nesting |
| Graduated | Yes |
| Scale | Blue Printed Graduations |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 7056 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Style | Flat |
Dynalon™ Polymethylpentene Beakers
Science Education
A science education product.
A science education product.
A safe alternative to glass in the classroom lab.
| Type | Beaker |
|---|---|
| Temperature (English) Max. Operating | 356°F |
| Graduated | Yes |
| Scale | Molded and Printed Graduated Scale |
| Material | PMP |
| Certifications/Compliance | ISO 7056 |
| Temperature (Metric) Max. Operating | 180°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Excellent Chemical Resistance, Safe Alternative to Glass in The Classroom Lab |
Bel-Art™ TPX™ Graduated Pitchers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers well-designed spouts and large handles helpful for use with wet or dry ingredients.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Handle, Spout |
| Type | Pitcher |
| Style | Griffin, Low Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | Molded Graduations |
| Material | PMP |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel-Art™ Large Volume Polypropylene Beaker
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Resistant to chemicals, polypropylene beaker features flared rims and spouts for quick, easy pouring when large volumes are handled.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Beaker |
| Style | Griffin, Low Form |
| Graduated | Yes |
| Scale | Molded Graduations |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Material | Polypropylene |
|---|
Dynalon™ PTFE Heatable Beaker
Science Education
A science education product.
A science education product.
PTFE fluoropolymer heatable beaker.
| Type | Beaker |
|---|---|
| Temperature (English) Max. Operating | 518°F |
| Diameter (Metric) Outer | 7.5 cm |
| Diameter (English) Outer | 3 in. |
| Graduated | No |
| Material | PTFE |
| Temperature (Metric) Max. Operating | 270°C |
Dynalon™ Azlon™ Polypropylene Square Ratio Beaker Set
Science Education
A science education product.
A science education product.
Vertical upper lip contains many spills
| Material | Polypropylene |
|---|
MOLDPRO INC 100 mL Titration Cup, 53.6 x 90.5 mm, Clear, 450/case, Flat Bottom, Graduated, PP Homopolymer
MoldPro MP-118 100 mL beaker is widely used size for titration/TAN/TBN systems by Mettler-Toledo (M-T). Comparable to M-T 00101974, 511093388 & 51109389; Dyn-a-med 80099; Precision Weighing Balances 99008; Fisher Scientific NC9485544; VWR 56221-531 & 12578-108. • 450 beakers/case • Made from virgin polypropylene • Graduations at 20, 40, 60, 80 and 100 mL • Excellent visibility • Good resistance to acids Fits the following M-T sample introduction systems: • Rondolino™ • Rondo™ • InMotion™ Flex Autosampler • InMotion™ Pro Autosampler • InMotion™ Max Autosampler Used on the following M-T instruments: • G10S • G20S • T5 • T7• T9
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More