Crucibles
- (22)
- (6)
- (1)
- (23)
- (11)
- (2)
- (15)
- (4)
- (1)
- (9)
- (15)
- (1)
- (6)
- (17)
- (19)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (39)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (116)
- (10)
- (33)
- (3)
- (2)
- (6)
- (10)
- (34)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (135)
- (23)
- (3)
- (20)
- (2)
- (13)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (3)
- (4)
- (7)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (5)
- (16)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (20)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (3)
- (31)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (24)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (43)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (40)
- (11)
- (13)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (20)
- (58)
- (2)
- (21)
- (23)
- (24)
- (24)
- (127)
- (29)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Nickel Crucibles and Covers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand Nickel Crucibles can withstand temperatures up to 800°C (1472°F)
| Product Type Specs | Crucible |
|---|---|
| Max. Temperature (Metric) | 800°C |
| For Use With (Application) | For diluting alkalis, drawn from one piece of heavy pure sheet nickel and trimmed to final form |
Corning™ PYREX™ Gooch Type Filtering Crucibles
For drying precipitates to constant weight at 110°C (230°F)
| Description | With Fritted discs |
|---|---|
| Product Type Specs | Gooch crucible |
| Material | Borosilicate Glass |
| Max. Temperature (Metric) | 250°C |
| For Use With (Application) | For higher temperatures, use electric furnace |
Fisherbrand™ PTFE Crucibles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Withstand temperatures to 280°C (536°F).
| Product Type Specs | Crucible |
|---|---|
| Material | PTFE |
| Max. Temperature (Metric) | 280°C |
Fisherbrand™ Nickel-Chromium Crucible
Fisherbrand Nickel-Chromium Crucible withstands temperatures up to 1000°C (1832°F)
METTLER TOLEDO Crucible Pt
Set of 4 crucibles with lids. Platinum crucibles are mainly used for TGA or DSC measurements at temperatures above 640 °C.
| Shape | Cylinder |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | Platinum |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific Chemicals Graphite, Fusion Crucible, drillpoint, unpurified, volume 7.88cc
Manufactured from graphite materials that provide exceptional thermal uniformity and exactness to dimensional specifications.
| Shape | Drillpoint |
|---|---|
| Description | Unpurified extruded graphite |
| Product Type Specs | Graphite fusion crucible |
| Material | Graphite |
| For Use With (Application) | Metallurgy |
| Product Type Specs | Conical Crucible |
|---|---|
| Material | Alumina |
| Max. Temperature (Metric) | 1750°C |
| For Use With (Application) | For determinations involving molybdenum, platinum, rhodium, tungsten, tantalum and iridium |
| Product Type Specs | Crucible |
|---|---|
| Material | Alumina |
Fisherbrand™ Nickel-Chromium Crucible
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fits Nickel-Chromium Crucible (Catalogue number: 13812120)
Fisherbrand™ Zirconium Crucibles with Cover
Fisherbrand Zirconium Crucibles with Cover can withstand about 100 two- to five- minute fusions between 460°C (860°F) and 900°C (1652°F)
| Product Type Specs | Crucible |
|---|---|
| Material | Zirconium |
| Max. Temperature (Metric) | 460° to 900°C |
| For Use With (Application) | For sodium peroxide fusions conducted by hand over gas flame |
United Scientific™ Glass Crucible
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Glass crucibles ideal for applications that require ashing of samples.
| Shape | Low Form |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | Quartz Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Gooch Filtering Crucibles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Dry precipitates to constant weight at 110°C (230°F)
| Description | With Fritted discs |
|---|---|
| Product Type Specs | Gooch Filtering Crucible |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I, ASTM E438, Type I, Class A |
| Max. Temperature (Metric) | 250°C |
| For Use With (Application) | For collecting, drying and weighing precipitates and samples to be analyzed using gravimetric analysis |
METTLER TOLEDO Crucible HP 30 μL SST/Au
Set of 3 gold-plated crucibles with screw caps and seals. This flat crucible delivers improved DSC signals compared to larger high-pressure types. Reusable up to 20 times after cleaning. Crucible presses sold separately.
METTLER TOLEDO Pan 40 μL Al
Set of 400 crucibles without lids, designed for DSC measurements. The shallow shape with a strong flat base reduces temperature gradients and ensures accurate results. Compatible with crucible presses sold separately.