Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (37)
- (33)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (403)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (315)
- (60)
- (5)
- (1)
- (16)
- (80)
- (1)
- (56)
- (18)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (259)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (66)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (128)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (331)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Colored Polypropylene Caps With Center Hole
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement caps for Lab 45 media bottles
DWK Life Sciences Wheaton™ Black Phenolic Screw Cap With Rubber Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Nontoxic white styrene-butadiene rubber liner
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Color | Black |
| Closure Liner | 14B Rubber |
| Material | Phenolic Resin |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ HPLC Ultra-Ware™ Standard Filtration/Delivery Four-Valve Cap System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Parts and accessories for standard four-valve cap system
| For Use With (Equipment) | Ultra-ware™ standard filtration/delivery four valve cap system |
|---|---|
| No. per Case | 1 Cs. |
DWK Life Sciences Kimble™ Aluminum Seal Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With PTFE-faced rubber septa
| Neck Finish | 11 |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| For Use With (Application) | Multiple injection |
DWK Life Sciences Wheaton™ Tamper-Evident Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Contents cannot be accessed without removing cap or leaving evidence of puncture or insert
| Includes | Rolled safety edge |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Uni dose bottle and vial |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Liner Material | Pulp/PVDC/Polyethylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ Extended Controlled 20mm LDPE Dropper Tips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
20mm extended controlled dropper tip made of LDPE (Low Density Polyethylene)
| Drop Size | 41 μL |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Plastic dropping bottle |
| Product Type | Dropper Tip |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Microlink Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Open top caps are ideal for storing and containing volatile solvents, sensitive compounds and corrosive chemicals
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Natural Polypropylene Caps for Narrow-Mouth Containers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Wheaton leak-resistant narrow mouth bottles
| For Use With (Equipment) | Redi-pak™ leak resistant narrow mouth bottle |
|---|---|
| Color | Natural |
| No. per Case | 72 Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Polypropylene Caps for Wheaton Dropping Bottles - Gray
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Screw cap made of radiation grade polypropylene
| For Use With (Equipment) | Plastic dropping bottle |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Black Phenolic Screw Cap with Open Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclavable screw caps, without liner
DWK Life Sciences DURAN™ Screw Cap GL 45 with 2-hose connector
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A resusable connector GL 45 cap with two ports for connecting tubing.
DWK Life Sciences DURAN™ Laboratory Tamper-Evident Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tamper-evident screw cap is available with lip seal or PTFE coated silicone seal. The integral plastic ring tears when the cap is first opened and is retained on the bottle neck. Therefore it can be clearly seen whether the bottle retains its original seal. After initial removal, can be used as normal screw cap.
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Caps for Narrow-Mouth Containers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Wheaton leak-resistant narrow mouth bottles
| For Use With (Equipment) | Redi-pak™ leak resistant narrow mouth bottle |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ PVC Dropper Tips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Dispenses 40 microliters per drop
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 28-415 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 28-415 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 28-415 |
| Height (Metric) With Closure | 15 mm |
| No. per Case | 500 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 500mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) | 30 mm (Outer) |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| No. per Pack | 500 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 0.59 in. |