Microplate Strips
Filtered Search Results
BRANDTECH™ BRAND™ 12-Strip PCR Tubes, BIO-CERT™ PCR Quality
Manufactured from high-quality virgin plastics for excellent, reproducible results. Domed caps available separately.
| Format | Strip Plate |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Total Volume (Metric) Well | 0.2 mL |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Certified RNase/DNase-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
Greiner Bio-One 96-well Plate Frame for C8 Single-Break Strips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with 96-well microplate. Greiner Bio-One 96-Well Plate Frame for C8 Single-Break Strip holds microplate in place.
Greiner Bio-One MICROLON™ 96-well ELISA Single-Break Strip Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use in colorimetric immunoassay. Greiner Bio-One MICROLON™ 96-Well ELISA Single-Break Strip Plates can be broken off separately and number of tests performed can be adjusted to number of samples.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 127.76 x 85.48 x 14.5 mm (5.02 x 3.36 x 0.5 in.) |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Strip Plate |
| Dnase Free | Yes |
| Breakapart | Single break |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Colorimetric immunoassay |
| Well Shape | Curved Edges, Flat Bottom (C-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Greiner Bio-One 96-well Polystyrene Flat Bottom Strip Plates, 2 x 8 Strips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Suitable for optical measurements. Greiner Bio-One 96 Well Polystyrene Strip Plates, 2 x 8 Strips, F-Bottom are suitable for non polar proteins and peptides.
| Well Color | Clear |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 20 to 350 μL |
| Color | White |
| No. per Case | 100 |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Wells | 6 |
| Format | Strip Plate |
| Total Volume (Metric) Well | 388 μL |
| Shelf Life | 4 Years after month of production |
| No. per Pack | 5 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
Greiner Bio-One 96-well Polystyrene Flat Bottom Strip Plates, 1 x 8 strips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Treated specifically to increase protein binding. Greiner Bio-One 96 Well Polystyrene Flat Bottom Strip Plates, 1 x 8 strips are suitable for optical measurements.
| Format | Strip Plate |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Total Volume (Metric) Well | 388 μL |
| Volume (Metric) Working | 20 to 350 μL |
| Skirt Color | White |
| No. per Case | 100 |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Shelf Life | 4 Years after month of production |
| No. per Pack | 5 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Pierce™ Pyrogen-Free Plate Strips with Frame, 12 x 8 well
The endotoxin-free 12 x 8-well plates are supplied with one frame and contain <0.0005 EU/well endotoxin. The individually wrapped 8-well strips are ideal for assays of less than 96 tests at a time.
Bio Rad Laboratories TUBE STRIPS AND DOMED CAP STRI
Strip, Tube and Domed Cap; Bio-Rad; Natural; PCR; With caps; 20 bags of 12 8-tube strips and 12 8-cap strips; PCR volumes of 5-125uL recommended; 0.2mL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ethos Biosciences albumin elisa mouse nephrology 1/EA
Albuwell M (Mouse Albumin ELISA) is an enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) for the quantitative determination of albumin in mouse urine Developed by the nephrology experts at Exocell the Albuwell M mouse albumin ELISA kit has been cited in nearly 1000 peer reviewed publications since the 1990 s It is the gold standard in mouse albumin ELISA s for academic and clinical research As a direct competitive ELISA Albuwell M uses one HRP labeled antibody in a single step reducing the time required to perform the test From preparation to data collection Albuwell M can be completed in less than 2 hours with only 40 minutes of total incubation time Additionally Albuwell M contains 2 x 96 wells plates providing twice the sample volume per kit of a typical ELISA Accounting for standard wells 160 samples or 80 samples in duplicate (recommended) can be analyzed using one kit This is an RUO kit and not intended for IVD use
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Research Products International Corp SealPlate MiniStrips, Non-Sterile, 3 1/2 x 3/4 Inches x 2 ml Thick, 200 per Package
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Adhesive film is ideal for selectively sealing and protecting one or two 8-well plate rows. Convenient MiniStrips can be used as a secondary seal to cover films that have been previously pierced. Thermo stable film forms a superior seal around each well. Perforated tabs may be removed or sealed around plate edge. Polyester based strips withstand -40°C to +120°C and are resistant to chemicals and solvents. SealPlate MiniStrips is a Trademark of Excel Scientific, Inc.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio Rad Laboratories OPTICAL FLAT 8-CAP STRIPS
Flat 8-cap strips tightly seal 0.2 ml tubes and plates for PCR and cold storage. They feature ultraclear upper surfaces, ideal for fluorescence or luminescence applications. Package contains 120 natural-color cap strips of 8. (TCS-0803)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Greiner Bio-One MICROLON™ 200 12-well Elisa Strips
For use in research. Greiner Bio-One MICROLON™ 200 12-Well Elisa Strips offer flexibility in diagnostics.
Greiner Bio-One Polystyrene Frame for Strips, Non-Sterile
Free of detectable DNase/RNase, human DNA and pyrogens.
Greiner Bio-One MICROLON™ 200 96-well Polystyrene Strip Plates
For use in flexibility in diagnostics. Greiner Bio-One MICROLON™ 200 96-well Polystyrene Strip Plates are suitable for transmission measurements.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Strip Plate |
| Color | Clear |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Greiner Bio-One 96-well Plate Frame for 1x12 Strip Wells
For use with 96-well microplate. Greiner Bio-One 96-Well Plate Frame for 1x12 Strip Wells holds microplate in place.