HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ TA Stainless Steel Thermal Desorption Tube
Sealed with Brass Endcaps
Thermo Scientific™ Hypersil™ PREP HS Phenyl HPLC Columns
Achieve unique selectivity for aromatic and slightly polar compounds with high surface area Hypersil PREP HS Phenyl prep LC columns for USP L11 applications.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Stationary Phase | Phenyl (Ph) |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 350 m²/g |
| USP Type | L11 |
Thermo Scientific™ POROS™ XS RoboColumn™ Pre-packed columns
Thermo Scientific™ RoboColumn™ chromatography products are small columns provided in 8-column strips.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C or at room temperature. |
| Stationary Phase | Sulphopropyl Functional Group |
| Purification Target | Protein |
| Product Line | POROS |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 100-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma Hibar™ HPLC Columns, 100-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 100mmL x 4.6mmI.D.
| Length (Metric) | 100 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (please specify packing material) |
| Column Type | Hibar™ HPLC Column |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CYCLOBOND™ I 2000 DMP Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
CYCLOBOND™ I 2000 DMP is very useful for analyzing derivatized amines, like amphetamine ACQ.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyclodextrin, Beta- |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Cyclodextrin, Beta- Phase/Silica Particle Platform |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CYCLOBOND |
Thermo Scientific™ OLIGO™ R3 Reversed Phase Columns
Thermo Scientific™ Oligo™ R3 bulk resin is a rigid polymeric bead designed for reversed-phase chromatography of polynucleotides and other biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 350 Å |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Length (Metric) | 100 mm |
| Column Type | Reversed Phase |
| Volume (Metric) | 1.7 mL |
| Dimensions | 4.6 x 100 mm |
| Quantity | 1 Column |
| Max. Pressure | 2400 psi (170 bar) |
| Column Format | Prepacked Column |
| Particle Size | 30 μm |
| Type | Analytical Column |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Product Line | POROS |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCO F4 HPLC Column, 5 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCO F4 is a 4-Fluoro 3-methylphenyl cellulose phase which can be used in SFC or HPLC.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Biphenyl Column, 2.7 μm Particle Size
The Ascentis™ Express biphenyl phase chemistry offers alternative selectivity for pharmaceutical analytes and drug metabolites that are not well retained or difficult to resolve on traditional alkyl (C18) and phenyl bonded phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | Biphenyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Biphenyl Phase/Particle Platform (Fused-Core) |
| Endcapped | Yes |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |
Thermo Scientific™ Acclaim™ VANQUISH™ Polar Advantage II UHPLC Columns
Achieve even greater power of separation, speed, and throughput of polar and nonpolar compounds in a single run.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Polar Embedded |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS and RSLC |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Max. Pressure | 21756 psi (1500 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 2.2 μm |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 1.5 to 10 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L60 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN HPLC Column, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyano |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Cyano Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ C18 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ascentis™ C18 is an extremely stable and reliable HPLC column that gives symmetric peak shape and excellent retention even for difficult compounds.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express HILIC HPLC Column, 5 μm Particle Size
The bare silica stationary phase of Ascentis™ Express 5 μm HILIC provides a column that can be used for traditional normal phase separations using non-polar, totally organic mobile phases or for aqueous normal phase chromatography with the typical reversed-phase mobile phases for hydrophilic interactive liquid chromatography (HILIC) of basic, acidic, or neutral compounds.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Superspher™ RP-8 C8 Reversed Phase HPLC Column, 4 μm
A high-performance spherical silica carrier with a mean particle size of 4 μm provides an excellent pressure/separation performance ratio
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 350 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 4 μm |
| Type | Cartridge |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| USP Type | L7 |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCO HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCO is a polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di-methylphenyl) carbamoyl cellulose on high purity, high performance silica.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 10mmI.D.