General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
MCR Safety™ BearKat BK2 Safety Glasses with Clear Lens
BearKat™ BK2 series safety glasses with clear lens, UV-AF™ anti-fog coating, soft non-slip pink temple material.
Bolle Safety Seamless Demo Kit
Demo box of Bolle Safety Seamless Rx Program safety glasses frames, frames only.
Pyramex™ Highlander Plus™ Safety Eyewear
Fully adjustable elastic strap with quick release attaches to temples providing a secure fit
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Product Type | Ballistic Safety Glasses |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1, CSA Z94.3-07 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3 |
| Weight (Metric) | 24.4 g |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 25 g |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Description | Ballistic |
| Frame Material | PVC |
| Weight (Metric) | 38 g |
Pyramex™ Cortez™ Frame Safety Eyewear
Ribbed, cushioned nosepiece fits a wide range of bridge sizes and protects against slippage.
Pyramex™ Endeavor Plus Anti-Fog Safety Glasses
Endeavor Plus Anti-Fog Safety Glasses with ANSI Z87 safety compliance
| UV Protection | UV400 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate, TPE |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87 |
| Temple Style | Curved Co-Injected |
| For Use With (Application) | Eye Safety |
MCR Safety™ Law LW3 Foam Lined, Gray AF Lens
Law™ LW3 series gray safety glasses, UV-AF™ anti-fog lens, foam lined safety glasses, soft secure TPR nose piece and temple inserts.
Pyramex™ Torser™ Safety Eyewear
H2MAX ensures maximum clarity in the most extreme temperature and humidity conditions
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Polycarbonate, TPE |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3 |
| Weight (Metric) | 46.8 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 35 g |
Bollé Safety Tracker II Safety Glasses
Tracker II safety glasses have fully sealed foam padding for excellent protection, feather-light 1.8 oz. frame, no pressure co-molded temples
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Full Frame |
| Height (Metric) | 6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Gray/Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 0.353 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
Pyramex™ Mini Ztek™ Safety Eyewear
Can be used for general purposes/indoor applications that require impact protection.