General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Bollé Safety Hustler Safety Glasses
Hustler safety glasses have a good wrap for styling while maintaining optical quality without distortion
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Full Frame |
| Height (Metric) | 7.4 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.6 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 6.6 cm |
| Frame Color | Black |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.9 in. |
Bollé Safety STKS 420 - Clear PC Lens - PLATINUM (ASAF)
Clear polycarbonate with PLATINUM anti-scratch and anti-fog coating (ASAF) for enhanced clarity and durability.
| Shape | 4 - Slightly Curved |
|---|---|
| Width (English) | 2.17 in. |
| Size | Medium/Large |
| Width (Metric) | 5.5 cm |
| Includes | Safety Glasses, Microfiber Pouch |
| Transmittance Value | 0.9 |
| Thickness (English) | 0.087 in. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2020 |
| Weight (Metric) | 68 g |
| Height (English) | 1.77 in. |
| Disposable | Reusable |
| Lens Tint | Clear |
| Frame Type | Wrap-around |
| Lens Type | Crown Z87+ U6X |
| Height (Metric) | 4.5 cm |
| Lens Coating | Platinum |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Bayonet |
| Optical Clarity | 1 - Optimal |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions (L x W x H) | 6.14 x 2.17 x 1.77 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Packaging | Eco-polybag |
| Weight (English) | 0.15 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Weight (Metric) | 17.9 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | PCB |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 35.5 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Temple Style | Straight |
Pyramex™ Carhartt™ Cayce™ Safety Eyewear
All lenses provide 99% protection from harmful UV rays and are hard coated polycarbonate, scratch-resistant
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+,CSA Z94.3 |
Bollé Safety Contour Safety Glasses
Bollé Safety contour glasses have a lightweight frame with non-slip rubber nose pads and wrap around lenses for excellent side protection.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Bronze |
| Frame Type | Half Frame |
| Height (Metric) | 6.05 cm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Nylon Rubber |
| Material | Polycarbonate, Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Height (English) | 2.38 in. |
MCR Safety™ Checklite CL1 Gray UV-AF Lens
Checklite™ CL1 series safety glasses with gray lens, UV-AF™ anti-fog coating, excellent orbital seal and fit.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Description | Will accommodate an Rx lens to the maximum of +3 to -3 diopters |
| Magnification Power | None |
| Frame Material | G300 Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 30 g |
Bollé Safety Silex+ Safety Glasses
Silex+ safety glasses have panoramic vision, ultra-wrap around protection, lenses with a refined design and colored temples, for construction, automotive, mining, production line
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 2.5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 1 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 1.06 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1 in. |
Bollé Safety Rush+ Foam and Strap Kit
Rush+ foam and strap kit helps keep eyewear on and debris out, works exclusively with Rush+ safety eyewear
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3 |
Pyramex™ Carhartt™ Carthage™ Safety Glasses
Indirect vented foam carriage offers maximum dust protection, yet sufficient airflow to prevent fogging
| Frame Color | Black, Tan |
|---|---|
| Frame Type | Full Frame |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Product Type | Safety Eyewear |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Description | Capture Clam |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 24 g |