Cold Resistant Gloves
- (13)
- (6)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (56)
- (46)
- (31)
- (2)
- (50)
- (61)
- (97)
- (18)
- (15)
- (15)
- (6)
- (1)
- (9)
- (31)
- (5)
- (9)
- (1)
- (9)
- (5)
- (212)
- (31)
- (66)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (43)
- (6)
- (7)
- (6)
- (3)
- (6)
- (3)
- (15)
- (4)
- (3)
- (66)
- (5)
- (11)
- (3)
- (1)
- (27)
- (4)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Blue Waterproof Elbow Length Cryogenic Gloves
A thin, seamless 100% waterproof liner provides protection from spills and splashes. State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Elbow Length |
| Length (Metric) | 44 to 50 cm |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 17.3 to 19.8 in. |
| For Use With (Application) | Dispensing/Transferring Cryogenic Liquids, Removing Samples from Cryogenic Liquids, and Open Cryogenic Containers with the Chance of Exposure to Liquids/Splashes |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Pink Elbow Length Cryogenic Gloves
State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Elbow Length |
| Length (Metric) | 44 to 50 cm |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Pink |
| Length (English) | 17.3 to 19.8 in. |
| For Use With (Application) | Dry Ice Handling, Low/Ultra-Low Temperature Freezers, and Closed Cryogenic Systems |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Ansell ActivArmr™ 78-150 Glove Liners
Seamless thermal insulation glove liners offer comfortable hand protection in cold, damp conditions.
Ansell AlphaTec™ 23-202 PVC-Coated Double-Lined Medium Duty Gloves
Gloves include two liners constructed of acrylic, and 13-gauge cotton for cold weather protection in temperatures down to -30°C. PVC coating features a rough, sandblast finish for enhanced grip in wet or dry conditions.
| Temperature (English) Min | -22°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 cm |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | PVC |
| EN388 Standard | 3121B |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| For Use With (Application) | Cold Storage, Chemical Handling, Food Processing, and Janitorial Use |
| Temperature (Metric) Min. | -30°C |
| Series | AlphaTec™ 23-202 |
| EN ISO 374-1 | Type B |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | KLT |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic, Cotton |
| Glove Cuff Style | Straight |
Ansell ActivArmr™ 97-681 PVC-Coated Cold Resistant Waterproof Gloves
An insulating acrylic liner combined with RIPEL™ Technology helps to keep hands dry and warm for an extended period of time. PVC coating enhances grip capabilities and remains flexible, even in the coldest conditions.
| Temperature (English) Min | -15°F |
|---|---|
| Coating Material | PVC |
| EN388 Standard | 2231B |
| Color | Blue |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Food Processing, Infrastructure Maintenance, and Oil/Gas |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -25°C |
| Series | ActivArmr™ 976-81 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Product Type | Cold-resistant Gloves |
| Exterior Finish | No Texture |
| Liner Material | Acrylic |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Wells Lamont™ MechPro™ 7750 Synthetic Leather Gloves with Thinsulate™ Lining
MechPro™ 7750 Synthetic Leather Gloves with Thinsulate™ Lining offer protection from nicks, abrasion, and cold weather conditions. Ideal for enhancing grip and dexterity when handling tools or small parts.
Wells Lamont™ MechPro Y7734 Thermal Mechanics Gloves
Thermal mechanics gloves designed to keep hands warm when working in temperatures down to 15°F.
| Temperature (English) Min | 15°F |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Coating Material | Uncoated |
| Temperature (Metric) Max | >-9.4°C |
| Color | Black,Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | Spandex, Leather, Terrycloth, Microfleece, Foam |
| For Use With (Application) | Keeping hands warm |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -9.4°C |
| Series | Y7734 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Thermal Mechanic's Gloves |
| Exterior Finish | No Texture |
| Liner Material | Microfleece, Foam |
| Glove Cuff Style | Velcro™ |
Honeywell™ Rig Dog™ Thermal-Lined Cold Protect Impact Gloves - Hook & Loop Closure
Gloves provide impact protection and comfort, while also enhancing grip on oily surfaces. The EN 511 winter lining protects hands from temperatures down to -20°F.
| Series | 43-622BY |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Black,Red,Hi-vis Yellow |
| Cut Resistance Rating | ANSI A6 |
| Material | Polyester,Spandex |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 138 Level 2 Impact Protection |
| Glove Cuff Style | Hook and Loop |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -20°F |
| Glove Cuff Color | Black |
Honeywell™ Rig Dog™ Thermal-Lined Cold Protect Impact Gloves - Slip On
Gloves provide impact protection and comfort, while also enhancing grip on oily surfaces. The EN 511 winter lining protects hands from temperatures down to -20°F.
| Series | 43-612BY |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Black,Red,Hi-vis Yellow |
| Cut Resistance Rating | ANSI A6 |
| Material | Polyester,Spandex |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 138 Level 2 Impact Protection |
| Glove Cuff Style | Open |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -20°F |
| Glove Cuff Color | Black |
SHOWA™ 490 Triple-Dipped PVC-Coated Cold Resistant Gloves
Gloves feature a triple-dipped PVC coating for protection from oil, grease, and chemicals that will remain flexible at temperatures as low as -20°C.
| Series | 490 |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Coating Material | PVC |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Coated Area | Full |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Chemical Spray/Treatment, Washing, and Cleaning |
| Glove Cuff Style | Safety |
| Hand | Specific |
SHOWA™ 460 Series PVC-Coated Cold Resistant Gloves
Insulated gloves protect hands, and remain flexible in low temperatures. Rough-textured PVC coating protects against oils and chemicals, while also enhancing grip capabilities and tactile precision.
| Series | 460 |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 cm |
| Coating Material | PVC |
| Color | Orange |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Coated Area | Full |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Chemical Spray/Treatment, Coating Preparation, and Painting |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Hand | Specific |
Worldwide™ Protective Products Heat Producing ATA™ PioNIR™ Fiber Gloves
Exclusive PioNIR™ Fiber Technology warms gloves without heat packs or batteries. When exposed to sun and certain indoor light, the glove fibers absorb near infrared rays (NIR) and convert them into heat, increasing the glove's temperature by up to 18°F.
PIP™ G-Tek™ Hi-Vis Crinkle Latex Coated Seamless Knit Acrylic Gloves
Textured latex coating enhances grip capabilities in wet or dry conditions, in addition to providing abrasion resistance. Acylic material provides economical cold-weather protection for refrigeration, food processing, and outdoor winter activities.
| Series | 41-1420 |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Product Type | Cold-resistant Gloves |
| Yarn Gauge | 7 |
| Coating Material | Latex |
| Color | Hi-vis Yellow,Black |
| Material | Nylon |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Refrigeration, Food Processing, Commercial Fishing, and Construction |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
SHOWA™ Triple-Layer Foam Insulated Cold-Protection Gloves
Triple layer insulated gloves with an extended gauntlet cuff provide protection in extreme environments. An unique, self-wrinkle finish offers an enhanced grip in wet and dry conditions.
QRP™ PolyTuff 102F Cold Handling Tough Touch Gloves
Durable thermal cotton lining protects hands from extreme temperatures down to -60°C (-76°F). PolyTuff urethane shell features an embedded gritty texture for enhanced grip in wet and dry conditions.
| Temperature (English) Min | -76°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 28 cm |
| Temperature (Metric) Max | 100°C |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | Polyurethane |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Blast Freezers, Fishing, Food Handling/Processing, and Outdoor Recreation |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -60°C |
| Series | PolyTuff 102F |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Thermal Cotton |